Z ŻYCIA SZKOŁY 2017/2018 Z ŻYCIA SZKOŁY 2016/2017 Z ŻYCIA SZKOŁY 2015/2016 Z ŻYCIA SZKOŁY 2014/2015 Z ŻYCIA SZKOŁY 2013/2014 Z ŻYCIA SZKOŁY 2012/2013 Z ŻYCIA SZKOŁY 2011/2012

Z ŻYCIA SZKOŁY 2017/2018

       

Varsavianistyczna Szkoła

 

Dnia 19 czerwca 2018 roku nasza szkoła po raz drugi otrzymała  certyfikat „Varsavianistyczna Szkoła”, tym razem na dwa lata. Uroczyste wręczenie odbyło się w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej.

    

szkolny koordynator projektu: Robert Kulka

 

 

 


SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA WOLONTARIUSZY SP 31

Z OSOBAMI STARSZYMI I CHORYMI

Z DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ NA OLESINIE

 

 

7 czerwca  2018 r. Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 31 z Opiekunkami p. Izą Długosz, p. Dorotą Knych i p. Agnieszką Murach odwiedzili Dom Pomocy Społecznej „Zielona Kraina” na Olesinie. W całodobowym ośrodku przebywają osoby starsze, samotne, przewlekle chore, niepełnosprawne, potrzebujące wzmożonej i profesjonalnej opieki oraz pielęgnacji.

 

Wolontariusze zaprezentowali występ artystyczny o Bracie Albercie Chmielowskim. Była to opowieść o życiu świętego człowieka, który poświęcił się pomaganiu potrzebującym. Uczniowie przekazali ideę tego wielkiego Polaka w formie recytacji, śpiewu, pięknego tańca, gry na skrzypcach. Zasłuchani podopieczni byli niezwykle wzruszeni i szczęśliwi. Po występie w rozmowach nie kryli łez radości, że oto młodzież znajduje czas, aby przyjść do nich i uprzyjemnić im monotonne niekiedy dni. My również cieszyliśmy się, że mogliśmy zanieść cząstkę dobra, tym którzy tego pragną. Po występie opowiedzieliśmy nieco o sobie, a także czym zajmuje się nasz Szkolny Wolontariat. Zostaliśmy też gorąco i serdecznie zaproszeni na następne spotkania.

 

Po wyjściu mijając pobliski przydrożny krzyż, poleciliśmy Bożej opatrzności ludzi cierpiących, opuszczonych i przeżywających mroczne chwile swojego życia oraz tych, którzy niosą im miłosierdzie i pomoc.

 

Zawsze będziemy służyć innym i iść tam, gdzie potrzeba okazać życzliwość i troskę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowały: Iza Długosz, Dorota Knych


 

Konstytucja 3 Maja.

28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Sceny przypominające oba wydarzenia przygotowali uczniowie klas IV – VI pod kierunkiem pana Grzegorza Pasieki. Imprezę uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego.

                                                                                                       Marek Gogol

 


" Z ortografią za pan brat"

 

            W czwartek 24 maja w Szkole Podstawowej nr 217 w Warszawie Rembertów odbyła sie uroczysta gala z okazji wręczenia nagród w miejskim konkursie ortograficznym dla uczniów klas trzecich, w którym uczeń z naszej szkoły

Jan Gil zdobył III miejsce.

W konkursie brali udział uczniowie z 99 szkół reprezentujący 18 dzielnic
m.st. Warszawy.

 

Gratulujemy Jankowi

ogromnego sukcesu!

 

 

Dorota Sztolsztejner

 

 


„Mała Olimpiada Matematyczna”

 

Dnia 22 maja 2018 r. w SP nr 65 odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu matematycznego „Mała Olimpiada Matematyczna” dla klas trzecich. W konkursie brali udział uczniowie z warszawskich i podwarszawskich szkół podstawowych.

Miło mi poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły zdobyło tytuł laureata:

Krzysztof Trawiński z klasy 3e zajął miejsce pierwsze.

Jan Gil z klasy 3e zajął miejsce drugie.

 

Serdecznie gratuluję laureatom oraz życzę dalszych sukcesów,

Marta Dudek – koordynator dzielnicowy konkursu

 


Obchody Pierwszego Dnia Wiosny – Dnia Bociana

 

W środę 21 marca 2018 roku w naszej szkole uroczyście przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny.   Klasy IV-VI na piątej , a klasy VII i oddziały gimnazjalne na szóstej lekcyjnej, wysłuchały koncertu pod tytułem „Pożegnanie zimy, powitanie wiosny”.  Prowadzący koncert uczniowie Julia Szewczyk i Kacper Czarniak przywitali panią dyrektor Bożenę Smoczyńską, wicedyrektorów, radę pedagogiczną i wszystkich uczniów.

 

Na program koncertu opracowanego przez nauczyciela muzyki pana Marka Gogola składały się:

a.            dwa utwory zimowe na chór,

b.            po jednym utworze wiosennym na: wiolonczelę, gitarę elektryczną, gitarę klasyczną;

c.            dwa utwory wiosenne na fortepian;

d.            jeden utwór wiosenny na śpiew solo z podkładem z pendriva;

e.            dwa utwory wiosenne na chór.

Pierwszy utwór „Po co jest zima” wykonał chór naszej szkoły.

 Kolejną kompozycją „Zima, zima, śnieg pożegnaliśmy zimę. Następnie Maja Frątczak zagrała na wiolonczeli pierwszą część Sonaty G-dur Beethovena. Wreszcie pojawiło się ostre brzmienie gitarowe w wykonania Maksa Wielińskiego.

 

W romantyczno-wiosenny nastrój wprowadziła nas Natalia Kopestyńska wykonując na gitarze klasycznej kompozycję „Romance de amor”. Maria Bieniek zauroczyła nas fortepianową serenadą Mozarta a Olga Jabłońska pięknie zagrała Mazurka F-dur Chopina.

 

Dominika Marzec wykonując piosenkę Natalii Nykiel zabrała nas „Pół kroku stąd”.

 

 Rozluźnieni piosenką turystyczną „Bieszczady” w wykonaniu szkolnego chóru, zakończyliśmy koncert utworem „Wiosna, wiosenka.

 

 

 

Natomiast Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs: „Na powitanie wiosny przebieramy się za ulubioną postać z lektur szkolnych”– W tym roku dzieci przebierały się za ulubioną postać z książki.  Najlepiej przebranymi klasami okazały się IVb, Va i IVe  a także klasy VIIa i IIIb (gimnazjum). 

 

 

 

 

Jury pod przewodnictwem opiekuna Samorządu Uczniowskiego pana Roberta Kulki najbardziej spodobały się Zuzanna Wierczewska – Pippi Pończoszanka, Daria Łapińska jako królowa śniegu, Aleksander Porębski w stroju Sancho Panczy, Maja Szczepanowska jako warszawska syrenka, Grzegorz Swęd –Gandalf i Paulina Buszko jako Zofia z Dziadów A. Mickiewicza.

                                                                                                                           Robert Kulka

                                                                                                                                   


III etapu konkursu "Mała Olimpiada Matematyczna"

 

            Dnia 11 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył III etap konkursu ,,Mała Olimpiada Matematyczna dla uczniów klas III”. Wzięło w nim udział 31 uczniów klas trzecich z 11 szkół podstawowych dzielnicy Warszawa Białołęka.

            O godz. 10.00 wicedyrektor szkoły p. Aleksandra Wojda - Czajkowska powitała przybyłych uczestników i ich opiekunów, a koordynator dzielnicowy konkursu p. Teresa Jędrzejewska przedstawiła harmonogram konkursu. Uczestnicy rozwiązywali pięć różnorodnych zadań. Po ich napisaniu uczniowie zostali zaproszeni do sali kinowej na słodki poczęstunek. W tym czasie komisja sprawdzała prace uczestników. Do oceny prac została powołała komisja pod przewodnictwem
p. Teresy Jędrzejewskiej, składająca się czternastu nauczycieli.

            Około godziny 12.15 nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników, poprzedzone przedstawieniem słowno - muzycznym pt "Kłótnia liczb" w wykonaniu klas 2 c i 3 d. Uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki, a nauczycielom i opiekunom podziękowania za przygotowanie uczniów i pracę w komisji.

            Do IV etapu - FINAŁU konkursu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

I miejsce

Dawid Halat SP 344

II miejsce

Maciej Rogalski SSP 2

Jan Gil SP 31

III miejsce

Piotr Paczóski SP 344

Krzysztof Trawiński SP 31

Szymon Halicki SP 344

Aleksandra Młodecka SP 314

Gratulujemy uczniom z naszej szkoły:

 Janowi Gilowi i Krzysztofowi Trawińskiemu z klasy III e za osiągnięty sukces.

 

Dorota Sztolsztejner - koordynator szkolny


 

 Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 31

 

   W dniu 14 marca 2018 r. Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 31

z Opiekunkami panią Izą Długosz, panią Dorotą Knych i panią Agnieszką Murach odwiedzili Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta

w Warszawie przy ul Kawęczyńskiej.

 

   W ośrodku przebywa 106 starszych kobiet, przewlekle somatycznie chorych. Dom prowadzony jest, od początku swojego istnienia, przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek posługujące ubogim.

Wolontariusze zaprezentowali występ artystyczny o Bracie Albercie gdzie oprócz recytacji był także śpiew, taniec, gra na skrzypcach.

 

    Były wzruszenia, radość i  wspólny śpiew z paniami. Wolontariusze zobaczyli jak wielką radość sprawili swoim przybyciem. Na koniec złożyliśmy świąteczne życzenia i przekazaliśmy wielkanocne stroiki, własnoręcznie wykonane przez naszych wolontariuszy.

 

    Panie były bardzo szczęśliwe, zaprosiły nas ponownie do swojego domu. Chętnie spotkamy się z nimi, by dzielić się dobrem, przynosić ukojenie w ich chorobie, cierpieniu i samotności.

 

 

 

 

 

Opracowały: Iza Długosz

                   Dorota Knych


"Matematyka na sportowo"

 

 

 

 

Z ogromną radością informuję, że czteroosobowa drużyna klas trzecich SP
zajęła I miejsce w dzielnicowym konkursie "Matematyka na sportowo" organizowanym przez Polsko - Angielską Szkołę Podstawową Mentis.
Nasi uczniowie w składzie:

Maja Dutkalska  - klasa 3 d

Amelia Krysztofek - klasa 3 g

Bartłomiej Dobrowolski - klasa 3 c

Jan Gil - klasa 3 e

zmagali się z drużynami z ośmiu szkół w sześciu konkurencjach, w których oprócz rozwiązywania rozmaitych zadań matematycznych wykonywali skoki w workach, toczenie piłki slalomem oraz grali woreczkami w kółko i krzyżyk.
Czwórka dzieci z naszej szkoły wspaniale ze sobą współpracowała, osiągając najwyższy wynik 51 punktów.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, piłki oraz wspólny puchar, ale przede wszystkim wrócili bardzo usatysfakcjonowani.

 

Gratuluję!

Dorota Sztolsztejner

 Kuchnia indyjska

Firma Gastro Team w dniu 13.02.2018 zorganizowała w Szkole Podstawowej 31 przy ul. Kobiałka 49 pokaz kuchni indyjskiej.

Obsługa Gastro Team serwowała posiłki w tradycyjnych strojach Indyjskich.

Uczniowie mieli okazję skosztować:

Krem marchewkowy

Kurczak z sosem kokosowym

 

 

 

 


       

Koncerty świąteczne

22 grudnia odbyły się w naszej szkole dwa (jeden dla klas młodszych, drugi dla starszych) koncerty świąteczne.

        W kolędach i pastorałkach, starych i nowych, zaprezentowali się uczniowie klas IV – VII szkoły podstawowej oraz II i III oddziałów gimnazjalnych. Oprócz popisów solistów, którzy śpiewali, grali na pianinie i gitarze, mogliśmy posłuchać kolęd w wykonaniu szkolnego chóru.

                                                                                                 Marek Gogol

 


"Rycerze i ich świat w Zamku Królewskim"

 

            27 listopada 2017r. pojechałam do Zamku Królewskiego. Pan przewodnik pokazał nam: zbroje, miecze, hełm i inne rzeczy. Pan przewodnik uczył nas o rycerzach i ich świecie. Pan nam powiedział, że tylko chłopak może zostać rycerzem, ponieważ dziewczyna nie jest tak silna i odważna. Rozmawialiśmy o tym z czego składa się strój rycerza i miecz. Na koniec mogliśmy poprzymierzać różne rzeczy. Ta wycieczka bardzo mi się podobała.

Maria Matecka - klasa 3 e

 

           

            Po przyjeździe udaliśmy sie do piwnic zamkowych. Tam zobaczyliśmy zbroję rycerską. Składała sie ona z: kolczugi, płytek metalowych, hełmu, napierśnika płytowego, nakolanników, naramienników i rękawic. Oglądaliśmy miecz, tarczę i kielich. Pan przewodnik opowiadał, jak Mieszko I musiał zostać władcą Polski, pokonując inne plemiona. Pokazywał nam pozycje rycerskie, np. "sokoła" i "głupca". Przy opowieści o rycerzach pan założył mi hełm i napierśnik zbroi.

Filip Cydejko - klasa 3 e

 

           

 

 

 

            Dziś byliśmy w Zamku Królewskim na zajęciach pt. "Rycerze i ich świat". Na początek mogliśmy zjeść nasze drugie śniadanie. Potem przyszedł pan przewodnik i razem poszliśmy do piwnic zamku. Dalej pan przewodnik powiedział żebyśmy wzięli poduszki i na nich usiedli. Po zajęciu miejsc przewodnik pokazał nam ekwipunek rycerza, też duży i mały miecz. Później przewodnik pokazał nam różne pozy rycerza, np. sokół, dom itp. Następnie pan pozwolił nam założyć ekwipunek rycerza. Wyszliśmy z uśmiechniętymi buziami. Ta wycieczka była udana.

Bartłomiej Kokosiński - klasa 3 e

 

           

            27 listopada 2017r. pojechałem z klasą na wycieczkę do Zamku Królewskiego. Po dotarciu na miejsce musieliśmy się przebrać. Następnie pan przewodnik przyszedł i zeszliśmy do piwnic zamku. W piwnicach stał manekin rycerza i stół, na którym były różne sprzęty rycerza. Pan przewodnik pokazywał nam te wszystkie sprzęty i czasami uderzał nimi w manekina. Raz pan tak mocno uderzył, że manekinowi otworzył się hełm, a ten hełm nazywał sie psi pysk. Fajne było to, że mogliśmy dotykać tych wszystkich sprzętów. Dowiedziałem się o tym, że zanim ktoś został rycerzem, to był giermkiem. Na koniec wycieczki przymierzaliśmy tę zbroję. Uważam, że była to bardzo ciekawa wycieczka.

Jakub Lewandowski - klasa 3 e

 

 

 

 

Dorota Sztolsztejner

 


"Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Syrena

 

            13 listopada z klasą byłam w Teatrze Syrena na przedstawieniu pod tytułem "Dzieci z Bullerbyn"' Na scenie występowały dzieci, które mieszkały w Bullerbyn: Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta, Anna oraz służąca Agda i sklepikarz Emil. Na scenie były różne rekwizyty: wielkie kartony przedstawiające ich domy. W tych kartonach były drzwi, które można było otworzyć. Pewnego razu, gdy Lisa miała urodziny, tata zrobił jej niespodziankę i wyszykował nowy pokój. Dzieci z Bullerbyn chodziły do szkoły, która znajdowała się w domu pani nauczycielki. Pewnego dnia Lasse zrobił pani Prima Aprilis i przestawił wskazówki zegara, a pani również zrobiła im psikusa. Bardzo podobało mi się ta sztuka i obejrzałabym ja jeszcze raz.

Izabela Wojda - klasa 3 e

W poniedziałek pojechałem z klasą na wycieczkę do Teatru Syrena na przedstawienie pt. "Dzieci z Bullerbyn". Wyjechaliśmy spod szkoły o godzinie 10.00 razem z klasą III g. Głównymi bohaterami przedstawienia są: Lisa, Olle, Lasse, Bosse, Anna i Britta. Przedstawienie opowiada o życiu dzieci, które pochodziły z małej wsi o nazwie Bullerbyn. Dzieci Z Bullerbyn chodziły do tej samej szkoły. Miały śmieszną panią nauczycielkę, która wciąż zapominała dobrej książki. Do szkoły wróciliśmy o godzinie 13.30. Bardzo podobała mi się ta wycieczka.

Adam Załęski - klasa 3 e

 

            Dzisiaj pojechaliśmy autokarem do Teatru Syrena. Oglądaliśmy przedstawienie pt. "Dzieci z Bullerbyn". W spektaklu występowało ośmiu aktorów. Bardzo podobała mi się scenografia. Domy wyglądały jak prawdziwe. Najbardziej podobało mi się, jak dziadziu s tańczył. Przedstawienie było pomysłowe i śmieszne.

Natalia Wiśniewska - klasa 3 e

Na wycieczkę pojechaliśmy do Teatru Syrena na przedstawienie pod tytułem "Dzieci z Bullerbyn". Głównymi bohaterami są: Lasse, Lisa, Britta, Anna, Dziadziuś, Agda (sprzątaczka), szewc, tata, mama. W teatrze było dużo dzieci. Najśmieszniejszy był dziadziuś. Lasse był żartownisiem. Britta i Anna były siostrami. Po wyjściu z teatru wsiedliśmy do autokaru i przyjechaliśmy do szkoły na lekcje. Podobała mi sie ta wycieczka.

Izabela Sawicka - klasa 3 e

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Teatru Syrena.

       

Dorota Sztolsztejner

 


Obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 31 przy ulicy Kobiałka 49

 

 

Przygotowania do obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 31 przy ulicy Kobiałka 49 w Warszawie miały różnorodną formę i charakter. Powstała monografia szkoły, zaprojektowano baner, ogłoszono szereg konkursów plastyczno-literackich oraz akcji sportowych, opracowano programy i filmy o szkole, zorganizowano spotkanie z absolwentami i byłymi pracownikami szkoły. Zwieńczeniem wszystkich działań były uroczyste obchody setnych urodzin placówki.

 

Swój setny jubileusz nasza szkoła świętowała 17 listopada 2017r.

Uroczyste obchody stulecia szkoły rozpoczęły się o godzinie 11. od odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi szkoły Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz Justyn Ziembiński, Proboszcz parafii p.w. Chrystusa Najwyższego Kapłana. Wokół tablicy zgromadziły się poczty sztandarowe białołęckich szkół oraz znamienici goście: Pani Joanna Gospodarczyk, Dyrektor Biura Edukacji m.s. Warszawy, Pan Jan Jakimiec, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie, Pani Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Białołęka, Pani Joanna Lubbe, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania m.st. Warszawy dla Dzielnicy Białołęka, Pani Alicja Szkiela, Dyrektor Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Dzielnicy Białołęka m.s. Warszawy, Pani Bożena Sołdek, Wiceprzewodnicząca Międzyzakładowej Komisji Dzielnicowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Pani Anna Osypiuk, Prezes Oddziału ZNP Warszawa Praga Północ Targówek Białołęka, dyrektorzy białołęckich: szkół i przedszkoli oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 21, Pan Piotr Sławiński wieloletni Dyrektor SP nr 231 z filią w Kobiałce, w imieniu Pani Janiny Smoczyńskiej, wieloletniej kierowniczki filii SP nr 231 w Kobiałce jej syn Pan Wojciech Smoczyński, byli nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły: Pani Małgorzata Smolińska, Pani Bożena Sosnowska, Pani Maria Gajda, Pan Bartosz Malinowski, przewodniczący Rady Rodziców SP nr 31, Pani Agnieszka Borowska, Radna Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy,  absolwenci Szkoły Podstawowej nr 31, którzy uczęszczali do tej szkoły w różnych latach i okolicznościach jej funkcjonowania.

Następnie zebrani goście udali się do sali gimnastycznej, w której jubilatce życzenia złożyli goście, dyrekcja oraz absolwenci szkoły. Nie obyło się bez wzruszeń.

Uczniowie szkoły w montażu słowno-muzycznym zaprezentowali stuletnią historię jubilatki. Występ spotkał się z dużym aplauzem publiczności.

 

Goście uroczystości mogli udać się do specjalnie przygotowanej na ten dzień Izby Pamięci, zorganizowanej dzięki zbiorom przyniesionym przez uczniów. Izba ta przybliżyła historię szkoły dzięki nie tylko eksponatom, ale również prezentacjom multimedialnym czy okolicznościowej gazecie uczniowskiej. W holu podziwiać można było prace uczniów wykonane na konkursy związane ze stuleciem szkoły oraz  wystawę archiwalnych fotografii.

Po uczcie dla ducha, chwilach wzruszeń i wspomnień,  wszyscy goście skosztowali po kawałku okolicznościowego tortu i zostali obdarowani pamiątkowymi upominkami.


Sprawozdanie z obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2017 roku

w Szkole Podstawowej nr 31

 

 

W dniu 10 listopada w piątek obchodziliśmy w naszej szkole „Święto Niepodległości”. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas IV-VI pod opieką nauczyciela historii pana Roberta Kulki. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Całość akademii poprowadzili Wiktoria Skołożyńska i Szymon Juściński. Następnie głos zabrała uczennica Zuzanna Kowalczyk wprowadzając widzów w temat przedstawienia.

Natalia Mikucka, Wiktoria Skołożyńska i Dominika Kowalewska wyrecytowały okolicznościowe wiersze. Wreszcie odegraliśmy główne sceny przedstawienia będące imitacją lekcji historii, gdzie młodsi uczniowie dyskutowali ze starszymi jednocześnie ucząc się historii. Począwszy od zaborów aż do odzyskania niepodległości. Podkład muzyczny zapewniła Kornelia Kobylarczyk, która pięknie zagrała na skrzypcach „Rotę” i „Pieśń Legionów”. W tej części naszego widowiska główne role przypadły: Oliwii Jaskóle, Weronice Wierzbickiej z klas czwartych, Zuzannie Kowalczyk, Hannie Wyszomierskiej, Ani Bajno, Poli Jędraszczyk, Amelii Zabrockiej, Mikołajowi Wrzesińskiemu i Szymonowi Jusińskiemu z klas V, Wiktorii Skołożyńskiej, Zuzannie Rawdanowicz, Weronice Fijałkowskiej i Natalii Mikuckiej z klas VI.

W ostatnim akcie wszyscy młodzi aktorzy przypomnieli, że tegoroczny 11 listopada to 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następnie oddaliśmy głos pani wicedyrektor Ewie Jędrzejewskiej.

Pani dyrektor podziękowała aktorom za występ, a publiczności uczniowskiej za godne zachowanie podczas uroczystości.

Po zakończeniu apelu świadomi radosnego święta wróciliśmy do zajęć lekcyjnych.

 

 Opracował Robert Kulka

 


Uroczystość  dla klas VII i II-III Gimnazjum z okazji Święta Odzyskania Niepodległości  

 

Dnia 10 października odbył się uroczysty apel z okazji  99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inscenizację słowno-muzyczną przygotowali uczniowie z klas IIB, IIA i IIIA Gimnazjum pod kierunkiem pani Magdaleny Jaskólskiej.

Młodzież wysłuchała piosenek z repertuaru Margaret, Kasi Kowalskiej i Chłopców z Placu Broni w interpretacji uczennic z klasy IIA. A wzruszającą odsłonę wierszy Szymborskiej, Różewicza, Miłosza przygotowali uczniowie z kl. IIB i IIIA. Podczas uroczystości padły ważne pytania o to, czym jest dla nas ojczyzna i jak współcześnie może przejawiać się patriotyzm.

https://cloud1.edupage.org/cloud/hdimg838d9570725e95781cf14b350a470e.jpg?z%3Au%2FSxc01vvVHKBxhEp6QsKQNm4fv845XEnYWQiP25jPy%2B7zYleMEdfi3y5Yp91Te%2BApel stanowił dla uczniów przypomnienie wydarzeń z historii Polski oraz skłaniał do refleksji  nad ojczyzną i jej losami.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z konkursu "Piękna nasza Polska cała"

 

Z radością informuję, że uczniowie naszej szkoły:


Jan Gil - klasa 3 e
Stefan Kowalewski - klasa 3 a
Jakub Lewandowski - klasa 3 e


zdobyli II miejsce w dzielnicowym konkursie "Piękna nasza Polska cała",
który odbył się 16 listopada w SP nr 355 przy ul. Ceramicznej 11.

W konkursie wzięli udział uczniowie z siedmiu białołęckich szkół. Chłopcy rywalizowali w 3-osobowych drużynach, w ośmiu konkurencjach o różnym stopniu trudności. Drużyna z naszej szkoły doskonale współpracowała ze sobą oraz wykazała się dużą wiedzą przyrodniczo - społeczną.


Nagrodzeni zostali dyplomami i grami planszowymi, dzięki którym będą mogli nadal doskonalić swoje wiadomości o naszym kraju.

Gratuluję uczniom oraz dziękuję rodzicom za pomoc wychowawcom
w przygotowaniu swoich dzieci do konkursu.

 

 

 

Dorota Sztolsztejner


Sprawozdanie z warsztatów

            W dniach 05 - 06.10.2017 r. Fundacja Zaawansowanych Technologii współpracująca z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie zorganizowała wizytę studyjną dla grupy 10 stypendystów. Z radością przyjęłam informację, że również ja zostałam zakwalifikowana do wzięcia udziału w warsztatach, aby móc rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę z zakresu biologii. Oprócz mnie zakwalifikowali się do udziału w zajęciach również Bartosz Gajda i Ida Gąsiorowska z kl. IIID.
 Mieliśmy okazję zapoznać się i zwiedzić następujące pracownie: Neurobiologii Emocji, Pamięci Przestrzennej, Psychofizjologii, Wewnątrzkomórkowych Kanałów Jonowych, Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych, Obrazowania Struktury i Funkcji Tkankowych oraz Mikroskopii Elektronowej. Oprócz poznania pracy naukowców, czyli zajęć teoretycznych, bardzo podobały mi się zajęcia praktyczne, np. przygotowywanie preparatów tkanek, zapoznanie praktyczne ze sprzętem laboratoryjnym. Brałam udział w warsztatach dotyczących badania skupiania się ludzkiego wzroku na reklamie oraz grze w piłki koszykowej. Ciekawe były też doświadczenia sprawdzające zachowanie mrówek po spożyciu kawy. Podziwiałam nowoczesny sprzęt, na którym pracowali naukowcy, w tym ogromny mikroskop elektronowy.

Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w programie EXPLORY. Moim marzeniem jest uczestniczenie w stażu naukowo - badawczym, aby nadal rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.

 

 

            Weronika Ruczewska, klasa IIA

 


 „Płazy i gady” w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

  

 

Dnia 27.10.2017 zainteresowani uczniowie klas siódmych mogli uczestniczyć zajęciach warsztatowych poświęconych płazom i gadom. Podczas spotkania pracownice Działu Edukacji opowiadały o wymaganiach życiowych, warunkach hodowli i zagrożeniach występujących w naturalnym środowisku płazów i gadów. Poza częścią teoretyczną młodzież miała niepowtarzalną okazję  osobiście zetknąć się z preparatami (szkielet i pancerz żółwia, wylinka węża, wypreparowany krokodyl) oraz żywymi okazami zwierząt (żółw mauretański i czerwonolicy, wąż zbożowy, agama brodata). Gady nie okazały się bardziej sympatyczne, niż wiele osób myślało.

Izabela Majstruk

 


 

 „W pracowni średniowiecznego skryby” w Muzeum Archeologicznym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 19.10.2017r. klasa 7c wzięła udział w zajęciach w Muzeum Archeologicznym. Po krótkim spacerze po Ogrodzie Krasińskich zostaliśmy wprowadzeni w tajniki pracy średniowiecznych kopistów. Poznaliśmy materiały używane przez nich oraz warunki pracy. Następnie przez godzinę każdy mógł samodzielnie zmierzyć się z pracą tworzenia ozdobnych liter. Na bazie otrzymanych szablonów uczniowie rysowali i dekorowali jedną literę swoich inicjałów. Praca była żmudna ale bardzo owocna.

Izabela Majstruk


Teatr Królewski

                11 października 2017 roku pojechaliśmy z klasą na wycieczkę pod tytułem "Za kulisami Łazienek Królewskich". Gdy dotarliśmy, mieliśmy czas na zjedzenie śniadanka. Najpierw weszliśmy do Królewskiego Teatru. Jacyś państwo robili tam remont. Nasza nowa pani przewodniczka powiedziała, że przećwiczymy mimikę. Mimika to mowa, która musi być specjalnie wyrażona twarzą. Wtedy nie można się śmiać, ani rozpłakać w odpowiednich momentach. Każdy miał się radośnie i smutno przywitać. Następnie musieliśmy przeczytać bardzo trudne zdania. Uczyliśmy się też kłaniać. I tak poznaliśmy życie aktorów. Później przeszliśmy do pomieszczenia za kurtyną. Miejsce to było bardzo stare, ale przetrwało od osiemnastego wieku. Ostatnią atrakcją było uzupełnienie zadania na karcie pracy. Bardzo dobrze mi poszło! Niestety był to już koniec wycieczki. Była ona bardzo udana
i ciekawa. Bardzo polecam to miejsce.

Maria Matecka, klasa 3 e

 

11 października pojechałam na wycieczkę. była to długa droga. Zdjęliśmy kurtki. Weszliśmy na scenę
i rozmawialiśmy o Królu Stanisławie Auguście Poniatowskim. Później musieliśmy zrobić scenkę do słowa wybranego przez panią przewodnik. Ja i moja grupka dostała "strach". Nie można było używać mimiki twarzy i słów. Weszliśmy jeszcze za kulisy. Ta wycieczka mi sie podobała. 

Hanna Aleksiejuk, klasa 3 e

 

                Na wycieczkę pojechaliśmy do Łazienek Królewskich. Tam przy wejściu do teatru były rzeźby. Gdy weszliśmy do środka pani zaprowadziła nas na scenę. Była tam budka, w której siedział sufler. Potem pani zaprosiła nas za kulisy teatru. Gdy wracaliśmy widzieliśmy dużo wiewiórek. Podobała mi sie ta wycieczka.

Izabela Sawicka, klasa 3 e

 

                W środę byłam z klasą w Łazienkach Królewskich. Zwiedzaliśmy Teatr Królewski. Były tam róże malowidła, które przedstawiały różne damy. Następnie poszliśmy z klasą do sali, w której była scena. Mogliśmy wejść za kurtynę i zobaczyć, gdzie występują aktorzy. Pani opowiadała nam
o garderobie dla aktorów. Opowiadała nam również, że aktorzy wchodzili po schodach na górę
i zawieszali ich na linach, aby mogli odegrać swoja scenę. Na koniec pani przewodnik dała nam rysunki do kolorowania. Mimo brzydkiej pogody cieszę się, że spędziłam miło czas z klasą na wycieczce.

Izabela Wojda, klasa 3 e

 

                Mieliśmy zbiórkę o godzinie 11.10 i długo jechaliśmy autobusem. Jak dojechaliśmy na miejsce, to zjedliśmy drugie śniadanie. Potem poszliśmy z panią prowadzącą zajęcia. Wyjątkowo my mogliśmy wejść na scenę królewską. Byliśmy w Łazienkach, w których mieszkał król. Pani przewodnik powiedziała, że w tamtych czasach ludzie mieli swoich krawców. Ta wycieczka była ciekawa. Chciałabym, żeby takie wycieczki były częściej.

Natalia Walter, klasa 3 e

 

                Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Łazienkach Królewskich. Pani przewodnik zaprowadziła nas do sali teatralnej. Opowiadała nam o teatrze dworskim króla Stanisława Augusta. Dowiedzieliśmy się jak powstają efekty dźwiękowe. Wracając przez park widzieliśmy dużo wiewiórek. Wycieczka bardzo mi się podobała.

Natalia Wiśniewska, klasa 3 e

 

 

 

Dorota Sztolsztejner

 


 

 Festiwal Nauki

 

26. 09.2017r. Zainteresowanie uczniowie kals -7 wzięli udział w lekcji festiwalowej pt. „Już ciemno – pora wstać na kolację”. Zajęcia prowadzone przez członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ochrony Nietoperzy przybliżały zagadnienia życia „na słuch”. Uczniowie podczas praktycznych ćwiczeń oceniali odległość i kierunek ruchomych obiektów na podstawie słyszanych dźwięków. Ćwiczyli także spostrzegawczość, ponieważ jak się okazuje część nietoperzy do chwytania ofiar używa również oczu. Prowadzący odpowiadali na pytania uczniów dotyczące nieoperzy. Zapoznawaliśmy się również z gatunkami najpowszechniejszymi w Polsce, a jednego przedstawiciela mogliśmy obejrzeć na własne oczy.

Izabela Majstruk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 


Święto Pierwszaków

 

13 października był w naszej szkole wyjątkowym dniem. Pierwszaki przygotowywały się do tego dnia od kilku tygodni. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas wielu prób. Po południu wszyscy uczniowie klas pierwszych ubrani w świąteczne stroje galowe, z kolorowymi biretami na głowach zgromadzili się w sali gimnastycznej na uroczystości ślubowania.

         Po kilku słowach powitania rozpoczęła się część artystyczna. Przedstawiciele klas czwartych zorganizowali „egzaminy” dla młodszych kolegów z klas pierwszych. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i bogatą wiedzę o Polsce. Recytując wierszyki o przyborach szkolnych i wzorowym zachowaniu udowodniły, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole. Po zakończonej części artystycznej uczennica klasy czwartej zwróciła się do pani dyrektor o przyjęcie pierwszoklasistów do grona społeczności szkolnej.

         W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką – ramion swoich podopiecznych.

         Na koniec, uczeń klasy czwartej życzył młodszym kolegom sukcesów w nauce oraz zapewniał o pomocy i wsparciu w szkole i poza nią.

Uroczystość zakończyły wspólne zdjęcia oraz wręczenie upominków od rodziców, dzięki którym ten dzień na długo zostanie w pamięci pierwszaków.

 

              Opracowała: Patrycja Sabak-Gonzalez

 


Teatr Kamienica - spotkanie z Kulkiem

 

                22 IX pojechaliśmy na wycieczkę do Teatru Kamienica na spektakl "Kulek". Kulek to główny bohater przedstawienia. Stworzył go tata Kacpra. Chłopiec wziął to samo myślące urządzenie bez wiedzy taty. Kulek bardzo go o to prosił, bo chciał zobaczyć świat poza domem. Gdy Kacper jechał tramwajem jakiś pan ukradł Kulka. Urządzenie ciągle mówiło, więc pan chciał je wyłączyć. Przez przypadek włączył piorun, który go poraził. Kacper chciał udzielić pierwszej pomocy, ale Kulek pomylił filmy instruktażowe. Na szczęście kolega Kacpra uratował pana. Nieznajomy zaprzyjaźnił się ze wszystkimi.

                Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Przedstawienie nauczyło mnie, że należy pomagać każdemu, kto jest w potrzebie, nawet jeśli to nie jest twój przyjaciel.

Krzysztof Trawiński, klasa 3 e

 

                W piątek pojechaliśmy do Teatru Kamienica na przedstawienie pt. Kulek. Po przyjeździe weszliśmy na salę. Na scenę wjechał na rowerze chłopiec, który miał w torbie Kulka. Chłopiec
w swojej podróży spotkał różne osoby, a Kulek ciągle przeszkadzał mu swoim gadaniem. W końcu na przystanku trafili na złodzieja, który chciał ukraść Kulka, ale ten uderzył go piorunem. Złodziej stracił przytomność i Kulek pokazał wszystkim jak uratować człowieka. Po uratowaniu złodziej powiedział "Już nigdy nie będę kradł".

Filip Cydejko, klasa 3 e

 

                W dniu 22 września pojechaliśmy do Teatru Kamienica na spektakl "Kulek". Postaciami przedstawienia byli: Kulek, Kacper, Olek, Zosia, Maja i tata Kacpra. W spektaklu chodziło o to, że Kacper wyszedł z domu i zabrał Kulka, aby obejrzał świat. Tata Kacpra nie mógł się o tym dowiedzieć, bo by go zresetował.
                W drodze powrotnej przesiedliśmy się z jednego do drugiego autobusu. ta wycieczka była ciekawa i bardzo mi się podobała.

Jan Gil, klasa 3 e

 

                W piątek byliśmy w Teatrze Kamienica na sztuce pod tytułem "Kulek". Sztuka była o gadającej kulce. Kulka miała oczy, nos i była dosyć duża. W tej sztuce grało dużo aktorów. Kilku z nich znam
z telewizji. Bardzo mi się podobała ta sztuka.

Izabela Sawicka, klasa 3 e

 

                W piątek z klasą wyjechaliśmy na wycieczkę do Teatru Kamienica. To było przedstawienie na temat ruchu drogowego. Głównymi bohaterami byli Kulek i Kacper. Na początku przedstawienia Kulek i Kacper spieszyli się do domu. Na swojej drodze spotkali wielu przyjaciół, takich jak: Zosia, Olek i słuchawka telefonu.
                Wróciliśmy około trzynastej. Wycieczka bardzo mi się podobała.

Adam Załęski, klasa 3 e

 

                W piątek byliśmy w Teatrze Kamienica. Na wycieczkę pojechaliśmy autobusem i metrem. Przedstawienie miało tytuł "Kulka". Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie zachowywać sie w tramwaju. Przedstawienie było bardzo ciekawe i pouczające. Szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.

Natalia Wiśniewska, klasa 3 e

 

                Na wycieczkę pojechaliśmy do Teatru Kamienica. Oglądaliśmy tam przedstawienie pod tytułem "Kulka". Ten spektakl był bardzo interesujący i występowało w nim kilku aktorów. Na koniec przedstawienia całą klasą kląskaliśmy bardzo mocno i głośno. Później ustawiliśmy się do szatni teatralnej po swoje kurtki. Ta wycieczka była bardzo fajna.

Marcin kiełek, klasa 3 e

 

                W piątek z klasą byłam w Teatrze Kamienica na spektaklu pt. "Kulek". Tematem sztuki teatralnej było bezpieczeństwo w ruchu tramwajowym. W sztuce występuje Kacper, uczeń piątej klasy, który ma przyjaciela Kulka. Z Kulkiem można pobawić się, zagrać w jakąś grę. Kulek nie jest człowiekiem, ale myśli, rozmawia i słucha jak człowiek. stworzył go tata w laboratorium do roli opiekuna i przyjaciela dzieci.

Izabela Wojda, klasa 3 e

 

                W ubiegły piątek byliśmy z klasą w Teatrze Kamienica na przedstawieniu pt. "Kulek". Główny bohater to Kacper i jego przyjaciel Kulek. Kulek nie jest człowiekiem, tylko kulistym stworkiem. Posiada sztuczną inteligencję wymyśloną przez tatę Kacpra.Pewnego razu Kacper zabrał Kulka do szkoły. Dzieci bardzo go polubiły. Niestety zły pan ukradł stworka. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i dzieci przy pomocy publiczności znalazły Kulka. W czasie spektaklu dzięki bohaterom, jak bezpiecznie poruszać sie po drodze. Bardzo mi sie podobało i zachęcam do obejrzenia.

Maciej Klucznik, klasa 3 e

 

               

                22 września pojechałem z klasą na wycieczkę do Teatru Kamienica. Pojechaliśmy tam autobusem miejskim. Przed spektaklem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Potem poszliśmy na widownię i trochę czekaliśmy, aż sie zacznie spektakl, ale po pewnym czasie zaczął się. Bohaterem spektaklu był Kulek, który uczył jak powinniśmy się zachowywać, by być bezpiecznym. Po spektaklu wracaliśmy autobusem miejskim do szkoły. Uważam, że ta wycieczka była ciekawa i śmieszna.

Jakub Lewandowski, klasa 3 e

 

 

Dorota Sztolsztejner


 

Sprawozdanie z wycieczki integracyjnej klasy 7c

 

 

4.10.2017r klasa 7c odbyła wycieczkę integracyjną do centrum rozrywki LaserWar w Legionowie. Podzielenie na grupy uczniowie przechodzili przez laserowy labirynt oraz brali udział w rozgrywkach painballa laserowego na specjalnie przygotowanej arenie. Wszyscy mogli oglądać wyniki zmagań na ekranach w postaci „dziwnych tańców” między wiązkami lasera lub zmieniających się wyników punktowych w rozgrywce paintballowej. Po zakończeniu zabawy właściciel Centrum jak zwykle krótko omówił rozgrywki. Nie po raz pierwszy okazało się, że najskuteczniejsi okazali się uczniowie cisi, spokojni, nieprzebojowi na co dzień. Instruktor podkreślił, że w tego typu zabawach najważniejsze jest myślenie, planowanie, opracowywanie strategii – stąd przewaga osób opanowanych. Siły zregenerowaliśmy w pizzerii a w drodze powrotnej oglądaliśmy największy w Polsce mural - „1050 lat chwały oręża polskiego” zlokalizowany w Legionowie.

Izabela Majstruk

 

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

EUROWEEK – Szkoła Liderów

 

W I dekadzie października 2017r. brałyśmy udział w międzynarodowym programie „Euroweek Szkoła Liderów”,  który odbywał się w  Bystrzycy Kłodzkiej. Wyjazd przeznaczony był  dla chętnych uczniów klas siódmych SP oraz II – III G.                

Zajęcia w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń prowadzone były w języku angielskim  przez wolontariuszy z krajów Azji, Ameryki Południowej, Środkowej oraz Afryki, posiadających wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży.  Poznaliśmy  Angela z Kolumbii, Kiwi  z Etiopii  oraz Violettę z Ugandy oraz  wolontariuszy z Estonii, Hiszpanii, Brazylii, Ukrainy, Wietnamu, Filipin, Łotwy.    

Podczas warsztatów poznawaliśmy tradycje, muzykę oraz tańce narodowe krajów wolontariuszy, m.in. przymierzaliśmy afrykańskie stroje, uczyliśmy się salsy, obcych wyrażeń                w ojczystych językach wolontariuszy, czytaliśmy hiszpańskie łamańce językowe. Na zajęciach bardzo często pracowaliśmy w grupach – odgrywaliśmy  scenki, przygotowaliśmy inscenizacje oraz nagrywaliśmy krótkie filmiki.  Popołudniami odbywały się debaty Oksfordzkie- mogliśmy jeszcze lepiej poznać organizację UE.

Odbyła się również wycieczka do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Filuministyczne, Bramę Wodną,  podziemia Biblioteki Publicznej oraz Twierdzę Kłodzką.

Nasz ostatni dzień był najsmutniejszy. Pożegnanie z rówieśnikami z Krakowa – uczestnikami obozu, a w szczególności z wolontariuszami, z którymi związaliśmy się emocjonalnie,  było dla nas bardzo trudne. Był płacz i smutek J

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kletnie, aby zwiedzić Jaskinię  Niedźwiedzia, która zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Podsumowując, bardzo nam się podobało i jesteśmy pewne, że za rok jedziemy tam ponownie. Udział w obozie był wspaniałym sposobem na nietypową naukę języka angielskiego oraz niecodzienną  szansą na poznanie wyjątkowych  ludzi . Polecamy każdemu rozważającemu wyjazd.

 

                                                                                            Do zobaczenia za rok!!!

                                                                                                      Liliana Kosieradzka i Pola Czmielewska z VII D

                                                                                              

 

 

 

 

 


Sprawozdanie

Dzień Papieski 2017 w SP nr 31 z oddziałami gimnazjalnymi

18.10.2017r

ZZ_1

 

18.10. 2017 r. w  Szkole Podstawowej nr 31 odbyły się  obchody XVII Dnia Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II – Idźmy naprzód z nadzieją”.

W związku z tak doniosłym dniem został zorganizowany przez panie katechetki; Izę Długosz, Agnieszkę Murach oraz Dorotę Knych konkurs plastyczny dla klas 1-3 na temat: „ Jan Paweł II – z nadzieją w świat”.   Celem konkursu było przybliżenie postaci św. Jana Pawła II i  zapoznanie z tegorocznym hasłem XVII Dnia Papieskiego.

Chętni uczniowie klas młodszych wykonywali pracę plastyczną przedstawiającą ulubione miejsce Jana Pawła II np. Watykan, góry, rodzinne Wadowice, miejsce z podróży apostolskich.

   Wszystkie prace uczniów zostały umieszczone na wystawie. Wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i nagrody, a każdy uczeń, który wziął udział

w konkursie otrzymał podziękowanie w formie słodkiego upominku.

  

Uczniowie klas 4-7 i gimnazjum pod kierunkiem pań; Izy Długosz, Ireny Kałun Agnieszki Murach, Doroty Knych zorganizowali uroczystą akademię

o św. Janie Pawle II.

Dzięki wspólnemu spotkaniu  oddaliśmy hołd Papieżowi Św. Janowi Pawłowi  II, który zawsze będzie dla nas wielkim autorytetem, wzorem i przykładem do naśladowania, jak pięknie i dobrze wypełnić nasze życie na ziemi.

 

 

  

 

 

 

Opracowały:

                                                                                   Iza Długosz i Irena KałunDzień Kropki

 

15 września uczniowie klas 1-3 uczący się w parterowym budynku szkoły włączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. W tym dniu wszystkich obowiązywała moda w kropki. Każda klasa stworzyła jedną wspólną pracę plastyczną na konkurs pt. „W roli głównej KROPKA”. Największą atrakcją była kropkowa fotościanka z kropkowymi gadżetami i ramą. Pozowanie z wąsikami, muszką i okularami sprawiło dzieciom wiele radości, a wykonane zdjęcia stanowią piękną pamiątkę z tego dnia.

 

Komisja konkursowa, w skład której weszły p. Aleksandra Wojda-Czajkowska, p. Izabela Rudny i p. Marta Gałecka- Kasza wyłoniła zwycięzców klasowego konkursu plastycznego:

I miejsce – klasa I e

II miejsce – klasa I b i klasa II d

III miejsce – klasa Id

 

Gratulujemy!

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

Opracowała: Patrycja Sabak-Gonzalez

 


Dawne i współczesne nadbałtyckie stolice: Ryga Sztokholm Turku Helsinki Tallin

Sprawozdanie z wycieczki klasy IIID wrzesień 2017 r.

We wrześniu bieżącego roku dzięki współpracy rodziców z klasy IIID oraz organizacji pana Roberta Kamionowskiego odbyła się niezwykle interesująca wycieczka szlakiem nadbałtyckich stolic.

Uczniowie z klasy IIID, IIIA, IIIC Gimnazjum nr 125 w Warszawie mieli możliwość zapoznania się z architekturą Kowna oraz pospacerować śladami Adama Mickiewicza. Kolejnym etapem zwiedzania była Ryga - Stare Miasto: kościół św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych, Ratusz, protestancka katedra NMP (największy kościół w krajach bałtyckich), plac Katedralny, zespół średniowiecznych kamieniczek – Trzej Bracia, Mała i Wielka Gildia Kupiecka, Zamek Ryski, Parlament – dawny budynek rycerstwa inflanckiego, fragmenty murów obronnych z Basztą Prochową.

Po dopłynięciu promem do Sztokholmu młodzież poznała historię Pałacu Królewskiego oraz siedemnastowiecznego okrętu wojennego w Muzeum Vasa. Kolejnym etapem wycieczki były Helsinki – budynek Parlamentu, wykuty w skale kościół protestancki Temppeliauko, Park Sibeliusa z oryginalnym pomnikiem kompozytora przypominającym gigantyczne organy i słynny stadion olimpijski z pomnikiem Paavo Nurmiego, najwybitniejszego długodystansowca świata lat trzydziestych XX wieku.

            Ostatni dzień wyjazdu to zwiedzanie urokliwego Tallina - Górne Miasto (Wzgórze Tompea, zamek z wieżą Długi Herman, Katedra Aleksandra Newskiego, Katedra Domska, baszta Kiek in de Kok i mury miejskie) i Dolne Miasto (rynek, ratusz, kamieniczki Trzy Siostry, baszta Gruba Małgorzata, obwarowania miejskie).

            Myślę, że wycieczka pozostawiła w uczniach wspomnienia wspólnie spędzonego czasu oraz przybliżyła historię i kulturę malowniczych stolic – Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.

Magdalena Jaskólska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo.

W tym roku 4 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków. Piękny wrześniowy poranek przywitał nowy rok szkolny.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. Następnie wszystkich zgromadzonych na inauguracji nowego roku szkolnego przywitali uczniowie klas V  przedstawiając program artystyczny.

Następnie  pani Dyrektor Bożena Smoczyńska serdecznie powitała po wakacjach uczniów klas IV, rodziców i nauczycieli życząc wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym.

Na koniec uczeń klasy V przedstawił wychowawców poszczególnych klas i zaprosił uczniów z nowymi wychowawcami na spotkanie w salach lekcyjnych.

 

  

Aneta Zawiślak


Dnia 4 września 2017r. w Szkole Podstawowej nr 31 w Warszawie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Przygotowaniem uroczystości zajęły się panie: Monika Lejnweber (klasy IV), Alina Woźniakowska- Durjasz i Aneta Zawiślak (klasy V-VI) oraz Justyna Czulewicz (klasy VII). Nad stroną muzyczną inscenizacji czuwał pan Marek Gogol - opiekun szkolnego chóru.
Uroczystość nie odbyłaby się jednak, gdyby nie nasi znakomici uczniowie. To oni poprowadzili akademię i zeprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny.
Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Smoczyńska, która przywitała całą szkolną społeczność.

Justyna Czulewicz