Z ŻYCIA SZKOŁY 2020/2021
Uroczystość Dnia Patrona Szkoły
Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 31 to święto, które pojawiło się w szkolnym kalendarzu w 2001 roku. Obchodzimy je, aby uczcić naszego duchowego opiekuna – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rokrocznie pod koniec listopada społeczność szkolna uroczyście obchodzi Święto Patrona Szkoły. W tym roku, przygotowane przez zespół nauczycieli religii, miało zupełnie inną konwencję niż dotychczas.
Uczniowie klas I-VIII wzięli udział w projekcie plastycznym- „Stefan Kardynał Wyszyński w oczach dzieci”, ”Czas na miłość” i „Ojczyzna moim domem”. Zdjęcia wykonanych prac należało przesyłać do nauczycieli religii. Zaś galerię zdjęć można podziwiać na stronie internetowej Szkoły.
Uczestnicy projektu mogli poszczycić się znajomością myśli Kardynała Wyszyńskiego i w plastyczny sposób wyrazić ich symbolikę. Patronat Kardynała Stefana Wyszyńskiego – tak wyjątkowej osoby – to wyzwanie dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Jednocześnie odpowiedzialność spadająca na tych, którzy utożsamiają się z wartościami głoszonymi przez patrona. Dziękujemy wszystkim, którzy przystąpili do projektu, którego kontynuacja jest planowana w przyszłym roku kalendarzowym.
Jednocześnie pragniemy przekazać, iż w piątek 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 r. Podczas trzeciego dnia 21. posiedzenia Izba uhonorowała między innymi kard. Stefana Wyszyńskiego. W 2021 r. przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego.
Opracowała
Agnieszka Murach
Koordynator projektu
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 XII Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły przygotowali wirtualną wystawę pt: ZWYCZAJNI HEROSI.
Bohaterowie wystawy to zwykli ludzie, którzy swoim życiem i postawą mogą być wzorem do naśladowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi bohaterami:
1. Przemysław Świercz autor: Mikołaj Rosa klasa 3e
2. Janek Mela autor: Klara Górecka klasa 4b
3. Natalia Partyka autor: Natalia Ciura klasa 4a
4. Aimee Mullins autor: Maja Zagórska klasa 6d
5. Kamil Cierniak autor: Emilia Kowalewska klasa 6d
6. Karolina Hamer autor: Kamila Rososzko klasa 6d
7. Nick Vujicic autor: Mateusz Kuć klasa 7a
KARTKA DLA MEDYKA
W miesiącu październiku Wolontariusze i Uczniowie naszej szkoły wykonywali przepiękne Karty i Laurki dla pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarek, salowych, ratowników medycznych, walczących z COVID – 19. Chcieliśmy w ten sposób wyrazić wdzięczność i szacunek dla wszystkich Medyków , którzy ofiarnie ratują życie i zdrowie chorych na koronawirusa. Karty ze wzruszającymi wierszami, życzeniami, podziękowaniami i pięknymi rysunkami przekazaliśmy wraz z listem od Wolontariuszy naszej szkoły do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.
Koordynatorki akcji i opiekunki Wolontariatu: Iza Długosz i Agnieszka Czapiuk
WARSZTATY - MAŁY NAUKOWIEC
Jeszcze przed zamknięciem szkół młodsze klasy miały okazję wziąć udział w warsztatach laboratoryjnych, podczas których wykonywali doświadczenia z suchym lodem. Tworzenie chmur, samoczynne pompowanie balonika, buzująca woda przysporzyły młodym naukowcom wiele radości i zachwytu.
JAKĄ ROLĘ PEŁNIĄ DRZEWA
Kontynuując projekt ekologiczny w ramach współpracy z Uniwersytetem Dzieci, tym razem uczyliśmy się o drzewach, ich rodzajach oraz roli jaką pełnią w naszym codziennym życiu. Drzewa też oddychają, więc są żywymi organizmami. Na podstawie doświadczenia pokazałyśmy dzieciom w jaki sposób drzewo pije, a tym samym filtruje wody i glebę z zanieczyszczeń. Nasi wychowankowie wykazali się również szczególną wiedzą i kreatywnością w „sadzeniu” drzewek w aglomeracjach miejskich. Powstały fantastyczne makiety.
WARSZTATY PLASTYCZNE - OZDABIANIE PLECAKOWORKÓW
Choć na zewnątrz smutno i szaro, to w naszej szkole kolorowo i twórczo. Uczniowie z klas 1-3 brali udział w warsztatach plastycznych i ozdabiali lniane plecako-worki specjalnymi farbami do tkanin. Dzieci miały różne szablony do wyboru, odrysowywały je specjalnymi markerami, a następnie wypełniali wzór kolorowymi farbami. Niektóre dzieła tak się spodobały, że zastąpiły plecaki do szkoły.
PROJEKT BOHATERON - WŁĄCZ HISTORIĘ
Nasza szkoła przystąpiła do projektu BohaterON- włącz historię!
Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować dzieci, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Do projektu zaprosiliśmy dzieci ze świetlicy nr 17. W podzięce dla naszych Bohaterów za walkę w obronie Warszawy dzieci wykonały album, który zostanie wysłany Powstańcom.
zaangażowanym w ten projekt dziękujemy! Wszystkim dzieciom
PASOWANIE NA UCZNIA
14 październik młodzi adepci naszej szkoły dołączyli do grona uczniów i ślubowali uczyć się pilnie, dbać o dobre imię klasy i szkoły, być dobrymi Polakami oraz szanować siebie i innych. W galowych strojach, z kolorowymi biretami na głowie, z ogromną powagą i odrobiną humoru zostali uznani godnymi, by Dyrektor Szkoły pasował ich na Uczniów wielkim, kolorowym ołówkiem.
Młodzi Uczniowie, niech nauka będzie dla Was wspaniałą przygodą, a szkoła stanie się przyjaznym, drugim domem. Powodzenia!
XX DZIEŃ PAPIESKI
12.X.2020 r. w Szkole Podstawowej nr 31 odbył się XX Dzień Papieski pod hasłem: „ Totus Tuus”, na którym uczczono św. Jana Pawła II.
Na lekcjach religii uczniowie uczestniczyli w zajęciach o świętym Papieżu poznając Jego życie i nauczanie. Następnie uczniowie klas 1-3 pod kierunkiem pań katechetek przygotowali prace plastyczne na temat: „Maryja w życiu św. Jana Pawła II”, za uczniowie kl. 4-8 albumy o św. Janie Pawle II. Na holu starej i nowej części szkoły została zaprezentowana wystawa prac uczniów 1-3 i 4-8. Zostały złożone również kwiaty przy portrecie św. Jana Pawła II.
WSPÓŁPRACA Z FUNDACJĄ UNIWERSYTET DZIECI - EKOLOGIA
Nasza grupa świetlicowa dołączyła do projektu „Ekologia. Jak chronić środowisko?”, który jest realizowany w ramach współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci.
Jako pierwszy temat z cyklu ekologicznego zrealizowaliśmy w świetlicy zajęcia pt. „Czy samochody ogrzewają miasto?”.
Wspólnie z uczniami przeprowadziliśmy doświadczenia mające na celu pokazanie, jak różne rodzaje powierzchni magazynują ciepło. Dzieci zaobserwowały, że ciemne obiekty nagrzewają się o wiele mocniej i szybciej niż jasne.
Innym doświadczeniem było pokazanie uczniom, że ruch samochodowy jest istotnym katalizatorem wzburzania pyłów, co skutecznie przedłuża ich unoszenie w atmosferze.
Nasi wychowankowie świetnie się bawili podczas zajęć i wykazali się ogromną wiedzą i zainteresowaniem.
3f W TEATRZE CAPITOL
W dniu 6.10.2020r. klasa 3f pojechała do Teatru Capitol na musical pt. „Friends”. Przedstawienie wzbudziło wśród dzieci wiele przyjemnych emocji. Uczniowie wyrażali zachwyt talentem wokalnym młodych aktorów, umiejętnościami akrobatycznymi oraz podziw i uznanie za całokształt scenariusza. Musical „Friends” przybliża dzieciom pojęcie tolerancji, promuje koleżeństwo i empatię. Zespół klasowy chętnie dzielił się swoimi wrażeniami i brał u dział w pogadance na temat wartości, które warto pielęgnować wśród rówieśników. Polecamy!
WSPÓŁPRACA Z FUNDACJĄ UNIWERSYTET DZIECI
W roku szkolnym 2020/2021 świetlica szkolna przystąpiła do współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci. W ramach tego projektu zrealizowano pierwsze zajęcia z zakresu rozpoznawania różnych emocji w klasach II i III pt.
„Dlaczego złość jest nam potrzebna?”
Uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach i pogadance na temat umiejętności radzenia sobie ze złością. W zajęciach wykorzystano materiały proponowane przez fundację oraz karty metaforyczne i układankę „Buziaki śmieszaki”.
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczną związaną z emocjami.
PROJEKT "Z KULTURĄ MI DO TWARZY"
Kilka spośród młodszych klas dołączyło do Ogólnopolskiego Projektu "Z kulturą mi do twarzy". Głównymi założeniami tego projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie.
DZIEŃ CHŁOPAKA W 2b
Unikatowe konstrukcje wykonane z ton elementów złomowanych metali... postacie z filmów, szalone pojazdy w skali 1:1, potwory niczym z technologicznych baśni... a wszystko nie tylko do oglądania ale także do...zabawy! Tak klasa 2b świętowała Dzień Chłopaka w Galerii Figur Stalowych w Pruszkowie.
Zabawa przeplatana mini- wykładami o recyklingu i jego znaczeniu dla środowiska była frajdą nie tylko dla chłopców.
DZIEŃ CHŁOPAKA W HULA KULA
Z okazji Dnia Chłopaka klasa 6b i 6d wybrały się do Hula Kula. Zdrowy duch rywalizacji oraz świetna zabawa towarzyszyły dzieciom podczas gry w kręgle. Najlepsi zawodnicy zostali odznaczeni medalami. Na koniec w kosmicznej sali zabaw wyobraźnia naszych uczniów poszybowała do gwiazd, a czas upłynął szybciej niż prędkość światła.
WARSZAWSKIE LEGENDY
Dnia 29.09.2020 r. klasa 1b wybrała się wytropić miejsca związane z legendami Warszawy. Byli przy ul. Tamka, w Ogrodzie Saskim, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na Rynku Starego Miasta oraz przy ulicy Świętojańskiej. Na koniec zawędrowali na piękne i zielone dachy Biblioteki Uniwersyteckiej. Pogoda była jesienna, ale dobrze, że nie padało.
SZLAKIEM WARSZAWSKICH LEGEND
W poniedziałek 28.09 klasy 1c i 1e wyruszyły na szlak warszawskich baśni i legend. Uczniowie odwiedzili Złotą Kaczkę, Bazyliszka, Warszawską Syrenkę. II śniadanie spożyli w Parku Saskim. Zakończyli wycieczkę w ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
WARSZTATY "JAK ZBUDOWAĆ ROBOTA"
W ramach tygodnia Festiwalu Nauki, klasa 5b uczestniczyła w warsztatach,zorganizowanych w siedzibie PW, pt: „Jak zbudować robota?”. Dzieci zdobyły wiedzę z zakresu robotyki oraz miały okazję do zbudowania robotów typu Linefollower. Jednak największą ekscytację wzbudził rajd autorobotów na małym torze wyścigowym.
BEZPIECZNI NA DRODZE
W dniach od 24.09 do 01.09 odbyła się seria spotkań klas młodszych z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci utrwalały wiadomości na temat przechodzenia przez jezdnię, prawidłowego zachowania się przy jezdni. Największą atrakcję wzbudził jednak radiowóz.
WYCIECZKA KLASY 2c
Wczoraj klasa 2c wybrała się na wycieczkę do Pomiechówka. Dzieci sprawdzały swoje siły i przezwyciężały lęk wysokości w parku linowym. Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci, bo w zdrowym ciele zdrowy duch.