PROGRAM EDUKACJ KULTURALNEJ
w Szkole Podstawowej nr 31 w Warszawie
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
na rok szkolny 2020/2021
w ramach projektu Warszawski Program Edukacji Kulturalnej (WPEK)
Opracowała: Maja Kowalska-Deptuła
Koordynator Edukacji Kulturalnej w Szkole
(KEKS)
WSTĘP
Szkolny Program Edukacji Kulturalnej (SzPEK) jest jednym z elementów Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej (WPEK) i jednym z zadań w Programie Rozwoju Edukacji w Warszawie w latach 2013-2020 przyjętym do realizacji Uchwałą nr LXIII/1751/2013 Rady m. st. Warszawy z dnia 29 sierpnia 2013 r.
Edukacja (z łac. Educatio – wychowanie, wykształcenie) oraz kultura (z łac. Cultus agri – uprawa roli) rozumiana jako wytwory ludzkie materialne oraz niematerialne, duchowe, są ze sobą nierozerwalnie złączone. Kultura jest efektem edukacji, a zarazem impulsem dla niej. Dlatego to szkoła jest doskonałym miejscem, aby przybliżyć młodym ludziom różne jej oblicza, zainspirować i zachęcić do samodzielnej podróży w poszukiwaniu własnych zdolności i możliwości.
Założenia programu:
Podstawowym założeniem programu jest zbudowanie zintegrowanego systemu współpracy instytucji kultury, organizacji pozarządowych, placówek edukacji pozaszkolnej oraz szkoły w celu tworzenia i realizowania programu edukacji kulturalnej wszystkich grup wiekowych społeczności szkolnej.
Adresaci programu:
Odbiorcami Szkolnego Programu Edukacji Kulturalnej są uczniowie SP31 w Warszawie, ich rodziny i uczniowie szkół współpracujących z naszą placówką. Program powinien wspomagać rodzinę i szkołę w rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień artystycznych młodzieży.
Cele ogólne:
-
Uwrażliwianie na sztukę i kształtowanie nawyku korzystania z dóbr kulturalnych.
-
Kształtowanie wrażliwej, twórczej osobowości uczniów przez obcowanie z różnego rodzaju działaniami artystycznymi.
-
Rozwijanie zainteresowań artystycznych uczniów.
-
Odkrywanie wrodzonych zdolności uczniów oraz wspieranie ich w dalszym rozwoju.
-
Budowanie pozytywnych relacji między uczniami z różnych klas i w różnym wieku, a także nawiązywanie relacji ze środowiskiem lokalnym.
-
Poznawanie dorobku kulturalnego własnego miasta, regionu, kraju.
-
Wyrabianie szacunku do pracy i twórczości innych ludzi.
Cele szczegółowe:
- poszerzanie oferty zajęć pozalekcyjnych dostosowanych do potrzeb i zainteresowań uczniów;
- stwarzanie warunków do obcowania ze sztuką poprzez udział uczniów w koncertach i spektaklach organizowanych w szkole i poza nią;
- zachęcanie uczniów do korzystania z zajęć artystycznych realizowanych poza szkołą oraz do dzielenia się swoimi osiągnięciami;
- organizowanie lekcji muzealnych, wycieczek krajoznawczych;
- współpraca z organizacjami pozarządowymi;
- kultywowanie tradycji i świąt szkolnych, obyczajów i obrzędów - regionalnych i państwowych poprzez czynne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.
- organizowanie festiwali, konkursów, przeglądów oraz wystaw, na których uczniowie będą mogli zaprezentować swoje zdolności;
Realizacja:
-
organizacja wycieczek i wyjść szkolnych
- wycieczki przedmiotowe
- wycieczki krajoznawcze
- wycieczki historyczne
- wycieczki kulturalne (do teatru, kina, muzeum)
-
organizacja zajęć pozalekcyjnych w formie:
- Koła Zainteresowań
- Zajęcia Rozwijające
- Innowacje
-
prowadzenie projektów edukacyjnych
-
organizacja konkursów szkolnych i pozaszkolnych
-
organizacja imprez i uroczystości
-
działalność wolontariatu
-
wprowadzenie Indeksu Kulturalnego dla uczniów
-
współpraca z organizacjami pozarządowymi i kulturalnymi
Przewidywane efekty:
-
Zainteresowanie uczniów zajęciami artystycznymi w szkole i poza nią.
-
Udział i osiągnięcia uczniów w konkursach.
-
Aktywny udział uczniów w życiu szkoły.
-
Chęć niesienia pomocy u uczniów.
-
Otwartość na różnorodność w świecie kultury i sztuki.
-
Znajomość tradycji i obyczajów własnego regionu.
Ewaluacja:
Podsumowanie działań kulturalnych odbywających się na terenie szkoły lub z udziałem uczniów szkoły.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Indeks Kulturalny - IQ, to proponowany przez Biuro Edukacji oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Edukacji Kulturalnej sposób walidacji pozaszkolnych osiągnięć uczniów w zakresie edukacji kulturalnej.
Jego celem jest certyfikowanie i akceptowanie przez szkołę jako formy nabywania kompetencji udziału młodych ludzi w różnorodnych warsztatach/wystawach/wykładach itp. pogłębiających wiedzę, rozwijających zainteresowania i pasje oraz kształcących umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki.
Dlaczego warto posiadać Indeks Qulturalny?
-
Po pierwsze świadczy on o nabytych poza szkołą umiejętnościach i wiedzy.
-
Po drugie ułatwia odnotowywanie aktywność ucznia pozwalając, na przykład, na zwiększenie oceny ze sprawowania.
-
Po trzecie daje możliwość premiowania ucznia w procesie rekrutacji.
-
Po czwarte motywuje go do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje i zainteresowania poza szkolnym programem nauczania.
W Indeksie Kulturalnym wpisy dotyczyć będą rodzaju oraz liczby godzin w ciągy roku zajęć artystycznych (muzycznych, plastycznych, teatralnych), sprotowych oraz związanych z szeroko pojętą kulturą, na które uczeń uczęszcza dodatkowo poza szkołą.
W odpowiednich miejscach wpisy powinny również dokumentować udział ucznia w projektach, spektaklach, koncertach, wystawach oraz sukcesy w konkursach.
Docenienie aktywności uczniów w pozaszkolnej edukacji jest istotnym elementem edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy szkoła korzystając w różny sposób z ich zaangażowania nie zawsze ma świadomość wysiłku wkładanego w rozwój poza jej murami.
* * *
Dokument do wydruku można pobrać z portalu www.edukacjakulturalna.pl, w zakładce Index Qulturalny, a następnie należy przynieść go do swojego wychowawcy, który przekaże Koordynatorowi Edukacji Kulturalnej w Szkole w celu podstęplowania oraz wpisania do rejestru szkolnego, a następnie przekazaże ponownie uczniowi.
Indeksy Qulturalne będą zbierane do 25.09.2020 r. u wychowawcy klasy.
Koordynatorzy Edukacji Kulturalnej w Szkole
Maja Kowalska-Deptuła
Monika Lejnweber
-