• Dokonania

Sprawozdanie ze współpracy z Polską Akcja Humanitarną

w I semestrze roku szkolnego 2015/2016.

Program „ Opowiadamy, żeby zrozumieć, rozumiemy, żeby zmieniać”.

Zespół Szkół  43 we wrześniu został zakwalifikowany jako jeden z 20 szkół  województwa mazowieckiego do programu „Opowiadamy, żeby zrozumieć, rozumiemy, żeby zmieniać. Storytelling i nowe media w edukacji globalnej", koordynowanego przez Polską Akcję Humanitarną.

W naszej szkole opiekunami programu zostały: p. Mariam Zazyan – Jaworska oraz p. Aleksandra Smolińska – Imbir. Nauczycielki uczestniczyły w szkoleniu i warsztatach organizowanych przez Polską Akcję Humanitarną, dzięki którym zdobyły wiedzę i umiejętności potrzebne do zrealizowania projektu.

Program przeznaczony jest do realizowania  przez cały rok szkolny 2015/2016. Uczestniczy w nim 16 osób z trzeciej klasy gimnazjum. Uczniowie przeszli sześciogodzinne szkolenie z panią trener  Pauliną Trojanowską oraz brali udział w zajęciach przygotowanych przez p. Mariam Zazyan – Jaworską oraz p. Aleksandrę Smolińską – Imbir. Celem tych działań, oprócz zapoznania uczniów z założeniami projektu, było wprowadzenie ich w zagadnienie pomocy humanitarnej.

W I semestrze zadaniem naszych uczniów było stworzenie storytellingu, czyli sfilmowanej krótkiej opowieści z życia konkretnego człowieka. Nasi uczniowie dzieląc się na 3 grupy stworzyli swoje filmy. Ich bohaterami zostały osoby, które miały do czynienie z humanitarnym kryzysem, będąc naocznym świadkiem, bądź osobą niosącym pomoc.

Braliśmy również udział w szkoleniu przygotowującym do gry terenowej. Następnie przeprowadziliśmy grę  dla wszystkich chętnych uczniów z naszej szkoły. W grze brali udział uczniowie z gimnazjum, z każdej klasy po 4 osoby. Zadaniem graczy było wcielenie się w rolę pracownika humanitarnego na terenie Sudanu Południowego. Aby dobrze wykonać zadania uczniowie musieli ze sobą współpracować oraz podejmować szybkie i racjonalne decyzje. Gra wzbudzała duże emocje u gimnazjalistów.

Gościliśmy w naszej szkole dziennikarza – Tomasza Sobiecha, miłośnika Afryki, który przybliżał naszym uczniom piękno tego  kontynentu. Uczniowie  gimnazjum mogli zadawać  pytania, na które chętnie udzielał informacji nasz gość. Wybrani uczniowie uczestniczyli również w spotkaniu z pracownikami Polskiej Akcji Humanitarnej, zajmującymi się uchodźcami.

W następnym półroczu spodziewamy się równie atrakcyjnych zadań oraz szkoleń zarówno dla opiekunów jak i dla uczniów biorących udział w programie.

Opracowały:

Mariam Zazyna- Jaworska