• s. 18

        •  

          Marzec

           

            Marzec zaczęliśmy tematem: „Dostrzegam piękno polskiej przyrody”. Zwracaliśmy uwagę na potrzebę tworzenia miejsc chronionych przed ingerencją człowieka, poznaliśmy niektóre zwierzęta chronione w Polsce.

           

            Następnie obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. W ramach programu „Świetliczaki na tropie przysłów” zastanawialiśmy się nad znaczeniem przysłów: „w marcu jak w garncu” oraz „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Rozpoznawaliśmy ptaki przylatujące do nas wiosną. Uczniowie oglądali bardzo ciekawy film przyrodniczy o bocianach, a następnie stworzyli notatkę graficzną z najważniejszymi informacjami. Obserwowaliśmy parę bocianów na transmisji online – Bociany Pasieka.

            W Dniu Bociana (przypadającym w pierwszy dzień wiosny) uczniowie wykonali maski na głowę z wizerunkiem bociana. Również  w naszej sali zapanował wiosenny klimat za sprawą przepięknej dekoracji.

           

          Oglądaliśmy także filmy przyrodnicze na temat pająków i stworzyliśmy przestrzenne pająki.

           

            W kolejny tygodniu podjęliśmy temat obiegu wody w przyrodzie oraz dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób możemy oszczędzać wodę. Omawialiśmy przysłowie „po burzy zawsze wychodzi słońce” – oglądaliśmy prezentację multimedialną o niezwykłych zjawiskach atmosferycznych oraz o tym, jak powstają ekstremalne zjawiska pogodowe. Wykonaliśmy również proste doświadczenie w wodą, pieprzem i płynem do mycia naczyń.

           

            Uczestniczyliśmy w lekcji na żywo z cyklu „Wirtualne podróże” – „Z biegiem Wisły”. Uczniowie dowiedzieli się między innymi: gdzie zaczyna się Wisła, gdzie kończy swój bieg oraz czy na całej swojej długości wygląda tak samo.

           

            W ramach edukacji prozdrowotnej odbyły się zajęcia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą prozdrowotnych właściwości niektórych warzyw i owoców, wykonali samodzielnie syrop z cebuli oraz „Przepiśniki” z przepisami na zdrowie.

           

            W ostatnim tygodniu poznaliśmy zwyczaje wielkanocne, symbolikę koszyczka wielkanocnego i różne techniki zdobienia pisanek.

           

           

           Luty 

           Po feriach wróciliśmy naładowywani pozytywną energią i gotowi do działania.

           Luty rozpoczęliśmy od zabaw karnawałowych. Wspólnie śpiewaliśmy ulubione utwory muzyczne oraz tańczyliśmy różne układy.  Uczyliśmy się również gry na Bum Bum Rurkach zgodnie z kolorystyką nut. Sprawiło nam to dużo radości, a dodatkowo ćwiczyliśmy koordynację wzrokowo-ruchową. Rozmawialiśmy o tym, jak wyglądały bale karnawałowe kiedyś i dziś, zarówno w Polsce jak i w Europie.  Uczniowie zrobili różnorodne i pięknie zdobione maski karnawałowe.

           W dniu 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z historią powstania pizzy na podstawie obejrzanego filmu edukacyjnego.

           W kolejnym tygodniu lutego obchodziliśmy tydzień „Bezpiecznego Internetu”. Oglądaliśmy i omówiliśmy cykl filmów pt. „Owce w sieci”, w których został przedstawiony temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Obejrzeliśmy również film edukacyjny „Kto stworzył internet”. Ten temat był początkiem rozmów na temat Światowego Dnia Radia. Uczniowie zapoznali się z historią powstania radia oraz znaczenia radia jako środka komunikacji na świecie.

           W ostatnim tygodniu lutego był wprowadzeniem do podnoszenia świadomości językowej oraz kształtowania poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Dzieci poznały przysłowia „gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem” oraz „wybierać się jak sójka za morze”. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki ortograficzne, rebusy, quizy multimedialne.

           Z okazji Dnia Kota wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne z wykorzystaniem makulatury, a każde z uczniów opowiadał o swoim pupilu.

           

           

          Styczeń 

           

          W pierwszym tygodniu skupiliśmy się na tematyce pt. Pani Zima mrozem trzyma, obserwowaliśmy środowisko i zmiany w nim zachodzące. Rozmawialiśmy, jak należy opiekować się zwierzętami w zimie – burza mózgów. Dzieci poznały gatunki ptaków zimujących w Polsce.  Uczniowie wykonali pracę plastyczną – zimowy krajobraz.

          Od drugiego tygodnia przygotowywaliśmy się do upragnionych ferii zimowych. Przypomnieliśmy sobie, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie. Obejrzeliśmy i omówiliśmy prezentację multimedialną pt. „Bezpieczne ferie zimowe ”. Rozmawialiśmy, również jak dbać o swoje zdrowie zimą oraz jak prawidłowo ubierać się podczas mrozów.

          Styczeń zakończyliśmy na zabawach karnawałowych. Dzieci wykonały piękne maski karnawałowe, które zostały wykorzystane podczas zabaw tanecznych i na balu karnawałowym.

           

           

          Grudzień

           

           Grudzień rozpoczęliśmy od wprowadzenia zimowo świątecznego nastroju. Stworzyliśmy nową dekorację w naszej sali, jak również na tablicy przed salą.

           Dni poprzedzające Mikołajki poświęciliśmy na zapoznanie się z historią Świętego Mikołaja. Obejrzeliśmy wspólnie film edukacyjny pt. „Historia Świętego Mikołaja” oraz wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiającą wizerunek: Mikołaja, renifera, aniołka, bałwanka i wiele innych. Uczyliśmy się śpiewać zimowy utwór „Magiczny czas”. Wspólnie czytaliśmy, również baśnie z różnych krańców świata.

           W kolejnych tygodniach skupiliśmy się na wykonywaniu ozdób na kiermasz bożonarodzeniowy. Zrobiliśmy zawieszki choinkowe, bałwanki, ozdoby z koralików, stożkowe choinki, czapeczki, ozdobne świeczniki, gwiazdki, kartki świąteczne, itp.

           W ostatnim tygodniu grudnia przypomnieliśmy sobie tradycję i zwyczaje bożonarodzeniowe na podstawie obejrzanego filmu EduKredka „Tradycje świąteczne ”. Zapoznaliśmy się, również ze zwyczajami świątecznymi w różnych rejonach świata. Poznaliśmy „Historię choinki” na podstawie ciekawej ekranizacji filmu edukacyjnego. Ostatnie dni grudnia upłynęły nam na wspólnym kolędowaniu.

           

          Listopad

           Listopad rozpoczęliśmy od rozmów dotyczących tradycji związanych z dniem Wszystkich Świętych w Polsce oraz na świecie.

           W drugim tygodniu listopada świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Z tej okazji przypomnieliśmy sobie znaczenie symboli narodowych, a chętne dzieci zrobiły  kotyliony. Oglądaliśmy filmy edukacyjne takie jak: „Kasztanka” i  EduKredka - „Narodowe Święto Niepodległości”. Wspominaliśmy wielkich Polaków. Dodatkowo braliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Wirtualne podróże”. Poznaliśmy polską legendę o Warszawie.

           W kolejnym tygodniu przypomnieliśmy sobie zasady dobrego wychowania na podstawie obejrzanego filmu edukacyjnego „Co to jest dobre wychowanie” oraz książki pt. „Dobre wychowanie” B. Jacewicz. Wyjaśniliśmy również co oznacza zwrot „Savoire Vivre”. Rozmawialiśmy również o zainteresowaniach dzieci i pasjach oraz w jaki sposób je realizują.

           W dniu 24 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach, rozwiązywały quizy oraz miały możliwość zrobienia zdjęć w foto budce. Uczniowie wykonali pracę plastyczną.

           W ostatnim tygodniu listopada oglądaliśmy film edukacyjny pt. „Zwyczaje andrzejkowe” i poznaliśmy gry i zabawy, które towarzyszą nam od lat.

          Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania podczas pobytu w szkole i poza szkołą.

           

           

           

          * Wyniki konkursu dzielnicowego „Makieta ruchu drogowego” *

           

          Miło nam ogłosić wyniki konkursu dzielnicowego „Makieta ruchu drogowego”:

           

          I miejsce – Nazar Haien (SP 361)

          II miejsce – Mikołaj Zimka (SP 31)

          III miejsce – Klaudia Krajewska (SP 365), Robert Czapliński (SP 361)

           

          Wyróżnienia:

          Michał Gaszewski (SP 31)

          Oskar Gonzalez Santiago (SP 31)

          Łucja Bilska (SP 31)

          Maciej Majewski (SP 31)

          Bianka Lewandowska (SP 31)

          Lenka Bańkowska (SP 31)

          Róża Kwapińska (SP 31)

          Anastazja Podoliaka (SP 31)

           

          Zapraszamy po odbiór dyplomów i nagród do świetlicy nr 18.

          GRATULUJEMY!

           

          Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość odbioru prac konkursowych ze świetlicy nr 18.

           

          Październik 

           Październik rozpoczęliśmy od rozmów na temat opieki nad zwierzętami, zarówno domowymi jak i żyjącymi na wolności. Oglądaliśmy filmy z ciekawostkami o zwierzętach. Rozmawialiśmy o roli zwierząt w życiu człowieka. Dzieci prezentowały zdjęcia swoich zwierzaków i opowiadały jak opiekują się nimi.

           Poznaliśmy sposoby komunikowania się dawniej i dziś. Rozmawialiśmy o pracy listonosza z okazji dnia Poczty Polskiej oraz dzieci zaprojektowały samodzielnie znaczek pocztowy.

           W drugim tygodniu października poznaliśmy sposoby komunikowania się dawniej i dziś. Rozmawialiśmy o pracy listonosza z okazji dnia Poczty Polskiej oraz dzieci zaprojektowały samodzielnie znaczek pocztowy. Świętowaliśmy również „Dzień bezpiecznego komputera”.

           Przypomnieliśmy  sobie zasady dotyczące  bezpiecznego  korzystania z internetu oraz zagrożeń jakie mogą spotkać nas w sieci. Poruszyliśmy również temat uzależnień od telefonu i komputera. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny „Zasady bezpiecznego korzystania z internetu” Sieciaki.pl

           W trzecim tygodniu przypomnieliśmy sobie zasady niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy (RKO). Uświadomiliśmy sobie jak ważny jest czas w sytuacji zagrożenia życia. Gościliśmy szkolnych instruktorów pierwszej pomocy, którzy przedstawili właściwe zachowania podczas RKO. Nasi uczniowie ćwiczyli na fantomach.  

           W czwartym tygodniu października dzieci zapoznały się ze sztuką składania papieru metodą origami. Dowiedziały się skąd pochodzi origami oraz jaką ma historię? Oglądaliśmy film „Krótka historia origami, czyli o czarowaniu za pomocą papieru”. Uczniowie wykonali różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem papieru: zwierzątka, pudełka i postać z parasolem.  

          PROJEKTY W ŚWIELTICY „18”

            Nasza świetlica w tym roku szkolnym bierze udział w dwóch projektach edukacyjnych. Pierwszy to „Świetliczaki na tropie przysłów”. W ramach projektu będziemy poznawać przysłowia polskie oraz wykonywać związane z nimi tematycznie zadania.

            Zaczęliśmy od przysłowia: „kiedy wrzesień to już jesień”. Przygotowaliśmy wspólnie kącik przyrodniczy „Dary jesieni”, wykonaliśmy różnorodne prace plastyczne o tematyce jesiennej, poznawaliśmy różne gatunki grzybów oraz rozwiązywaliśmy zagadki i łamigłówki. Następnie omawialiśmy przysłowie: „Strach ma wielkie oczy”. Czytaliśmy książkę Magdaleny Młodnickiej „Strach ma wielkie oczy. Książka, która dodaje odwagi”. Rozmawialiśmy o tym, kiedy odczuwamy strach i jak sobie z nim radzić. Uczniowie stworzyli galerię potworów i miejsc strasznych ze znanych im bajek i filmów.

            Drugi projekt edukacyjny to „Wirtualne podróże”. Uczniowie stworzyli swoje własne „Albumy wirtualnego podróżnika”. W albumach tych będą gromadzić własne notatki wizualne i karty pracy. Po raz pierwszy w tym miesiącu uczestniczyliśmy w lekcji online „Leśne opowieści”.

           

           

          Wrzesień 

           Po powrocie z wakacji przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w szkole oraz poruszania się po drodze. Utrwaliliśmy znajomość podstawowych znaków drogowych. Oglądaliśmy film edukacyjny w którym strażnik miejski opowiadał o zasadach ruchu drogowego.

           Drugi tydzień września przeznaczyliśmy na rozmowy dotyczące ochrony środowiska. Szukaliśmy sposobów jak możemy przyczynić się do ratowania naszej Ziemi. Obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialną „10 sposobów na ochronę środowiska” oraz film edukacyjny poświęcony tematyce zanieczyszczania mórz i oceanów. Wspólnie wykonaliśmy plakat na Międzynarodową Akcję Sprzątania Świata do której przyłączyła się nasza szkoła.

           Dnia 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Po obejrzeniu filmu animowanego „The Dot” dzieci zrozumiały, że w każdym z nas drzemie talent, tylko trzeba go odkryć i uwierzyć we własne możliwości.  Uczniowie wykonali pracę plastyczną oraz wspólnie wykonaliśmy foto budkę i każde chętne dziecko miało możliwość zrobienia sobie zdjęcia.

           W trzecim tygodniu września uczyliśmy się radzić sobie z naszymi emocjami. Poznaliśmy techniki, które pomogą nam je poskromić. Nauczyliśmy się je dostrzegać, rozpoznawać i nazywać. Swoje uczucia wyraziliśmy wykonując różnorodne emotki. Obchodziliśmy również „Dzień Emotikona” i stworzyliśmy galerię prac.

           W czwartym tygodniu przywitaliśmy jesień. Ta malownicza pora roku skłoniła nas do wykonania wielu ciekawych prac plastycznych takich jak: jesienne drzewa, mozaikowe dynie,  kasztanowe ludziki, plastelinowe dary jesieni.  Dzięki opowiadaniu „Ciekawe dlaczego jesienią liście opadają z drzew?” dowiedzieliśmy się co powoduje zmianę koloru liści? Skąd drzewa wiedzą, że nadeszła jesień? I dlaczego gubią liście?.

           

           

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • => budynek piętrowy tel. (22)741-70-48 tel/fax (22)744-71-05 *** dyrektor szkoły Beata Bieryło ***wicedyrektor Mariusz Kaliszewski wew. 12 ***wicedyrektor Anna Cyran wew. 13 ***sekretariat SP nr 31 wew. 30 ->od 08:00 do 16:00, *** inspektor Danych Osobowych w SP 31: Anna Żebrowska-Kaczyńska tel. 225103620 wew. 233 adres e-mail: inspektor@dbfo.waw.pl ***pedagog / pok. nauczycielski II piętro wew. 24 ***pok. nauczycielski I piętro wew. 19 *** świetlica sala nr 18 wew. 16 *** świetlica sala nr 19 wew. 17 *** świetlica sala nr 17 wew. 14 ---------------------------------------------------------------------- => budynek parterowy tel (22)811-88-67 wicedyrektor Anna Mocarska-Kilian wew.103 kierownik świetlicy Katarzyna Patakiewicz wew.103 ***sekretariat uczniowski wew.101 od 7.30-16.00 (w dni spotkań z rodzicami 7.30 - 18.00) ***psycholog wew. 102 ***logopeda wew. 104 ***oddział przedszkolny wew. 105 ***pokój nauczycielski klas 0 - I wew. 106 ***pielęgniarka wew.108 (08:00-15:35)
      • 03-044 WARSZAWA UL. KOBIAŁKA 49 Poland
    • Logowanie