• UZALEŻNIENIA

Profilaktykę szkolną pojmujemy jako zespół działań ze strony szkoły zmierzający do przeciwdziałania powstawaniu niepożądanych społecznie postaw dzieci i młodzieży. Za podstawę tworzenia programu profilaktyki powinniśmy przyjąć założenie, że najskuteczniejszą formą profilaktyki jest rozwój osobowości człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności interpersonalnych.

Ważnym elementem PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ  jest profilaktyka uzależnień. W naszej szkole temat ten jest poruszany podczas godzin wychowawczych, zajęć z pedagogiem szkolnym oraz specjalistami z organizacji pozarządowych czy instytucji wspierających szkołę.

Globalizacja mediów i rynków coraz mocniej kształtuje poglądy młodzieży, jej wybory i zachowania. Wielu młodych ludzi ma dzisiaj większe możliwości i częściej dysponuje własnymi pieniędzmi, a jednocześnie grupa ta jest coraz bardziej narażona na oddziaływanie technik sprzedaży i marketingu, których agresywność w odniesieniu do towarów konsumpcyjnych i potencjalnie szkodliwych substancji, takich jak alkohol, stale rośnie. Jednocześnie dominacja wolnego rynku osłabiła w wielu krajach istniejące systemy ochrony zdrowia oraz struktury życia społecznego. Szybkie przekształcenia społeczne i ekonomiczne, konflikty lokalne, ubóstwo, bezdomność oraz izolacja społeczna powodują wzrost destrukcyjnej roli alkoholu i narkotyków w życiu wielu młodych ludzi.

Główne tendencje we wzorach picia alkoholu przez młodzież to częstsze eksperymentowanie z alkoholem i nasilenie picia ryzykownego w postaci picia "ciągami" i upijania się, zwłaszcza nastolatków i młodych dorosłych, a także łączenie alkoholu z innymi substancjami psychoaktywnymi (polinarkomania). Coraz wyraźniej widać u młodzieży powiązania między piciem alkoholu, paleniem tytoniu i używaniem narkotyków.

Młodzi ludzie są bardziej podatni na doznawanie szkód fizycznych, emocjonalnych i społecznych, wynikających ze spożywania alkoholu przez nich samych i przez innych. Silnie są ze sobą powiązane ryzykowne picie i przemoc, niebezpieczne kontakty seksualne, wypadki drogowe i inne, trwałe inwalidztwo i śmierć. Koszty społeczne, ekonomiczne i zdrowotne wynikające z problemów alkoholowych młodzieży stanowią znaczne obciążenie dla społeczeństwa.

Picie i upijanie się przez dzieci i młodzież jest jednym z największych problemów społecznych współczesnej Polski. Można i trzeba przeciwstawić się mu z całym zdecydowaniem.

Materiały dla rodziców:

Pomarańczowa Linia

"Pomarańczowa Linia" - system pomocy rodzicom, których dzieci upijają się.

Siedziba infolinii 801 14 00 68 mieści się w Profilaktyczno-Rozwojowym Ośrodku Młodzieży i Dzieci "PROM"
          ul. Jaracza 40
          tel: (0-42) 630 03 73 fax: 639 97 76

e-mail: pomaranczowalinia@wp.pl

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 do 20.00 (telefon informacyjno-interwencyjny)

W zamierzeniu organizatorów jest ona przede wszystkim formą wsparcia dla rodziców, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci; którzy czują się bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol.