Z ŻYCIA SZKOŁY 2018/2019
Konferencja „Szanując innych, szanujesz siebie”
W dniu 29 maja 2019 r., w SP nr 31 odbyła się adresowana do rodziców i nauczycieli, konferencja „Szanując innych, szanujesz siebie”. Organizatorami konferencji był Zespół Nauczycieli Wspomagających. Ciekawy program konferencji zainteresował rodziców i nauczycieli.
Pierwszy wykład „Twardy orzech do zgryzienia - nietypowe zachowania dzieci w wieku szkolnym związane z różnego rodzaju zaburzeniami” poprowadziła Pani Danuta Mazij-Kucharska (dyrektor Centrum Terapii Synergis. Specjalistka w zakresie edukacji, terapii i rewalidacji dzieci z autyzmem)
Kolejny temat konferencji „Wpływ zaburzeń integracji sensorycznej na codzienne funkcjonowanie dzieci” interesująco omówiła Pani Agata Knedler (pedagog, tyflopedagog oraz terapeuta integracji sensorycznej), która specjalizuje się w dostosowywaniu metod nauczania dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z dysfunkcjami widzenia.
Niezwykle interesującym doświadczeniem było wysłuchanie Pani Kamili Śliwki (mamy chłopca z autyzmem) „Funkcjonowanie dziecka z autyzmem w szkole ogólnodostępnej. Skomplikowana droga diagnozy i terapii”. Prelegentka podzieliła się swoim doświadczeniem bycia rodzicem dziecka z dysfunkcjami, o tym jak wyglądała trudna droga diagnozy i jak wygląda życie z dzieckiem z diagnozą.
„Funkcjonowanie dziecka z zaburzeniami lękowymi, mutyzmem wybiórczym oraz Zespołem Aspergera w środowisku rodzinnym i rówieśniczym” to wykład, który zamknął konferencję. Pani Marzena Czwarny (logopeda, specjalista w oddziaływaniach terapeutycznych z dziedziny mutyzmu) przybliżyła problem mutyzmu wybiórczego oraz omówiła formy terapii dzieci dotkniętych tym problemem.
Bardzo dziękujemy prelegentom za ciekawe wykłady oraz rodzicom i nauczycielom, którzy uczestniczyli w konferencji.
Serdecznie dziękujemy firmie cateringowej GASTRO TEAM za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników konferencji.
Iwona Sot-Kończyk
Anna Czeczotko
Odpowiedź z Pałacu Buckingham
W marcu tego roku uczniowie klasy 4c wraz z wychowawczynią napisali list do królowej Wielkiej Brytanii. Do listu zostały załączone rysunki wykonane przez dzieci oraz kartka urodzinowa. Po prawie 3 miesiącach od nadania listu, przyleciała odpowiedź prosto z Londynu. W liście można przeczytać, że Królowa Elżbieta II dziękuje za list i obrazki, a w szczególności za kartkę urodzinową z okazji 93 urodzin. Na końcu listu jest również informacja, że monarchini docenia to, że tak ciepło o niej myślimy. Do listu załączone zostały dwie broszury informacyjne na temat pałacu Buckingham i ceremonii zmiany warty pod pałacem.
Beata Sowińska
Dęby Pamięci
W dniu 6 maja 2019 roku uczciliśmy w naszej szkole pamięć dwóch zamordowanych w Ostaszkowie policjantów: starszego posterunkowego Aleksandra Juźkowa i podkomisarza Wacława Turkowskiego. Cztery lata temu, a dokładnie 30 kwietnia 2015 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość poświęcenia Dębów Pamięci i płyty pamiątkowej. Działania te odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji: „Katyń…ocalić od zapomnienia”, polegającej na posadzeniu Dęba Pamięci dedykowanego imiennie wybranej ofierze zbrodni katyńskiej.
Co rok w tym czasie dla upamiętnienia naszych bohaterów uroczyście składamy przy płycie pamiątkowej wiązankę kwiatów i znicze. Nie inaczej było w tym roku. Dodatkowo naszą uroczystość uświetnił gość honorowy Pan Adam Juźków – syn jednego z zamordowanych.
Po uroczystości Pan Adam udał się jako gość na lekcję do klasy IIIB, gdzie miał możliwość opowiedzenia uczniom na temat zbrodni katyńskiej oraz poszukiwań grobu swojego ojca. Jego przekaz został żywo odebrany przez klasę, która nie kryła wzruszenia i na długo zostanie w naszej pamięci!
Pan Adam ze wzruszeniem oglądał wystawę prac uczniów poświęconą zbrodni katyńskiej.
Wiosenny koncert uczniów 2019
22 marca, z okazji rozpoczęcia wiosny, odbył się w naszej szkole koncert uczniów. Przy dźwiękach głosów, wiolonczeli, skrzypiec, pianina i gitar zaprezentowali się uczniowie szkół muzycznych, uczestnicy zajęć pozalekcyjnych oraz samoucy uczęszczający do klas IV –VIII i gimnazjum. Występy przygotował Marek Gogol przy współpracy Elżbiety Pawlak i kierownictwie Roberta Kulki.
Marek Gogol
Sprawozdanie z obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 31 w Warszawie.
Przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole rozpoczęliśmy już rok wcześniej. W roku szkolnym 2017/18 roku nasza placówka wzięła udział w projekcie współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja w ramach zadania publicznego „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”: „Biało-czerwone ABC. Program partnerstwa szkół”. W ramach tego projektu odbyła się dwustronna wymiana szkół pomiędzy Szkołą Podstawową nr 31 w Warszawie, a Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Winnicy na Ukrainie. Najpierw w grudniu 2017 roku 15 uczniów o polskim pochodzeniu z Winnicy pod opieką 2 nauczycieli odwiedziło naszą szkołę i wspólnie przygotowywaliśmy się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach tego projektu odbyły się specjalne lekcje, wycieczki związane z miejscami historycznie związanymi z odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj oraz przybliżenie naszym gościom tradycji i kultury polskiej poprzez wspólne kolędowanie, wieczerzę wigilijną i udział w jasełkach. Przez cały rok współpracowaliśmy on line, aby w kwietniu 2018 roku udać się z rewizytą do Winnicy. Tam odbyły się kolejne wspólne lekcje, warsztaty oraz wycieczki po rubieżach dawnej Rzeczpospolitej. Uczniowie obu szkół złożyli również kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę w Winnicy Józefa Piłsudskiego.
W ramach przygotowań do obchodów został zakupiony baner okolicznościowy, który następnie zawisł na fasadzie szkoły.
Biblioteka szkolna już w roku szkolnym 2017/2018 zakupiła książki o treściach patriotycznych, z których mogli korzystać zarówno nauczyciele jak i uczniowie z wszystkich etapów edukacyjnych. Fragmenty niektórych pozycji były czytane, aż do 11 listopada 2018 roku uczniom klas I-III w ramach lekcji bibliotecznych. Uczniowie klas młodszych zostali również zapoznani z legendą o powstaniu państwa polskiego Czesława Janczarskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”. Przed wejściem do biblioteki zwisła również gazetka tematyczna „Ojcowie Niepodległości”.
W ramach zajęć świetlicowych przeprowadzono wiele zajęć i inicjatyw związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowana i zaprezentowana została prezentacja multimedialna nt. 100-lecia odzyskania niepodległości. Uczniowie mieli także możliwość lepszego poznania sylwetki Józefa Piłsudskiego poprzez zapoznanie się z prezentację multimedialną poświęconą jego postaci. Nauczyciele świetlicy organizowali również wiele quizów, konkursów i zagadek z zakresu wiedzy o historii odzyskania niepodległości oraz czytali dzieciom literaturę poświęconą temu wydarzeniu. Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonywały także wiele prac plastycznych i plakatów związanych tematycznie z odzyskaniem niepodległości, oglądały filmy przybliżające tę tematykę, jak również uczestniczyły w wielu pogadankach przybliżających burzliwe dzieje Polski. Świetliczaki wzięły udział w konkursie plastycznym „Niepodległość w oczach dzieci” oraz w ogólnopolskim konkursie historycznym organizowanym przez fundację ProCavittate „Kilometrowy komiks”. Podczas zajęć świetlicowych wykonane zostały ilustracje do wiersza „Polak mały”, a następnie zaprezentowane metodą kamishibai (teatrzyk kamishibai). Pod czujnym okiem nauczycieli dzieci wykonały także makietę Polski z biało-czerwonych kwiatów.
Uczniowie naszej szkoły uczcili 100-lecie odzyskania Niepodległości również na sportowo. 10. 11.2018 został zorganizowany z okazji Święta Niepodległości Szkolny Turniej Tenisa Stołowego dla uczniów naszej placówki, a 11.11.2018 roku uczestniczyli oni w Biegu Niepodległości, który odbył się w Dzikim Zakątku na Choszczówce.
Wychowawcy wszystkich klas na godzinach wychowawczych lub podczas zajęć nauczania zintegrowanego poruszali tematy związane z tym niezwykle istotnym dla Polski wydarzeniem. Młodsi uczniowie rysowali i kolorowali polskie symbole narodowe, odbywali pogadanki na temat zniknięcia Polski z map świata, a następnie odzyskania niepodległości. Uczniowie klas drugich, korzystając ze strony internetowej, grali w grę o tematyce patriotycznej „Mieszkańcy spod 11”. Starsi natomiast uczestniczyli w lekcjach poświęconych historii hymnu polskiego, polskich pisarzy, którzy w swoich dziełach zajmowali się tematyką odzyskania niepodległości, Wszystkie klasy wykonały kotyliony, które uczniowie dumnie nosili w dni najbliższe Świętu Nieodległości. Nauczyciele wspólnie z uczniami przygotowywali również tematyczne gazetki ścienne, wykonywali plakaty, ilustracje, oglądali filmy, prezentacje, śpiewali pieśni niepodległościowe i hymn Polski.
Uczniowie oddziałów przedszkolnych zorganizowali wraz ze swymi wychowawcami akcję „100 kotylionów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, odbywali lekcje tematyczne poświęcone tej ważnej rocznicy, poznawali symbole narodowe i uczyli się „Mazurka Dąbrowskiego”. Wykonali również gazetkę tematyczną oraz albumy tematyczne typu Lap Book.
Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości ukazał się specjalny – jubileuszowy numer niepodległościowy szkolnej gazetki „Prosty Pozytywny”. Znalazły się w nim artykuły dotyczące historii, felietony oceniające wydarzenia z tamtych czasów z perspektywy uczniów, dążenia do niepodległości w innych krajach oraz wywiad z nauczycielem historii.
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie uczestniczyli w wielu wyjściach i wycieczkach o tematyce poświęconej zarówno polskiemu czynowi bojowemu jak i miejscom poświęconym wydarzeniom lub postaciom historycznym związanym z odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj, min:
- Wycieczka do Belwederu i Łazienek Królewskich,
- Wycieczka do Muzeum Historii żydów Polskich – zajęcia „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie Niepodległości”,
- Zajęcia przeprowadzone przez pracowników Muzeum Józefa Piłsudskiego,
- Wyjście do kina na film „Dywizjon 303”,
- Wycieczka do Zuzeli, przybliżenie postaci patrona szkoły kardynała Stefana Wyszyńskiego, ważnej postaci dla Niepodległej,
- Wycieczka do pałacu książąt w Pułtusku – przybliżenie postaci Ignacego Paderewskiego,
- Wycieczka do muzeum w Ciechanowcu,
- Wycieczka do Teatru Wielkiego na wieczór baletowy „Nasz Chopin” z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości,
- Zwiedzanie wystawy poświęconej Ignacem Paderewskiemu,
- Warsztaty historyczne w Domu Spotkań z Historią.
W holu piętrowego budynku szkoły zorganizowana została profesjonalna wystawa „Bitwa Warszawska”.
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Nieodległości przez nasz kraj uczniowie wzięli również udział w licznych konkursach szkolnych, międzyszkolnych, dzielnicowych, ogólnopolskich i diecezjalnych organizowanych z tej okazji:
- Konkurs szkolny – 100 Słów dla Niepodległej,
- Bohaterowie naszej niepodległości – konkurs na plakat,
- Szkolny konkurs fotograficzny – „Moja piękna Niepodległa”,
- Konkurs plastyczno-przyrodniczy organizowany przez WCiES „W obronie orła białego”,
- Konkurs na plakat „I’m Proud to be Polish”,
- Międzyszkolna wymiana pocztówek : “Sto kartek na Stulecie Niepodległości”,
- Dzielnicowy konkurs poetycki z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości,
- Szkolny Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy o Polsce,
- Ogólnopolski konkurs historyczny organizowany przez fundację ProCavittate „Kilometrowy komiks”,
- Świetlicowy konkurs plastyczny „Niepodległość w oczach dzieci”,
- Konkurs diecezjalny: 100 pytań na 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości – konkurs wiedzy dla uczniów kl. VII-VIII i III Gimnazjum,
- Plastyczny konkurs diecezjalny dla klas I-VI „Moja mała Ojczyzna”.
11 i 12 listopada były dniami wolnymi od nauki i pracy zatem uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę musiały się w naszej szkole odbyć w inne dni. 9 listopada nasza placówka włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, polegającej na wspólnym odśpiewaniu 4 zwrotek Hymnu Polski. Wcześniej nasz hymn był przypominany i ćwiczony na lekcjach muzyki oraz na godzinach wychowawczych. Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 w Warszawie oraz uczniowie oddziałów przedszkolnych, nauczyciele a także pracownic niepedagogiczni zgromadzili się w sali gimnastycznej i z gardeł około 1200-osobowej społeczności szkolnej popłynęły słowa Mazurka Dąbrowskiego.
W dniu 9 listopada odbyły się także okolicznościowe apele dla uczniów oddziałów przedszkolnych i klas I-III. Nasi najmłodsi wychowankowie wzięli udział w krótkiej lekcji historii połączonej z koncertem karaoke pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewanie udało się znakomicie, ponieważ dzieci wcześniej ćwiczyły pieśni i piosenki podczas zajęć z wychowawcami.
Dla uczniów klas starszych przygotowano koncert „Historia Polski w pieśni patriotycznej” opatrzony komentarzem dostosowanym do wieku i możliwości percepcyjnych poszczególnych grup wiekowy uczniów oraz ilustracjami w postaci prezentacji multimedialnej. Koncert przygotowali członkowie chóru szkolnego oraz dzieci z młodszych klas uczęszczające na zajęcia rytmiki. Uczniowie mogli dzięki utworom muzycznym prześledzić dzieje naszego kraju od „Bogurodzicy” aż po „Mury”. Uroczyste apele dla uczniów klas 4-6 oraz 3 gimnazjum odbywały się 13 listopada.
O godzinie 18 14 listopada odbyła się wieczornica dla rodziców, na której został ponownie zaprezentowany koncert „Historia Polski w pieśni patriotycznej”. Atmosfera przy ściemnionych światłach, doskonałe wykonania i wzruszający komentarz wycisnęły łzy u niejednego z dorosłych…
Wiele akcji i działań rozpoczętych w ramach przygotowań do świętowania !00-lecia Odzyskania Niepodległości było kontynuowanych jeszcze długo po uroczystych dniach obchodów.
Opracowała: Izabela Rudny – koordynator szkolnych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę
LIST DO KRÓLOWEJ ELŻBIETY II
Uczniowie klasy 4c własnoręcznie napisali list do Elżbiety II - królowej Wielkiej Brytanii. Do listu zostały załączone rysunki wykonane przez dzieci specjalnie dla monarchini oraz kartka urodzinowa podpisana przez wszystkich uczniów. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.
Beata Sowińska
STAND UP AGAINST BULLYING
Uczniowie klasy 6e biorą udział w projekcje międzynarodowym „Stand Up Against Bullying” realizowanym na platformie eTwinning. Projekt ma na celu rozwinięcie świadomości uczniów w temacie prześladowania i przemocy rówieśniczej. Uczniowie wymyślili logo dla projektu i stworzyli ankietę do przeprowadzenia w szkołach w państwach biorących udział w projekcie. Kolejnym zadaniem będzie przeprowadzenie wybranej ankiety w naszej szkole i pod koniec roku zorganizowanie przez uczniów akcji promującej przeciwdziałanie przemocy w szkole.
Beata Sowińska
I’M PROUD TO BE POLISH- STO KARTEK NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości nasza szkoła wzięła udział w wymianie kartek pocztowych z symbolami patriotycznymi zatytułowanych „I’m proud to be Polish” . Z naszej szkoły wysłane zostało 99 kart wykonanych własnoręcznie przez uczniów klas 4 – 6 do szkół w całej Polsce. W odpowiedzi otrzymaliśmy 99 kartek nadesłanych z pozostałych szkół biorących udział w akcji.
Beata Sowińska
Szanowni Państwo!
Akcja „Razem świętujmy Niepodległość” dobiegła końca.
W naszej szkole uczniowie klas 4-8 SP oraz 3 gimnazjum, wraz z nauczycielami
wykonali kartki z życzeniami nawiązujące do obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania Niepodległości. Wszystkie pocztówki mogliśmy podziwiać na wystawie szkolnej.Prace uczniów, trafiły w ręce osób starszych z Domów Seniora. Sprawiły wiele radości i wzruszenia pensjonariuszom, którzy z łezką w oku wspominali minione lata i historię naszego kraju.
Dom ZZDS Samarytanin,
Warszawa,
Dom Opieki Olimp
Marki,
Zielona Kraina Placówka Całodobowej Opieki
Warszawa
Rodzinny Dom Opieki Stokrotka
Rembelszczyzna
oraz
Dom Rodzinny Marysieńka
Marki
koordynatorzy:
Katarzyna Sędek
Jacek Bartosiak
Robert Kulka wraz z Samorządem Uczniowskim
PLANSZÓWKI NA NARODOWYM 2019
Uczniowie klasy 4c wraz z rodzicami i wychowawczynią wzięli udział w Warszawskim Festiwalu Gier Planszowych- Planszówki na Narodowym. Podczas festiwalu uczniowie mieli okazję miło spędzić czas i poznać nowe gry karciane i planszowe. Dodatkowo dzieci otrzymały pakiet gier, które już zostały przetestowane i polubione przez uczniów podczas godziny wychowawczej.
Beata Sowińska
Koncerty kolęd i pastorałek
W dniach 19 i 21 grudnia 2018 r. odbyły się koncerty kolęd i pastorałek, przeznaczone dla uczniów klas IV – VIII, gimnazjalistów, rodziców i pracowników naszej szkoly.
Przygotowane przeze mnie występy miały charakter indywidualnych prezentacji uczniów
o największych możliwościach wokalnych i instrumentalnych (skrzypce, gitara, fortepian)
oraz popisów chóru.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że wspomniani uczniowie w większości z własnej inicjatywy wzięli udział w występach. Dowodzi to, że kolędy i pastorałki cieszą się niesłabnącą popularnością.
Marek Gogol
Koncerty z okazji 100 – lecia niepodległości Polski
13 listopada 2018 r. odbyły się w naszej szkole koncerty z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Koncepcja obchodów rocznicy, przygotowana przez p.Izabelę Rudny obejmowała przegląd pieśni i piosenek najbardziej historycznie związanych z tworzeniem państwowości polskiej.
Tego dnia zabrzmiały więc m.in.: Rota, Bogurodzica, Gaude Mater Polonia, piosenki i pieśni powstańcze no, i oczywiście pełna wersja Mazurka Dąbrowskiego. Główny ciężar przygotowań muzycznych do koncertów spoczął na barkach p.Marka Gogola i p.Grażyny Skurzak.
Marek Gogol
MIĘDZYNARODOWA WYMIANA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH
Uczniowie klasy 4c wzięli udział w międzynarodowej wymianie kartek świątecznych odbywającej się przy pomocy platformy eTwinning. Wysłano własnoręcznie wykonane kartki do Anglii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Włoch i innych państw europejskich. Do naszej szkoły również dotarło mnóstwo kartek z różnych zakątków Europy, każda z nich była wyjątkowa i sprawiła dzieciom wielką radość.
Beata Sowińska
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26 września 2018 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne. Uczniowie wszystkich oddziałów wykonali plakaty w różnych językach europejskich w tematyce powiązanej z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas 4, 5 i 6 wykonali plakaty w języku angielskim, natomiast uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjalnych wykonali prace w językach: niemieckim, rosyjskim i hiszpańskim. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej brali tego dnia udział w quizach wiedzy o krajach europejskich
Beata Sowińska