• O PROGRAMIE

• PROGRAM MISTRZOWIE KODOWANIA I PROGRAM WARSZAWA PROGRAMUJE

Program Mistrzowie kodowania

Kilka słów o programie

Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania  w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów, by przez kolejnych 8 tygodni prowadzić zajęcia programowania w swoich szkołach. Udział w programie jest bezpłatny.

Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym  Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.

Czego oczekujemy od uczestników?

Przeszkoleni nauczyciele będą mieli za zadanie przeprowadzenie cyklu zajęć z programowania (8 spotkań po 90 minut) według wytycznych zawartych w przygotowanych dla nich scenariuszach zajęć. Spotkania z uczniami powinny odbywać się w grupach liczących od 6 do 24 osób - szczegóły pozostawiamy do decyzji szkół i nauczycieli. Zachęcamy, aby nie były to tylko zajęcia dodatkowe - warto wdrażać elementy programowania w tryb nauczania przedmiotów obowiązkowych.

Dlaczego programowanie?

Programowanie nie tylko daje większe możliwości rozwoju intelektualnego i zawodowego, ale przede wszystkim, ma znaczenie dla rozwoju społecznego. Nowe technologie zagościły już na dobre w wielu inicjatywach zmierzających do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i, mądrze wykorzystywane, będą budowały jego potencjał. Warto zatem uczyć czegoś, co dostarcza nowych bodźców i umiejętności, a jednocześnie rozwija młodych ludzi dając im narzędzie wpływu na otaczający ich świat.

SCRATCH

Opracowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) Scratch to wizualny język programowania dla najmłodszych. Cechą, która go wyróżnia jest brak konieczności pisania kodu komputerowego - elementami składni tego języka nie są komendy pisane, a wizualne elementy - „klocki” kodu, które należy ze sobą połączyć. Język Scratch, co jest istotne w przypadku uczenia dzieci, pozwala bardzo szybko osiągać efekty programowania - już jeden pojedynczy klocek można „wykonać” (co jest niecodzienną cechą na tle innych języków programowania)

Program Warszawa programuje

Cel programu:

Nauka programowania w języku Scratch, zapoznanie z możliwościami wykorzystania programu  na różnych zajęciach edukacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji cyfrowych i kreatywności uczniów warszawskich szkół podstawowych.