ŚWIETLICA KLASY I-VI
s. 18
Czerwiec w "18"
W czerwcu realizowane zajęcia miały charakter wychowawczy, edukacyjny, profilaktyczny oraz integracyjny. Dużo czasu spędzaliśmy na radosnych zabawach na placu zabaw i boisku szkolnym. Nasza sala zamieniła się w „podwodny świat”. Na ścianach oraz oknach zostały powieszone przepiękne prace dzieci – syrenki, ryby, kraby, meduzy, delfiny, wodorosty, rozgwiazdy.
1 czerwca uczniowie uczestniczyli w szkolnym pikniku z okazji Dnia Dziecka. Dzieci brały udział w licznych grach, zabawach ruchowych, konkurencjach sportowych oraz atrakcjach przygotowanych przez szkołę. Wydarzenie sprzyjało integracji społeczności szkolnej oraz aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.
W pierwszym tygodniu czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie rozmawiali o swoich prawach, obowiązkach oraz marzeniach; uczestniczyli również w grach i zabawach integracyjnych. Nie zabrakło konkursów, zagadek i wspólnych zabaw rozwijających kreatywność oraz umiejętność współpracy.
W drugim tygodniu realizowaliśmy tematykę przyjaźni. Dzieci uczestniczyły w pogadankach dotyczących cech dobrego przyjaciela, znaczenia wzajemnego szacunku, życzliwości i pomocy. Wykonywały prace plastyczne oraz brały udział w zabawach integracyjnych i ćwiczeniach uczących współpracy w grupie. Zajęcia sprzyjały budowaniu pozytywnych relacji rówieśniczych.
Trzeci tydzień poświęcony był nauce zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie poznawali numery alarmowe, zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz uczyli się, jak wezwać pomoc. Podczas praktycznych ćwiczeń doskonalili umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, utrwalając wiedzę niezbędną do właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych.
W ostatnim tygodniu czerwca realizowaliśmy tematykę bezpieczeństwa podczas wakacji. Dzieci przypominały sobie zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w górach, w lesie, na drodze oraz podczas zabaw na świeżym powietrzu. Rozmawialiśmy również o bezpiecznym korzystaniu z Internetu oraz kontaktach z nieznajomymi. Uczniowie uczestniczyli w quizach, pogadankach i zajęciach plastycznych utrwalających zdobyte wiadomości.
Realizowane w czerwcu działania przyczyniły się do rozwijania umiejętności społecznych uczniów, kształtowania postaw prospołecznych, odpowiedzialności za siebie i innych oraz promowania bezpiecznych zachowań. Zajęcia odbywały się w atmosferze życzliwości, współpracy i dobrej zabawy.
Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji!!
Maj w "18"
W maju działalność świetlicy szkolnej przebiegała zgodnie z zaplanowaną tematyką tygodniową. Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań uczniów, poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie, kształtowanie postaw społecznych oraz rozwijanie umiejętności plastycznych i manualnych.
W pierwszym tygodniu dzieci poznawały wybrane zawody: strażaka, hutnika, garncarza oraz kominiarza. Uczniowie rozmawiali o specyfice pracy przedstawicieli tych profesji, ich obowiązkach oraz znaczeniu wykonywanej pracy dla społeczeństwa. Wykonywali prace plastyczne związane z omawianymi zawodami, uczestniczyli w zabawach tematycznych oraz rozwiązywali zagadki i krzyżówki.
Drugi tydzień poświęcony był zdrowemu stylowi życia. Dzieci przypominały sobie zasady zdrowego odżywiania, higieny osobistej oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Rozmawiały o znaczeniu ruchu dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Wykonywały plakaty promujące zdrowe nawyki oraz uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych.
W trzecim tygodniu realizowano tematykę dotyczącą różnorodności kulturowej i tolerancji. Uczniowie rozmawiali o tym, że każdy człowiek jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek. Zajęcia sprzyjały kształtowaniu postaw otwartości, akceptacji oraz empatii wobec innych osób. Dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych i wykonywały prace plastyczne podkreślające wartość różnorodności.
W ramach zajęć okolicznościowych obchodzono również Dzień Kosmosu. Uczniowie poznawali ciekawostki dotyczące Układu Słonecznego, planet i podróży kosmicznych. Wykonali prace plastyczne przedstawiające kosmos oraz rozwijali swoją wyobraźnię podczas rozmów o życiu w przestrzeni kosmicznej.
Obchodzony był także Dzień Pszczół, podczas którego dzieci dowiedziały się o znaczeniu pszczół dla środowiska i człowieka. Rozmawiały o pracy pszczelarza, procesie powstawania miodu oraz sposobach ochrony tych pożytecznych owadów. Dzieci degustowały również miód i poznawały inne produkty tworzone przez te niezwykłe owady, tj.: pierzga i pyłek pszczeli. Wykonały tematyczne prace plastyczne.
Ostatni tydzień maja poświęcony był rodzinie i domowi rodzinnemu. Dzieci opowiadały o swoich bliskich, tradycjach rodzinnych oraz obowiązkach domowych. Rozmawiały o znaczeniu rodziny w życiu każdego człowieka. Z okazji Dnia Matki uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali laurki i upominki dla swoich mam, rozwijając przy tym zdolności manualne i kreatywność.
Maj był dla nas wszystkich bardzo aktywnym miesiącem. Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji Rowerowy Maj. W związku z tym zostały przeprowadzone zajęcia przypominające uczniom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz regulamin kampanii. Uczniowie przez cały miesiąc dzielnie dojeżdżali do szkoły na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach. Zbierali naklejki do swoich dzienniczków, dzięki czemu będą mogli skorzystać z wielu atrakcji ufundowanych przez partnerów akcji. Szkolnym podsumowaniem kampanii było stoisko na Pikniku Rodzinnym, gdzie każdy uczestnik kampanii mógł wylosować sobie upominek.
W ciągu całego miesiąca dzieci uczestniczyły także w zajęciach czytelniczych, grach stolikowych, zabawach integracyjnych oraz zajęciach plastyczno-technicznych. Sporo czasu spędzaliśmy również na świeżym powietrzu – bawiąc się na placu zabaw oraz grając w piłkę na boisku szkolnym. Realizowane działania przebiegały w miłej atmosferze, sprzyjając wszechstronnemu rozwojowi uczniów oraz integracji grupy świetlicowej
Kwiecień w "18"
W kwietniu w świetlicy 18 dzieci spędzały radośnie czas, bawiąc się w sali, na korytarzu oraz na szkolnym boisku i placu zabaw. W tym miesiącu odbyło się również wiele ciekawych, tematycznych zajęć.
Pierwszy tydzień kwietnia upłynął pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”. Rozmawialiśmy o korzyściach płynących z czytania książek oraz roli książek jako źródła wiedzy o świecie i wzruszeń. Dzieci dowiedziały się, jak powstają książki; poznały takie zawody jak: grafik, autor, ilustrator, redaktor. Czytaliśmy głośno „Baśń o Czerwonym Kapturku” Ewy Szelburg-Zarębiny oraz książki G. Kasdepke: „Detektyw Pozytywka” i „Bon czy ton”. Wykonywaliśmy także zakładki do książek oraz rozmawialiśmy o ulubionych książkach dzieci.
Kolejny tydzień poświęciliśmy w większości na różnorodne zabawy ruchowe. Uczniowie spędzali aktywnie czas na zabawach na szkolnym placu zabaw, grze w piłkę nożną, zabawach ze skakankami, grze w bule, zabawach tanecznych. Rozmawialiśmy o zaletach uprawiania sportu oraz kształtowaliśmy świadomość prozdrowotną.
W związku ze Światowym Dniem Ziemi przypadającym 22 kwietnia, w całym tygodniu prowadziłyśmy zajęcia rozwijające świadomość proekologiczną. Poszerzaliśmy naszą wiedzę na temat działań mających na celu dbanie o planetę, na której żyjemy. Wykonywaliśmy ekologiczne karty pracy, tematyczne prace plastyczne; powstały także plakaty pod hasłem „Jak dbać o naszą planetę?” Dzieci zrobiły swój własny „Ogródek na oknie” – posiane zostały pomidorki, natka oraz aksamitki.
27 kwietnia obchodziliśmy Dzień Florysty. Dzieci dowiedziały się, na czym polega zawód florysty oraz wykonały przepiękne tulipany z papieru.
W ostatnim tygodniu kwietnia rozmawialiśmy o Naszej małej i dużej Ojczyźnie. Podczas zajęć wyrabialiśmy pozytywny stosunek do kraju, w którym mieszkamy oraz uwrażliwiałyśmy dzieci na wartości związane z Ojczyzną. Omawialiśmy znaczenie Święta Pracy, Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie wykonywali tematyczne prace plastyczne.
W ostatnich dniach miesiąca wykonywaliśmy również serduszka metodą origami na akcję charytatywną, która miała na celu wesprzeć rodzinę ucznia naszej szkoły.
W kwietniu wychowawczynie świetlicy ogłosiły konkurs plastyczny dla klas I-III „Polska oczami dziecka”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej własne spojrzenie na Polskę, widzianą z perspektywy dziecka.
Marzec w "18"
Marzec powitał nas piękną wiosenną pogodą, więc sporo czasu zaczęliśmy spędzać na zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Dzieci z radością bawiły się na placu zabaw, skakały na skakankach i grały w piłkę nożną. W naszej sali zmieniliśmy dekorację na wiosenną - na ścianach i oknach pojawiły się: ptaszki, kwiaty, motylki i słoneczko.
Uczniowie bardzo lubią zabawy w kręgu, np.: Gorący ziemniak, Co się zmieniło?, Dyrygent oraz zabawy muzyczno-ruchowe, np.: Freeze dance, Immersive interactive warm up, Body percussion. Niezmiennie dużą popularnością cieszą się kolorowanki, zabawy konstrukcyjne oraz wymiany kartami.
W marcu odbywały się zajęcia o wczesnych oznakach wiosny – o kwiatach, ptakach powracających do Polski, zmianach zachodzących w pogodzie. Uczniowie wykonali wiele prac plastycznych o tematyce wiosennej, m.in: Portret Pani Wiosny, Ptaszek na gałązce, Bociany.
W drugim tygodniu marca obchodziliśmy Tydzień japoński. W ramach obchodów tego wydarzenia dzieci poznały informacje oraz ciekawostki o Japonii, składały papier metodą origami, wykonywały różnymi technikami drzewa kwitnącej wiśni, kaligrafowały na papierze japońskim, robiły wachlarze, wspólnie parzyły i degustowały herbatę japońską.
W marcu obchodziliśmy również Dni Świąt Nietypowych: Dzień Pandy, Dzień Wody, Dzień Gofra, Dzień Teatru. Z okazji Dnia Gofra przygotowałyśmy dla dzieci niespodziankę, a mianowicie warsztaty kulinarne, podczas których dzieci same przygotowały ciasto na gofry, a potem degustowały swoje wyroby. W ramach doradztwa zawodowego dzieci zostały zapoznane z zawodem cukiernika oraz zawodami związanymi z teatrem – aktor, reżyser, scenograf, choreograf, kostiumolog, kompozytor.
Ostatni tydzień przed Świętami poświęciliśmy na zajęcia dotyczące zwyczajów i symboliki Świąt Wielkiej Nocy. Dzieci wykonały: zajączki w sukienkach, zajączki w talerzyka, zająca XXL, kury z papieru; malowały pisanki, robiły diamentowe kurczaczki i króliczki. Wspólnie wykonaliśmy duży kosz, w którym umieściliśmy kolorowe pisanki. 25.03.2026 r. zostały również zorganizowane warsztaty świąteczne, podczas których dzieci z rodzicami i wychowawcami świetlicy wspólnie wykonywały ozdoby świąteczne: zajączki ze skarpetek, baranki z włóczki, dekoracje w kieliszku. Dzieci mogły także wysiać owies oraz rzeżuchę.
Luty w "18"
Luty w naszej świetlicy upłynął w wyjątkowo radosnej i twórczej atmosferze. Choć to najkrótszy miesiąc w roku, zdecydowanie nie brakowało w nim energii, pomysłów i uśmiechu. Każdy tydzień przynosił nowe tematy, inspiracje i okazje do wspólnej zabawy połączonej z nauką.
Miesiąc rozpoczęliśmy w karnawałowym nastroju. Dzieci z zaangażowaniem tworzyły imponujące maski, ozdobione piórkami i mieniącymi się ozdobami. Świetlica ozdobiona kolorowymi klaunami, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Były tańce i dużo uśmiechu. Rozmawialiśmy także o tradycjach karnawałowych w różnych krajach.
Nieco później świętowaliśmy „Dzień Pizzy”. Oprócz rozmów o tym, skąd pochodzi ten przysmak i jak można przygotować jego zdrowszą wersję, dzieci projektowały własne „świetlicowe pizze” w formie prac plastycznych. Kreatywność w doborze składników nie miała granic. Pojawiały się nawet bardzo oryginalne kompozycje.
Ważnym punktem lutego był „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci, o tym jak reagować w trudnych sytuacjach oraz dlaczego warto dbać o swoją prywatność online. Teraz nikt nie ma wątpliwości, że w Internecie też obowiązuje kultura i rozsądek.
W lutym obchodziliśmy również „Światowy Dzień Radia”. Uczniowie poznali ciekawostki związane z historią radia, a następnie obejrzeli film, który przybliżył im pracę prezentera.
Walentynki były okazją do rozmów o przyjaźni, życzliwości, szacunku i miłych słowach. Dzieci przygotowały kartki walentynkowe dla swoich bliskich, a w naszej sali świetlicowej pojawiła się piękna walentynkowa dekoracja.
Nie zapomnieliśmy również o naszych czworonożnych przyjaciołach. Z okazji „Światowego Dnia Kota” rozmawialiśmy o odpowiedniej opiece nad zwierzętami, a w pracach plastycznych pojawiły się koty w różnych odsłonach, od realistycznych po całkiem bajkowe.
Luty był również miesiącem działań ekologicznych. Podczas zajęć dotyczących segregacji zużytych baterii dzieci dowiedziały się, dlaczego nie wolno wyrzucać ich do zwykłego kosza oraz jak dbać o środowisko. Świadomość ekologiczna rośnie u naszych uczniów i bardzo nas to cieszy.
Z okazji „Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego” bawiliśmy się słowem. Były łamańce językowe, zagadki i zabawy rozwijające słownictwo. Okazało się, że język polski potrafi być nie tylko wymagający, ale też całkiem zabawny.
W lutym nie zabrakło również wyzwań matematycznych. Tangramy, dyktanda graficzne, łamigłówki i gry planszowe rozwijały logiczne myślenie, koncentrację i cierpliwość u dzieci. Matematyka w takiej formie stała się prawdziwą przygodą.
Pod koniec miesiąca przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne, obchodząc „Dzień Dinozaura”. Dzieci poznały ciekawostki o tych niezwykłych stworzeniach, tworzyły prace plastyczne i brały udział w quizie wiedzy. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę paleontologów, których zadaniem było wydobycie ze skamieniałego jaja figurkę dinozaura. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem świetnie.
W ostatnich dniach lutego obchodziliśmy „Dzień Niedźwiedzia Polarnego”. Była to doskonała okazja do rozmów o Arktyce, życiu niedźwiedzi polarnych oraz o zmianach klimatycznych i ich wpływie na środowisko naturalne. Dzieci z dużym zainteresowaniem poznawały ciekawostki o tych niezwykłych zwierzętach. Dowiedziały się między innymi, dlaczego mają białe futro i jak radzą sobie w bardzo niskich temperaturach. Nie zabrakło także działań plastycznych. Powstały piękne prace malowane farbami, ale bez użycia pędzla. Było twórczo, ciekawie i mimo arktycznej tematyki, bardzo ciepło w naszej świetlicy.
Styczeń w "18"
Po przerwie świątecznej dzieci wróciły do szkoły w styczniu pełne energii do pracy i zabawy. Dzieci chętnie opowiadały, jak spędziły Święta i Sylwestra oraz jakie prezenty przyniósł im Święty Mikołaj. Wspólnie wykonaliśmy w naszej sali świetlicowej zimową dekorację na ścianach i oknach. Powstały przepiękne witraże ze śnieżynkami, przestrzenne śnieżynki i bałwanki. Dzieci bardzo dobrze bawiły się podczas zabaw ruchowych przy muzyce: „Quadrados coloridos i mata stepowa”, „Freeze dance”, „Immersive interactive warm up”.
Rozmawialiśmy o sposobach przetrwania zimy przez zwierzęta oraz projektowaliśmy karmniki dla ptaków. Dzieci poznały zimowe dyscypliny sportowe. Dużo uwagi poświęciliśmy na omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Odbyły się również zajęcia otwarte pt.: „Bezpieczne ferie zimowe. Jak uniknąć zagrożeń i dobrze się bawić”.
Grudzień w "18"
Grudzień w świetlicy 18 upłynął nam w miłej przedświątecznej atmosferze. Często śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Był to również bardzo kreatywny miesiąc, ponieważ wykonaliśmy wiele ozdób świątecznych na kiermasz i mnóstwo prac plastycznych. Przestrzenne mikołaje i skrzaty ozdobiły ściany naszej sali. Na oknach pojawiły się piernikowe ludziki oraz renifery. Dzieci wykonały kartki świąteczne z pięknymi, wyplatanymi, świątecznymi choinkami oraz mnóstwo zawieszek choinkowych.
W grudniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dzielnicowego „Magia supełków i splotów”. Dzieci wykazały się bardzo dużą pomysłowością i zręcznością w wykonaniu przeróżnych ozdób.
W naszej świetlicy w grudniu odbyły się zajęcia otwarte pod hasłem „Podróż do Krainy Odporności”, których celem było kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych oraz budowanie świadomości jak dbać o własne zdrowie. Uczestnicy wyruszyli w symboliczną podróż, podczas której poznawali zasady zdrowego stylu życia tj. właściwe odżywianie, aktywność fizyczna, higiena oraz odpoczynek. Podczas zajęć dzieci miały okazję przygotować koktajl z jabłka, gruszki i natki pietruszki, wzbogacony sokiem z cytryny, o magicznych właściwościach wzmacniających odporność.
Listopad w "18"
Listopad upłynął w świetlicy na wesołych zabawach zgodnych z zainteresowaniami uczniów, ciekawych zajęciach tematycznych oraz wielu innych aktywnościach rozwijających wszechstronny rozwój dzieci.
Miesiąc rozpoczęliśmy bajkowo. Dzieci dowiedziały się, jak powstają filmy animowane, czytaliśmy głośno przeróżne bajki i baśnie oraz wykonaliśmy wiele przepięknych prac plastycznych przedstawiających ulubionych bajkowych bohaterów.
7 i 12 listopada świętowaliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości. 7.11. o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W tych dniach starałyśmy się kształtować w dzieciach postawy patriotyczne, wdrażałyśmy do poszanowania symboli narodowych. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, czytaliśmy „Baśnie i legendy polskie”, proponowałyśmy tematyczne prace plastyczne.
13 listopada, obchodząc Międzynarodowy Dzień Niewidomych, przeprowadziłyśmy zajęcia uświadamiające dzieciom trudności, z jakimi mierzą się osoby niewidome w codziennym życiu.
Cały kolejny tydzień poświęciliśmy tematyce zdrowia psychicznego. Świętując Dzień życzliwości i pozdrowień, starałyśmy się rozwijać postawę empatii, doskonalić umiejętność poprawnego zachowania w różnych sytuacjach oraz wyrabiać nawyk okazywania sobie życzliwości na co dzień. Dzieci miały możliwość wykonania treningu relaksacyjnego metodą Jacobsona, czyli treningu relaksacji mięśniowej dla odprężenia mięśni.
25 listopada obchodziliśmy w świetlicy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ukochane pluszaki, poznaliśmy historię powstania pluszowego misia, bawiliśmy się z misiami oraz wykonaliśmy prace plastyczne z misiami w roli głównej. Poznaliśmy również ciekawostki i fakty dotyczące życia prawdziwych niedźwiedzi – brunatnych, polarnych i pandy wielkiej.
Na zakończenie miesiąca wspólnie świętowaliśmy Andrzejki. Dzieci zostały zapoznane z tradycjami wieczorów andrzejkowych oraz bawiły się i wróżyły, w celu poznania swojego przeznaczenia.
W dwóch ostatnich tygodniach listopada chętne dzieci miały możliwość wykazania się kreatywnością, biorąc udział w konkursie budowania z klocków Lego, który odbywał się w czytelni szkolnej. Uczniowie indywidualnie lub w parach mogli zbudować dowolną budowlę z dostępnych klocków, co sprawiło im ogromną radość. Jesteśmy pod wrażeniem zapału, z jakim dzieci pracowały. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą organizacją pracy, pomysłowością i dbałością o szczegóły. Powstały niesamowite konstrukcje, które zostały uwiecznione na zdjęciach.
Wraz z opadami pierwszego śniegu, zmieniliśmy dekorację naszej sali. Z okien uśmiechają się do nas pierniczki i renifery oraz nieśmiało zagląda Święty Mikołaj, a na tablicach wewnątrz sali radośnie machają bałwanki.
Październik w "18"
Październik - ten jesienny miesiąc upłynął nam w świetlicy radośnie i niezwykle kolorowo. Dzieci spędzały czas na zabawach w sali oraz na świeżym powietrzu. Organizujemy naszym uczniom pobyt w świetlicy tak, aby mieli czas na swoje ulubione zabawy – kolorowanki, wycinanki, wyklejanki, gry planszowe i karciane, zabawy konstrukcyjne oraz zabawy tematyczne - najczęściej jest to zabawa w sklep i restaurację. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zabawach ruchowych, zabawach przy muzyce oraz zabawach w kole integrujących grupę. Każdego dnia proponujemy również zajęcia tematyczne zgodne z planem pracy świetlicy szkolnej.
Na początku października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Dzieci miały możliwość poznania różnych instrumentów muzycznych, zagrania na nich oraz zabaw z ich użyciem. Do prac plastycznych wykorzystywaliśmy w tym czasie dary jesieni. Powstały śmieszne ludziki i inne cudaki z kasztanów i żołędzi oraz piękne prace wyklejane z liści. Dzieci, pracując w grupach, wykonały Panie Jesień. Wspólnie zrobiliśmy również wspaniałe, kolorowe drzewo, które ozdabia ścianę w sali.
7 października odbył się w świetlicy Dzień Zdrowego Śniadania. Dzieci zostały zapoznane z zasadami zdrowego żywienia, wykonywały karty pracy związane ze zdrowym trybem życia, a w stołówce szkolnej miały możliwość przygotowania dla siebie zdrowego śniadania. Uczniowie z przyjemnością przygotowywali kanapki z różnymi pastami na bazie twarożka, jajek czy warzyw oraz naleśniki i placki z owocami, serkiem, czy konfiturami.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o sposobach komunikowania się ludzi w dawnych czasach i obecnie. Poznaliśmy ciekawostki na temat rozwoju poczty w Polsce i na świecie oraz zapoznaliśmy dzieci z zawodem listonosza i kuriera. W związku z dniem bezpiecznego komputera, omawialiśmy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz prezentowaliśmy wartościowe i ciekawe formy spędzania czasu przed komputerem.
W kolejnym tygodniu października wspólnie uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprzez prezentację filmików instruktażowych, pogadanki oraz zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów, dzieci nabywały umiejętności niezbędnych podczas udzielania pomocy.
Następne październikowe dni upłynęły nam pod znakiem origami. Dzieci zostały zapoznane ze sztuką składania papieru metodą origami i każdego dnia z zapałem i radością wykonywały przeróżne cuda z papieru, ćwicząc przy tym precyzję i skupienie.
W ostatnim tygodniu miesiąca dzieci wykonywały różnorodne prace plastyczne zainspirowane dynią. Uczniowie malowali dynie nakrętkami od napojów, pracowali z rosnącymi farbami, sklejali dynie z pasków papieru oraz wyklejali szablony krepiną. Dwa ostatnie dni października spędziliśmy na omawianiu tradycji związanych z obchodami Dnia Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych, wspominaliśmy naszych bliskich oraz wykonywaliśmy papierowe znicze.
Dzięki codziennej pracy w świetlicy, dzieci zdobywają nowe wiadomości i umiejętności, rozwijają zdolności manualne, pobudzają swoją kreatywność, uczą się pracować w grupie. Ważne jest dla nas również, aby dzieci uczyły się, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozwiązywać zaistniałe konflikty, jak wyrażać emocje. Każdy dzień w świetlicy jest inny, ale każdy jest ciekawy, wartościowy i wzbogaca nas w nowe doświadczenia.
Wrzesień w "18"
Wrzesień w świetlicy nr 18 upłynął uczniom klas drugich na różnorodnych zabawach, grach i zajęciach rozwijających zainteresowania dzieci. Największą popularnością cieszyły się każdego dnia: zabawy konstrukcyjne, kolorowanki oraz innowacyjna gra w piłkę nożną Subsoccer. Jeśli tylko pogoda na to pozwalała, dzieci spędzały aktywnie czas na placu zabaw i boisku szkolnym.
W pierwszych dwóch tygodniach września wspominaliśmy jeszcze wakacje, integrowaliśmy się oraz przypominaliśmy sobie zasady bezpieczeństwa obowiązujące w świetlicy oraz w drodze do i ze szkoły.
Trzeci tydzień września rozpoczęliśmy Dniem Kropki, czyli świętem kreatywności. Dzieci mogły wykazać się pomysłowością, spostrzegawczością i twórczym myśleniem; wykonaliśmy również wspólną pracę plastyczną w formie puzzli XXL. Podczas kolejnych zajęć podróżowaliśmy do krainy uczuć. Rozmawialiśmy o naszych uczuciach, próbowaliśmy je nazywać oraz szukaliśmy sposobów radzenia sobie z emocjami, szczególnie ze złością.
W kolejnym tygodniu powitaliśmy jesień. Udekorowaliśmy naszą salę oraz tablicę przed salą pracami dzieci o tematyce jesiennej. Omawialiśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, rozmawialiśmy o darach jesieni i o tym, jak możemy je wykorzystać. Poznaliśmy ciekawostki związane z ziemniakami. Zapoznałyśmy również dzieci z formą rękodzieła, jaką jest makrama. Wspólnie wykonaliśmy skrzaty z wykorzystaniem sznurka i włóczki.
W ostatnich dniach miesiąca zaczęliśmy rozmawiać o zwierzętach. Poznaliśmy fakty i ciekawostki o lisach oraz lepiliśmy liski z plasteliny.
W ramach cyklu zajęć rozwijających zdolności plastyczne, dzieci zostały zapoznane z różnymi materiałami plastycznymi, cechami materiałów graficznych oraz sposobem cieniowania przedmiotów – metodą kreskowania i kropkowania z uwzględnieniem padającego światła.
Każdego dnia staramy się, żeby dzieci miały w świetlicy przestrzeń do wszechstronnego rozwoju w przyjaznej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa.
