s. 18
GRUDZIEŃ
Z rozpoczęciem miesiąca wykonaliśmy zimową i świąteczną dekorację naszej sali. Na oknach pojawiły się bałwanki i ciasteczkowe ludki, a na ścianach kolorowe choinki i portrety Mikołaja. Z utęsknieniem czekaliśmy na jego przyjście, więc zapoznaliśmy się z tradycją związaną z Mikołajkami w różnych regionach Polski i świata. Obejrzeliśmy film „Rudolf czerwononosy renifer”.
Przygotowywaliśmy się również do świetlicowego kolędowania, ucząc się kolęd i pastorałek takich jak: „ Wśród nocnej ciszy”, „ . Na kiermasz bożonarodzeniowy wykonaliśmy błyszczące ozdoby: gwiazdki z cekinami, bombki brokatowe, mikołajowe zawieszki z pomponami , stroiki z świeczkami i wiele innych dekoracji. Nauczyliśmy się rysować skrzaty i robić dla nich czapeczki z włóczki. Przed Świętami Bożego Narodzenia oglądaliśmy film edukacyjny o tradycjach i jarmarkach świątecznych.
LISTOPAD
Listopad rozpoczęliśmy od oglądania wybranych bajek Walta Disneya takich jak „Myszka Miki”, „Kaczor Donald”, „Pluto” i „Goofy”. Dzieci obejrzały również film, jak kiedyś powstawały filmy animowane, a jak powstają teraz. Dowiedziały się również, jak powstają efekty specjalne. Z okazji dnia postaci z bajek dzieci oglądały prezentację multimedialną i rozwiązywały quizy, sprawdzające znajomość bajek i ich bohaterów oraz kolorowały tematyczne kolorowanki.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie uczyli się śpiewać pieśni „Maszerują strzelcy” oraz „Co to jest niepodległość?”. Dzieciom została przybliżona postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sytuacja Polski w roku 1918. Rozmawialiśmy również o znaczeniu naszych symboli narodowych. Uczniowie obejrzeli „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.
W tym miesiącu obchodziliśmy również Dzień Wynalazców. Obejrzeliśmy film edukacyjny „Wynalazki z Panem Nauczanką” oraz poznaliśmy historię wybranych odkryć techniki m. im. elektryczności, telefonu, komputera czy koła. Wolny czas wykorzystywaliśmy na wykonanie przestrzennych budowli z klocków, gry planszowe, zabawy muzyczne i naukę piosenki "W układzie słonecznym”.
Uczniom naszej świetlicy dobrze znane są zasady dobrego wychowania. Słuchali fragmentów książki Grzegorza Kasdepke pt.: „Bon czy ton – savoir vivre” oraz opowiadania innego autora „Kultura obowiązuje wszystkich”. Podjęliśmy dyskusję na temat, co to znaczy zachowywać się kulturalnie w szkole, teatrze i autobusie. Obejrzeliśmy film „N - jak niewidomy”.
Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się także z historią powstania Pluszowego Misia. Gawędziliśmy sobie również na temat roli misia w ich życiu. Uczniowie nauczyli się rysować misie, jak również chętnie kolorowały obrazki z różnymi misiami. Na koniec miesiąca wykonaliśmy kilka wróżb andrzejkowych i bawiliśmy się przy dyskotekowej muzyce.
WRZESIEŃ
Na początku września poznawaliśmy się i integrowaliśmy. Utrwalaliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w świetlicy i na terenie szkoły. Rozmawialiśmy też o naszych wakacyjnych wspomnieniach.
W kolejnym tygodniu doskonaliliśmy umiejętność nazywania własnych uczuć, wskazywaliśmy sposoby radzenia sobie z emocjami. Uczestniczyliśmy w zabawach wyciszających i poprawiających koncentrację.
Pod koniec września obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Tworzyliśmy prace plastyczne o tematyce jesiennej. Poznawaliśmy grzyby jadalne i grzyby trujące.
W ramach zajęć z zakresu doradztwa zawodowego poznaliśmy zawód MASZYNISTY.
Obchodziliśmy również święta nietypowe jako ciekawostka dla dzieci: DZIEŃ KROPKI, DZIEŃ EMOTIKONA, DZIEŃ JABŁKA.
W świetlicy prowadzimy również zajęcia czytelnicze: czytaliśmy „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, wiersze Juliana Tuwima, bajkę terapeutyczną „Karolina w krainie baśni” oraz opowiadanie „Burza w słoiku”.
Gdy tylko pozwalała na to pogoda, wychodziliśmy na świeże powietrze i tam wspólnie się bawiliśmy na placu zabaw. Dzieci uczestniczyły też w zabawach ruchowych przy muzyce.