W ostatnim czasie obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy oraz Międzynarodowy Dzień Empatii.
Zespół Profilaktyczny zaplanował i zrealizował kilka przedsięwzięć związanych z obchodami tych dni, które odbywały się na przestrzeni października i listopada.
Na poziomie klas 5-8 z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy odbył się konkurs plastyczny na plakat stylizowany na graffiti, a z okazji Międzynarodowego Dnia Empatii w wybranych klasach 5-7 zostały przeprowadzone warsztaty poświęcone emocjom i empatii, a także przeciwdziałania agresji i przemocy. Celem warsztatów o tematyce przeciwdziałania agresji było przekazanie uczniom wiedzy dotyczącej konsekwencji zachowań agresywnych oraz wypracowanie u nich umiejętności negocjowania i rozwiązywania problemów bezprzemocowo. Zajęcia w zakresie empatii miały na celu uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych osób, prawidłowe nawiązywanie więzi oraz rozpoznawanie i dostrzeganie uczuć własnych i innych.
We wszystkich klasach 8 zostały przeprowadzone zajęcia na temat cyberprzemocy, mając na uwadze uwrażliwienie uczniów na skalę tego problemu oraz wypracowanie z nimi zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci.
Na poziomie klas 0-4 został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Różne kolory emocji”, którego celem było umożliwianie uczniom wyrażania emocji w dowolny, artystyczny sposób.
We wszystkich klasach 4 zostały przeprowadzone warsztaty związane z umiejętnością wyrażania swoich uczuć i dbania o szacunek do siebie i swoich potrzeb. Dobre relacje między uczniami sprzyjają wzrostowi poczucia przynależności, zwiększają motywację do nauki i redukują stres oraz negatywne zachowania. Integracja uczniów w klasie sprzyja także budowaniu szacunku i tolerancji wobec różnorodności oraz rozwijaniu umiejętności empatii.
W wybranych klasach 0-3 odbyły się warsztaty na temat empatii, ale także sytuacji, w których jedna osoba robi krzywdę drugiej. Wszystkie zrealizowane zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom, że nikt nie ma prawa ich krzywdzić, a także nauczenie ich podstawowych sposobów rozpoznawania agresji i przemocy oraz radzenia sobie z trudnymi zachowaniami innych. Ważną ideą było również przybliżenie dzieciom pojęcia empatii i propagowania postaw empatycznych w codziennym życiu. Uczniowie dowiedzieli się,
że wszystkie uczucia, jakich doświadczamy są ważne oraz dostrzegali rolę empatii w sytuacji, gdy ktoś robi komuś krzywdę.
W każdej grupie socjoterapeutycznej zostały przeprowadzone zajęcia pod tytułem
„Bez przemocy, czyli jak?” i „Umiem być empatyczny!”, których celem było omówienie, co można zrobić, aby uniknąć zachowań przemocowych oraz trenowanie empatycznej postawy wobec drugiej osoby.
Zespół Profilaktyczny