• - s. 17

        • MARZEC

           Marzec minął nam w wiosennej atmosferze. Pomimo nieprzychylnej jeszcze pogody za oknem, wspólnie z uczniami wykonaliśmy wiosenne  dekoracje  które zagościły  na oknach naszej świetlicy i gazetkach ściennych.

           W drugim tygodniu skupiliśmy się na przygotowywaniu plastycznych dekoracji z okazji światowego Dnia Kobiet. W tym dniu dzieci wykonały kwiaty z papieru dla pań, sióstr i mam oraz rozmawialiśmy  o kobietach, które zrewolucjonizowały świat. 15 marca obchodziliśmy Dzień Piekarza, z okazji tego święta poznaliśmy rodzaje pieczywa, oraz składniki do ich wypieku. Uczniowie zjedli pyszne śniadanie, na którym przygotowywali kanapeczki z dżemem.                                                                                                                              

           20 marca obchodziliśmy Dzień Żaby uczniowie poznali wiele ciekawostek, jak rozwija się żaba, gdzie żyją, co jedzą i jakie mają znaczenie w przyrodzie. Było wiele zabaw, na koniec uczniowie wykonali ciasto linę z domowych produktów i ulepili żabę.                                                              

           W trzecim tygodniu marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, odbyły się zajęcia  na temat znaczenia wody w środowisku oraz potrzebie jej oszczędzania. Omawialiśmy znaczenie wody dla człowieka i całego ekosystemu.

           W ostatnich dniach marca omawialiśmy zwyczaje i tradycje Wielkanocne, wykonaliśmy prace plastyczne i  sadziliśmy rzeżuchę.

           Oprócz programowych zajęć świetlicowych uczniowie mają również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami. Dużą popularnością cieszy się ,, Mam Talent” uczniowie chętnie śpiewają, i przedstawiają nam swoje umiejętności.

           

          LUTY

           W pierwszym tygodniu lutego obchodziliśmy karnawał, dzieci dowiedziały się jak karnawał wyglądał w Polsce i na świecie, jakie tradycje i zwyczaje obchodzone są podczas karnawału. Uczniowie wykonali maski karnawałowe, i chętnie bawiły się podczas zabaw ruchowo-tanecznych na macie. Na koniec  zapoznali się z tradycją Tłustego Czwartku.

           W  drugim tygodniu w  naszej świetlicy świętowaliśmy „Walentynki”. W tym celu stworzyliśmy „Skrzynkę dobrych życzeń” gdzie każdy z uczniów mógł wrzucić kartkę walentynkową, co sprawiało wielu osobom dużo radości. Główną atrakcją tego dnia była fotobudka, uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

           21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji odbywały się różne quizy i zadania,  uczniowie mogli rozwiązywać ciekawostki dotyczące polszczyzny.

           26 lutego wypadał Dzień Dinozaura, zwierzęcia już dawno wymarłego, ale wciąż fascynującego naszych uczniów. Na tę okoliczność zorganizowaliśmy w świetlicy nietypowe zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie dinozaurów. Dzieci dowiedziały się mnóstwo ciekawostek i wykonały dinozaury różnymi technikami plastycznymi.

           W ostatnim tygodniu lutego obchodziliśmy Dzień Kota dzieci stworzyły koty metodą origami, były zabawy, pogadanka i film edukacyjny. Na koniec miesiąca został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-techniczny „Mam smaka na lizaka”. Dzieci wykonały przepiękne prace, a laureatom serdecznie gratulujemy!!!

           

          GRUDZIEŃ/ STYCZEŃ

           

           Grudzień to magiczny czas. Minął nam w miłej, radosnej i świątecznej atmosferze. Był to miesiąc poświęcony poznawaniu tradycji świątecznych w Polsce i na świecie. Zapoznaliśmy się też  z historią o św. Mikołaju. Śpiewaliśmy polskie kolędy i pastorałki. Oczywiście wszystkie  tematy były  zakończone pięknymi pracami plastycznymi.

           Przez cały grudzień dzieci wraz z nauczycielami świetlicy przygotowywały także  piękne ozdoby świąteczne, które następnie  zostały  sprzedane na kiermaszu organizowanym w naszej szkole. Wszystkie zebrane pieniądze zostały przekazane na fundusz szkolny dla dzieci potrzebujących szczególnej pomocy.  Dzięki talentom plastycznym i negocjacyjnym naszym dzieciakom i nam udało się uzbierać ponad 950 zł.

           Styczeń był wyjątkowo krótkim miesiącem, ale udało nam się zrealizować wszystkie tematy. W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o świętach, Sylwestrze. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami poświątecznymi.

           Był to czas kiedy też rozmawialiśmy o zwierzętach zimujących w Polsce, o ich potrzebach podczas zimowych dni. I mimo, że za oknem nie mieliśmy śniegu, a temperatury były dodatnie, dzieci dowiedziały się czym należy dokarmiać zwierzęta zimą, czego unikać i jak zwierzęta przygotowują się do snu zimowego.

           Drugi tydzień stycznia poświęcony był bezpiecznym feriom. Został przeprowadzony cykl zajęć edukacyjnych, poświęcony bezpiecznym zrachowaniom w trakcie zimowych zabaw. Dzieci poznały najważniejsze numery alarmowe. Wykonywaliśmy prace plastyczne, plakaty, bawiliśmy się w kalambury.

           Oczywiście dzieci miały czas na zabawę swobodną, rozwijającą kompetencje społeczne, współpracę z innymi dziećmi. Mogły kreatywnie tworzyć wykorzystując klocki, sznurki i inne niby codzienne, ale rozwijające wyobraźnię przedmioty.

          Życzymy wszystkim udanych, bezpiecznych i śnieżnych ferii.

           

          LISTOPAD

           

           W pierwszym tygodniu listopada wspominaliśmy „… tych, którzy odeszli”. Rozmawialiśmy o sposobach obchodzenia tego dnia w Polsce, oraz innych rejonach świata. Oglądaliśmy filmy edukacyjne i wykonywaliśmy piękne prace plastyczne.

            Z okazji Dnia Dyni zrobiliśmy przepyszne gofry dyniowe, które spałaszowaliśmy z domowymi konfiturami.

            W drugim tygodniu listopada obchodziliśmy 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Był to czas pełen zadumy. Dzieci zapoznały się z historią Polski, najważniejszymi wydarzeniami, symbolami oraz postaciami z tego okresu.  Po obejrzeniu filmu edukacyjnego „ Kasztanka”  wiedziały  kim był  Józef Piłsudski i Kasztanka. Zrobiliśmy też piękną dekorację.

            W trzecim tygodniu nasza świetlica zamieniła się w „Uniwersytet Dzieci”. Podczas zajęć zapoznaliśmy się z wybitnymi postaciami polskiej nauki:

          - Maria Skłodowska – Curie,

          - Mikołaj Kopernik,

          - Ignacy Łukasiewicz.

            Poznaliśmy ich życiorysy, oraz dokonania. Wykonywaliśmy liczne doświadczenia, oraz schemat układu słonecznego.

            Dzięki poznaniu tych postaci, dzieci przekonały się, że dzięki pracy, chęci uczenia się mogą odkrywać ciekawe i niezwykłe rzeczy.

            21.11 obchodzony był „ Dzień życzliwości” . My staramy się obchodzić go codziennie, ale w tym dniu zwróciliśmy szczególną uwagę na jego wartość. Dzieci z naszej świetlicy stworzyły piękne karty z miłymi słowami, które następnie były przekazywane innym dzieciom  w szkole.

            24.11 obchodziliśmy także  „Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci opowiadały sobie o swoich pluszowych przyjaciołach, a na koniec mogły zrobić sobie zdjęcie w specjalnie do tego przygotowanej „ misiowej fotobudce”.

            Koniec miesiąca to czas zabawy. W naszej sali obchodziliśmy  „Andrzejki”. Poza zabawami, wróżbami, tańcami samodzielnie przygotowaliśmy ciasteczka z wróżbami, które były nie tylko smaczne, ale zawierały też  informacje o tym co nas czeka w przyszłości;)

            Oczywiście poza zaplanowanymi tematami zajęć w naszej świetlicy często gramy w ping-ponga, piłkę nożną, gry karciane, planszówki, śmiejemy się i tańczymy.

           

           

          PAŹDZIERNIK

           

           W pierwszym tygodniu października w naszej świetlicy dominował Świat Zwierząt. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych mogli dowiedzieć się wielu różnych ciekawostek na ich temat. Wspólnie z dziećmi próbowaliśmy stworzyć rankingi zwierząt np. najszybsze, najpiękniejsze, najbardziej przerażające itp.  Oglądaliśmy wykonaną na tę okazję prezentację multimedialną "Rekordy zwierząt".  Dużo czasu poświęciliśmy również na rozmowy o zwierzętach opuszczonych, bezdomnych a także tych, które na zimę zostają w Polsce. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich zwierzakach domowych. Na ścianach świetlicy codziennie pojawiały się prace plastyczne  związane ze Światem Zwierząt.

            9 października obchodziliśmy w świetlicy Dzień Poczty Polskiej. Z tej okazji poznaliśmy historię pisania listów i komunikowania się ludzi w dawnych czasach. Na zajęciach dzieci miały okazję zapoznać się z rożnymi formami kodowania wiadomości oraz odkryć różne rodzaje szyfrów. Każdy mógł zaszyfrować swoją wiadomość ulubionym szyfrem a także wykonać własny dekoder szyfrów. Chętni uczniowie mogli wykonać w tym dniu swój własny znaczek pocztowy.

           12 października w świetlicy to  „Dzień bezpiecznego komputera”. Na zajęciach przypominaliśmy o zagrożeniach czyhających w internecie. Odgrywaliśmy z uczniami scenki, które mogą  się wydarzyć podczas korzystania z internetu. Wspólnie oglądaliśmy filmy nt. uzależnień od telefonu i komputera oraz nt. zasad bezpiecznego korzystania z komputera.  

             Trzeci tydzień października poświęcony był tematowi PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ. Celem zajęć było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy  oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, jak postępować w sytuacji, kiedy spotkają osobę potrzebującą pomocy lekarza. Wychowankowie ćwiczyli pod opieką nauczycieli: ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej (ustalonej) oraz jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia. Dzieciom podobały się ćwiczenia na fantomach, ponieważ mogły sprawdzić, czy potrafią wykonać prawidłową resuscytację serca. Wspolnie z uczniami odgrywaliśmy scenki z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami.  Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w zajęciach, które uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym. 

           Ostatni tydzień października był przepełniony zajęciami z origami czyli sztuką składania papieru. Nasza świetlica zorganizowała 24 października Szkolny Dzień Origami. Na długich przerwach każdy uczeń mógł spróbować swoich sił - składając pod opieką intruktorek wybrany wzór.  Podczas zajęć dzieci wykonywały różne cuda z papieru, m.in. pudełka, serduszka, lisy, zakładki, ptaki, żaby, grę piekło-niebo i wiele wiele innych :)

           Koniec października to czas zadumy również w świetlicy. Na zajęciach poruszane były tematy związane ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Wspólnie z dziećmi oglądaliśmy film edukacyjny o formach spędzania tych świąt w innych krajach świata.

           

           

          WRZESIEŃ W SALI 17

           

             Wrzesień upłynął nam w bardzo miłej atmosferze. Wspólnie organizowaliśmy pogadanki oraz zajęcia integrujące grupę. Rozpoczęliśmy ten miesiąc od zapoznania dzieci z zasadami obowiązującymi w naszej sali oraz z zasadami panującymi w szkole.  Początek roku szkolnego nie obył się bez wspomnień wakacyjnych. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi wrażeniami z  przygód, które mieli okazję przeżyć w minionym lecie. Powstawały piękne prace plastyczne, przedstawiające najpiękniejsze wspomnienia wakacyjne.  

            W kolejnych dniach mieliśmy okazję prowadzić zajęcia o bezpieczeństwie w szkole i na drodze. Dzieci brały udział w różnych aktywnościach, w których poruszaliśmy tematy, m.in. jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, rozpoznawanie znaków drogowych, udzielanie pierwszej pomocy, telefony alarmowe itp.

            Drugi tydzień obejmował temat związany z Międzynarodową Akcją Sprzątania Świata. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę ekologiczną poprzez udział w zajęciach. W świetlicy uczniowie spędzali czas przy grze „Segreguj na 5”. Koordynatorki Eco Schools uczyły dzieci jak prawidłowo segregować odpady.

             Trzeci tydzień przeznaczony był na tematy związane z emocjami oraz z metodami radzenia sobie w różnych sytuacjach.  Obchodziliśmy wspólnie Dzień Emotikona. Każdy mógł w tym dniu wykonać swoją ulubioną EMOTikonę.

            W ostatnim tygodniu września świetlica nabrała jesiennych barw. W sali pojawiły się różne dekoracje oraz prace plastyczne związane właśnie z tą porą roku. 

          Za sprawą pięknej pogody, we wrześniu dużo czasu spędzaliśmy na dworze. Uczniowie chętnie korzystali z placu zabaw, boiska. Graliśmy wspólnie w klasy oraz w badmingtona.

           

           

           

           

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • => budynek piętrowy tel. (22)741-70-48 tel/fax (22)744-71-05 *** dyrektor szkoły Beata Bieryło ***wicedyrektor Mariusz Kaliszewski wew. 12 ***wicedyrektor Anna Cyran wew. 13 ***sekretariat SP nr 31 wew. 30 ->od 08:00 do 16:00, *** inspektor Danych Osobowych w SP 31: Anna Żebrowska-Kaczyńska tel. 225103620 wew. 233 adres e-mail: inspektor@dbfo.waw.pl ***pedagog / pok. nauczycielski II piętro wew. 24 ***pok. nauczycielski I piętro wew. 19 *** świetlica sala nr 18 wew. 16 *** świetlica sala nr 19 wew. 17 *** świetlica sala nr 17 wew. 14 ---------------------------------------------------------------------- => budynek parterowy tel (22)811-88-67 wicedyrektor Anna Mocarska-Kilian wew.103 kierownik świetlicy Katarzyna Patakiewicz wew.103 ***sekretariat uczniowski wew.101 od 7.30-16.00 (w dni spotkań z rodzicami 7.30 - 18.00) ***psycholog wew. 102 ***logopeda wew. 104 ***oddział przedszkolny wew. 105 ***pokój nauczycielski klas 0 - I wew. 106 ***pielęgniarka wew.108 (08:00-15:35)
      • 03-044 WARSZAWA UL. KOBIAŁKA 49 Poland
    • Logowanie