s. 18
GRUDZIEŃ
Z rozpoczęciem miesiąca wykonaliśmy zimową i świąteczną dekorację naszej sali. Na oknach pojawiły się bałwanki i ciasteczkowe ludki, a na ścianach kolorowe choinki i portrety Mikołaja. Z utęsknieniem czekaliśmy na jego przyjście, więc zapoznaliśmy się z tradycją związaną z Mikołajkami w różnych regionach Polski i świata. Obejrzeliśmy film „Rudolf czerwononosy renifer”.
Przygotowywaliśmy się również do świetlicowego kolędowania, ucząc się kolęd i pastorałek takich jak: „ Wśród nocnej ciszy”, „ . Na kiermasz bożonarodzeniowy wykonaliśmy błyszczące ozdoby: gwiazdki z cekinami, bombki brokatowe, mikołajowe zawieszki z pomponami , stroiki z świeczkami i wiele innych dekoracji. Nauczyliśmy się rysować skrzaty i robić dla nich czapeczki z włóczki. Przed Świętami Bożego Narodzenia oglądaliśmy film edukacyjny o tradycjach i jarmarkach świątecznych.
LISTOPAD
Listopad rozpoczęliśmy od oglądania wybranych bajek Walta Disneya takich jak „Myszka Miki”, „Kaczor Donald”, „Pluto” i „Goofy”. Dzieci obejrzały również film, jak kiedyś powstawały filmy animowane, a jak powstają teraz. Dowiedziały się również, jak powstają efekty specjalne. Z okazji dnia postaci z bajek dzieci oglądały prezentację multimedialną i rozwiązywały quizy, sprawdzające znajomość bajek i ich bohaterów oraz kolorowały tematyczne kolorowanki.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie uczyli się śpiewać pieśni „Maszerują strzelcy” oraz „Co to jest niepodległość?”. Dzieciom została przybliżona postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sytuacja Polski w roku 1918. Rozmawialiśmy również o znaczeniu naszych symboli narodowych. Uczniowie obejrzeli „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.
W tym miesiącu obchodziliśmy również Dzień Wynalazców. Obejrzeliśmy film edukacyjny „Wynalazki z Panem Nauczanką” oraz poznaliśmy historię wybranych odkryć techniki m. im. elektryczności, telefonu, komputera czy koła. Wolny czas wykorzystywaliśmy na wykonanie przestrzennych budowli z klocków, gry planszowe, zabawy muzyczne i naukę piosenki "W układzie słonecznym”.
Uczniom naszej świetlicy dobrze znane są zasady dobrego wychowania. Słuchali fragmentów książki Grzegorza Kasdepke pt.: „Bon czy ton – savoir vivre” oraz opowiadania innego autora „Kultura obowiązuje wszystkich”. Podjęliśmy dyskusję na temat, co to znaczy zachowywać się kulturalnie w szkole, teatrze i autobusie. Obejrzeliśmy film „N - jak niewidomy”.
Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się także z historią powstania Pluszowego Misia. Gawędziliśmy sobie również na temat roli misia w ich życiu. Uczniowie nauczyli się rysować misie, jak również chętnie kolorowały obrazki z różnymi misiami. Na koniec miesiąca wykonaliśmy kilka wróżb andrzejkowych i bawiliśmy się przy dyskotekowej muzyce.
PAŹDZIERNIK
Październik zaczęliśmy tematem „Świat zwierząt”. Poznaliśmy ciekawostki na temat różnych zwierząt (np. o lisach, jeżach).Wykonaliśmy prace plastyczne ze zwierzętami. Uczyliśmy się także rysować lisa.
W kolejnym tygodniu zajmowaliśmy się tematem „Komunikacja dawniej i dziś”. Dowiedzieliśmy się jak dawniej komunikowali się ze sobą ludzie, a jak można robić to obecnie. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o rozwoju poczty na świecie. Dzieci tworzyły własne projekty znaczków. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego zapoznaliśmy się z zawodem LISTONOSZA, KURIERA i INFORMATYKA.
Następnie w związku ze Światowym Dniem Przywracania Czynności Serca ćwiczyliśmy umiejętności niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy (RKO). Odgrywaliśmy także scenki z wzywaniem pogotowia ratunkowego i informowania innych służb. Dowiedzieliśmy się także, jak wygląda praca RATOWNIKA MEDYCZNEGO.
Październik zakończyliśmy obchodami Światowego Dnia Origami. Rozwijaliśmy zdolności manualne poprzez tworzenie różnych prac metodą origami (m.in. pies, pudełko, kubeczek, lisek, serduszko). W ten sposób ćwiczyliśmy też skupienie i precyzję.
WRZESIEŃ
Na początku września poznawaliśmy się i integrowaliśmy. Utrwalaliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w świetlicy i na terenie szkoły. Rozmawialiśmy też o naszych wakacyjnych wspomnieniach.
W kolejnym tygodniu doskonaliliśmy umiejętność nazywania własnych uczuć, wskazywaliśmy sposoby radzenia sobie z emocjami. Uczestniczyliśmy w zabawach wyciszających i poprawiających koncentrację.
Pod koniec września obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Tworzyliśmy prace plastyczne o tematyce jesiennej. Poznawaliśmy grzyby jadalne i grzyby trujące.
W ramach zajęć z zakresu doradztwa zawodowego poznaliśmy zawód MASZYNISTY.
Obchodziliśmy również święta nietypowe jako ciekawostka dla dzieci: DZIEŃ KROPKI, DZIEŃ EMOTIKONA, DZIEŃ JABŁKA.
W świetlicy prowadzimy również zajęcia czytelnicze: czytaliśmy „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, wiersze Juliana Tuwima, bajkę terapeutyczną „Karolina w krainie baśni” oraz opowiadanie „Burza w słoiku”.
Gdy tylko pozwalała na to pogoda, wychodziliśmy na świeże powietrze i tam wspólnie się bawiliśmy na placu zabaw. Dzieci uczestniczyły też w zabawach ruchowych przy muzyce.