• PROJEKT KOT AMADEUSZ

• „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” to projekt edukacyjny, który ma służyć szerzeniu idei ochrony zdrowia psychicznego dzieci. Ma zachęcać i motywować uczniów do podejmowania trudu i mierzenia się  z codziennymi wyzwaniami, problemami oraz odnajdywania w sytuacjach społecznych.

Główne założenia projektu dotyczą:

– wykorzystania tekstów wierszy jako pomocy w oddziaływaniu  na myśli, emocje i zachowanie dzieci,

– kształtowania umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozróżniania emocji,

– rozwijania  umiejętności akceptowania różnorodności przeżywanych uczuć,

– kształtowania umiejętności rozwiązywania problemów,

– kształtowania postaw prospołecznych,

– pobudzania poczucia własnej wartości,

– dbania o równowagę emocjonalną dzieci.

Postacią wiodącą projektu jest kot Amadeusz, bohater wierszyków z książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Wraz z Amadeuszem uczniowie będą dotykać tematów, które nie są dzieciom obce, czyli : jak radzić sobie z różnymi emocjami (strachem, nieśmiałością, poczuciem porażki,  smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w otaczającym świecie (jak zadbać przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość, czy warto być dorosłym).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Zadanie №1 POZNANIE KOTA AMADEUSZA

Grupa socjoterapeutyczna w Szkole Podstawowej nr 31 zrealizowała pierwsze zadanie w ramach naszych spotkań! Uczniowie z klasy 0a mieli okazję poznać wyjątkową postać – Kota Amadeusza. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały piosenki opowiadającej o przygodach naszego nowego kociego przyjaciela. Aby jeszcze lepiej zapamiętać jego historię, uczniowie kolorowali ilustracje przedstawiające Kota Amadeusza, co dodatkowo rozwijało ich kreatywność i zdolności manualne. Cała aktywność przebiegła w miłej atmosferze, a dzieci z entuzjazmem angażowały się w każde zadanie. Możemy z dumą powiedzieć: zadanie №1 wykonane!

Zadanie 2 Uczymy się być Fair Play

W ramach Zadania #2 "Uczymy się być Fair Play" dzieci uczestniczyły w szeregu aktywności mających na celu zrozumienie zasad fair play i kształtowanie postaw sportowego zachowania. Na początku zajęć dzieci przeczytały wiersz zatytułowany „O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać”. Wiersz ten stanowił punkt wyjścia do rozmowy o tym, czym jest zasada fair play.

Następnie przeprowadziliśmy dyskusję z dziećmi, w której rozmawialiśmy o tym, co oznacza fair play i dlaczego jest to ważne. Zwróciliśmy uwagę na szacunek wobec przeciwnika, akceptację wyników gry oraz godne zachowanie zarówno w momencie zwycięstwa, jak i porażki.

Kolejnym krokiem było obejrzenie fragmentów końcowych etapów meczów sportowych, takich jak zakończenie meczu tenisowego, gdzie przeciwnicy podają sobie dłonie. Dzieci zauważyły, że nawet osoba, która przegrała, podaje dłoń zwycięzcy, co jest wyrazem szacunku i uznania dla wyniku.

Następnie dzieci zagrały w planszówkę. Przed rozpoczęciem gry wspólnie omówiliśmy zasady, co pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć, jak reguły wpływają na przebieg zabawy. W trakcie gry dzieci nazywały swoje emocje i dzieliły się tym, co czują w różnych momentach. Na zakończenie każda osoba, która przegrała, pogratulowała zwycięzcy, a cała grupa rozmawiała o tym, jak różne emocje towarzyszą wygrywaniu i przegrywaniu.

Podczas podsumowania porozmawialiśmy również o tym, co można powiedzieć zwycięzcy, np. „Gratuluję”, „Byłeś lepszy”, „Świetny mecz” itp. Omówiliśmy, dlaczego rywalizacja jest istotna i dlaczego warto nauczyć się także przegrywać – nie tylko dla rozwoju osobistego, ale również dla budowania zdrowych relacji z innymi.

• => budynek piętrowy
        tel. (22)741-70-48
        tel/fax (22)744-71-05
        *** dyrektor szkoły Mariusz Kaliszewski