• Kwiecień 2024

W kwietniu w ramach projektu EKO TECHNO skupiliśmy się na działaniach ekologicznych na rzecz ochrony naszej planety. Jednym z twórczych działań realizowanych w ramach tego projektu było napisanie listów w języku angielskim do Matki Ziemi przez uczniów, w których zostały opisane różnorodne działania ekologiczne podejmowane na rzecz ochrony naszej planety. Ta forma aktywności stanowiła nie tylko wyraz kreatywności i umiejętności językowych uczniów, ale również świadectwo ich zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska. Poprzez listy, uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi pomysłami, doświadczeniami i refleksjami na temat tego, jak każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. To działanie było jednocześnie inspirujące i motywujące dla wszystkich uczestników projektu, pokazując, że każdy może mieć pozytywny wpływ na naszą przyszłość poprzez proste, codzienne działania na rzecz ochrony środowiska.

Dzień Ziemi

Zorganizowana akcja sprzątania terenu wokół własnych szkół z okazji Dnia Ziemi była nie tylko sposobem na dbanie o nasze środowisko, ale także doskonałą okazją do rozwoju kompetencji miękkich oraz promowania edukacji ekologicznej. Uczniowie nagrali reportaż z tego wydarzenia, w którym opowiedzieli o walorach środowiska, jego ochronie oraz znaczeniu edukacji ekologicznej.

Podczas akcji sprzątania, uczniowie nie tylko usuwali odpadki z terenu szkoły, ale również rozmawiali o konieczności dbania o środowisko naturalne i podejmowaniu działań na rzecz jego ochrony. Wspólna praca w ramach akcji sprzątania rozwijała umiejętności pracy zespołowej, współpracy i komunikacji, co jest kluczowe dla skutecznego działania w różnych obszarach życia.

Uczestnictwo w nagrywaniu reportażu z tego wydarzenia pozwoliło uczniom rozwijać umiejętność wyrażania swoich myśli i poglądów w języku angielskim, co jest ważne w kontekście rosnącej globalizacji i potrzeby komunikacji międzykulturowej. Ponadto, budowanie relacji rówieśniczych podczas wspólnej pracy nad projektem reportażowym przyczyniło się do tworzenia pozytywnego środowiska społecznego w szkole oraz wzmacniania więzi między uczniami. Działanie to przyczyniło się do wzmocnienia zaangażowania uczniów w kwestie związane ze środowiskiem naturalnym oraz do promowania postaw proekologicznych wśród społeczności szkolnej.

EVERY DROP COUNTS

Klasa 7c pod opieką pani Beaty Sowińskiej oraz pana Olega Levytskyyego przygotowała dekoracje na tablicę informacyjną na temat obchodzenia Dni Wody w ramach projektu Erasmus+. Dodatkowo w łazienkach zostały przyklejone kropelki przypominające o oszczędzaniu wody 💦 #waterday #savewater #erasmusplus

Od marca 2024 roku realizowany jest w naszej szkole projekt współpracy międzynarodowej Erasmus+ pt. „Europejskie inspiracje w nauczaniu – EKOlogicznym działaniu i TECHNOlogicznym zastosowaniu”.

Celem projektu jest:

- zwiększenie skuteczności nauczania j. ang. w naszych szkołach dzięki wzbogaceniu narzędzi i innowacyjnych metod nauczania,

- rozwijanie kompetencji miękkich uczniów, czyli umiejętności posługiwania się TIK w edukacji, pracy zespołowej, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów,

- zwiększenie wrażliwości ekologicznej i samooceny uczniów poprzez działania na rzecz przyrody i ochrony środowiska.

Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęły się jednak znacznie wcześniej.

Październik 2023 – złożenie wniosku do Narodowej Agencji Erasmus+.

Styczeń 2024 – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności poinformowała o wynikach konkursu wniosków złożonych w sektorze Edukacja Szkolna programu Erasmus+ w ramach Akcji 2, Partnerstwa na rzecz współpracy, Partnerstwa na małą skalę (KA210-SCH). Wśród laureatów konkursu znalazła się nasza szkoła z projektem “EKO TECHNO”.

18 marca 2024– oficjalne rozpoczęcie realizacji projektu
          w placówce koordynującej działania (Szkoła Podstawowa nr 31
          w Warszawie) oraz w szkołach partnerskich w Rumunii i Słowenii.

Marzec 2024 r. -  spotkanie online z koleżankami i kolegami
          z Rumunii i ze Słowenii, nawiązanie pierwszych kontaktów, zaplanowanie działań, doszczegółowienie zasad, zatwierdzenie regulaminów współpracy w każdym partnerstwie oddzielnie, opracowanie kluczowych dokumentów m.in. potrzebnych do rekrutacji uczestników, itp., omówienie i rozdysponowanie budżetu projektu, umożliwiając realizację zaplanowanych działań zgodnie
          z harmonogramem. Regularny kontakt z Narodową Agencją
          w rozwiązywaniu pojawiających się trudności.

Upowszechnienie informacji na stronie www i social mediach dla (uczniów, rodziców, całej kadry i społeczności lokalnej) w każdej szkole partnerskiej o założeniach projektu i planowanych działaniach.

Powołanie nauczycieli przedmiotów (m.in. geografii, biologii, informatyki) do zespołu współpracującego z n-lami j. ang. w każdej szkole.