• REGULAMIN RR

        •  

          Regulamin działalności Rady Rodziców

          Szkoły Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

          - tekst ujednolicony, zawierający Regulamin uchwalony przez Radę Rodziców w dniu 3.10.2011 r.,  zmiany wprowadzone przez Radę Rodziców w dniu 10.06.2013 r. oraz w dniu 27.09.2016 r. -

           

          ROZDZIAŁ I

          POSTANOWIENIA OGÓLNE

          § 1

          1. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zwana dalej Radą Rodziców, jest kolegialnym organem wewnętrznym Szkoły Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zwanej dalej Szkołą.

          2. Rada Rodziców działa na podstawie ustawy o systemie oświaty, statutu Szkoły oraz niniejszego Regulaminu.

          3. Rada Rodziców reprezentuje ogół rodziców uczniów Szkoły.

          4. Rada Rodziców posługuje się pieczęcią o następującej treści: „RADA RODZICÓW przy Szkole Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego ul. Kobiałka 49, 03-044 Warszawa”

           

           

          ROZDZIAŁ II

          CELE I ZADANIA RADY RODZICÓW

          § 2

          Celem Rady Rodziców jest współkształtowanie – w ramach określonych przez obowią­zujące prawo – oblicza Szkoły oraz współdziałanie w tym zakresie z rodzicami, Dyrek­torem Szkoły, radą pedagogiczną oraz organem prowadzącym i organem sprawującym nadzór pedagogiczny, w tym w szczególności:

          1) zapewnienie współpracy rodziców ze Szkołą w doskonaleniu organizacji pracy Szkoły oraz procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego w Szkole oraz środowisku lokalnym,

          2) pomoc Dyrektorowi Szkoły i nauczycielom w realizacji programu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego,

          3) reprezentowanie uzasadnionych interesów rodziców w relacjach z Dyrektorem Szkoły, radą pedagogiczną oraz organem prowadzącym i organem sprawującym nadzór pedagogiczny.

          § 3

          1. Rada Rodziców może występować do Dyrektora Szkoły, rady pedagogicznej, orga­nu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opi­niami we wszystkich sprawach Szkoły.

          2. Do kompetencji Rady Rodziców należy:

          1) uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną:

          a) programu wychowawczego Szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli,

          b) programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska lokalnego, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców,

          2) opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia i wy­chowania w sytuacji stwierdzenia w Szkole przez organ sprawujący nadzór pe­dagogiczny niedostatecznych efektów kształcenia lub wychowania,

          3) opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez Dyrektora Szkoły,

          4) wyrażanie opinii na temat pracy Szkoły i przekazywanie jej Dyrektorowi Szkoły,

          5) występowanie z wnioskami do Dyrektora Szkoły o dokonanie oceny pracy nau­czy­cieli (z wyjątkiem nauczycieli stażystów),

          6) wyrażanie opinii – na wniosek Dyrektora Szkoły – o dorobku zawodowym nau­czy­cieli stażystów, nauczycieli kontraktowych i nauczycieli mianowanych za okres stażu,

          7) przedstawianie sugestii Dyrektorowi Szkoły dotyczących treści i form nieodpłat­nych zajęć pozalekcyjnych, wzbogacających ofertę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą Szkoły,

          8) współdziałanie z Dyrektorem Szkoły w zakresie: wyboru firmy ubezpieczającej uczniów w danym roku szkolnym, wyboru firmy fotograficznej obsługującej im­prezy szkolne oraz inne zdarzenia z życia Szkoły, wyboru ajenta (firmy) dostar­czającej do Szkoły obiady i inne posiłki,

          9) wyrażanie stanowiska w sprawie usługodawców prowadzących sklepik szkolny oraz oferujących dla uczniów dodatkowe odpłatne zajęcia pozalekcyjne.

          § 4

          W celu wspierania działalności statutowej Szkoły, Rada Rodziców gromadzi fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz z innych źródeł.

          § 5

          1. Rada Rodziców i Prezydium Rady Rodziców działa w sposób jawny.

          2. Rada Rodziców i Prezydium Rady Rodziców działa w sposób kolegialny.

          3. Członkowie Rady Rodziców są zobowiązani do przestrzegania niniejszego regu­la­minu, w tym respektowania kolegialności Rady oraz ustaleń Rady.

          4. Za działania niedopuszczalne traktuje się naruszanie przez członka Rady Rodziców postanowień ust. 3.

          5. Działania Rady Rodziców są upubliczniane za pośrednictwem strony internetowej Szkoły.

           

          ROZDZIAŁ III

          SKŁAD, STRUKTURA I ORGANZIACJA PRACY RADY RODZICÓW

          § 6

          1. Podstawowe ogniwo reprezentacji rodziców uczniów Szkoły stanowią zebrania ro­dziców uczniów poszczególnych klas.

          2. Rodzice uczniów każdej klasy na pierwszym zebraniu rodziców w danym roku szkol­nym wybierają spośród siebie radę oddziałową/klasową [tzw. trójkę klasową], liczącą od 2 do 4 członków - w sposób ustalony podczas zebrania, z tym że:

          1) jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic,

          2) wybory odbywają się – w zależności od decyzji zebrania - w trybie tajnym, jaw­nym lub przez aklamację,

          3) jeżeli chociaż jeden rodzic zażąda przeprowadzenia wyborów w trybie tajnym, przeprowadza się je z zastosowaniem tego trybu,

          4) za wybranego uznaje się rodzica, który uzyskał poparcie co najmniej połowy rodziców biorących udział w głosowaniu,

          5) w razie równości głosów zarządza się ponowne głosowanie,

          6) w razie braku kandydatów, radę oddziałową/klasową [tzw. trójkę klasową], wyłania się w drodze losowania.

          3. Rada oddziałowa/klasowa [tzw. trójka klasowa], współdziała z wychowawcą klasy i Dy­rektorem Szkoły w zakresie – ustalonym z wychowawcą klasy - wspierania procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego realizowanego przez klasę.

          4. Działania rodziców uczniów poszczególnych klas wymagające ponoszenia wydat­ków są finansowane przez rodziców w sposób ustalony przez zebranie rodziców lub przez radę oddziałową/klasową [tzw. trójkę klasową],

          5. Kadencja rady oddziałowej/klasowej [tzw. trójki klasowej] trwa jeden rok szkolny: za­czyna się w dniu pierwszego zebrania rodziców klasy w danym roku szkolnym i koń­czy w dniu pierwszego zebrania rodziców w następnym roku szkolnym.

          6. Zmian w składzie rady oddziałowej/klasowej [tzw. trójki klasowej] podczas kadencji dokonuje się poprzez odwołanie z funkcji i przeprowadzenie nowego wyboru. Prze­pisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.

          § 7

          1. W skład Rady Rodziców wchodzi po jednym przedstawicielu z każdej rady oddzia­łowej/klasowej [tzw. trójki klasowej], wybranym przez zebranie, o którym mowa w § 6 ust. 2. Przepisy § 6 ust. 2 pkt 1, 4, 5 i 6 stosuje się odpowiednio, z tym że wybory przeprowadza się w trybie tajnym.

          2. Pierwsze posiedzenie Rady Rodziców nowej kadencji zwołuje Dyrektor Szkoły w cią­gu dwóch tygodni od dnia, w którym zostały wybrane rady oddziałowe/klasowe [tzw. trójki klasowe],.

          3. Na pierwszym posiedzeniu Rada Rodziców wyłania spośród siebie Prezydium Rady Rodziców, zwane dalej: Prezydium, oraz Komisję Rewizyjną Rady Rodziców, zwaną dalej: Komisją Rewizyjną, ustalając wcześniej liczbę członków i funkcje w Prezydium i Komisji Rewizyjnej a także sposób i tryb przeprowadzenia głosowania, z tym że Prezydium powinno się składać z co najmniej czterech członków: przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, skarbnika i sekretarza, a Komisja Rewizyjna powinna składać się co najmniej z dwóch członków.

          4. Kadencja Rady Rodziców trwa jeden rok szkolny: zaczyna się w dniu pierwszego posiedzenia Rady Rodziców, o którym mowa w ust. 3, i kończy w dniu pierwszego posiedzenia Rady Rodziców nowej kadencji.

          5. Zmian w składzie Rady Rodziców , Prezydium i Komisji Rewizyjnej podczas kadencji dokonuje się poprzez odwołanie z funkcji i przeprowadzenie nowego wyboru. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio.

          6. W sytuacji, gdy członek Rady Rodziców dopuszcza się działań, których mowa w § 5 ust. 4, na wniosek Prezydium lub na wniosek 1/3 członków Rady Rodziców, również Rada Rodziców może odwołać członka Rady Rodziców ze składu Rady Rodziców. Odwołanie następuje, gdy o wniosku w sprawie odwołania zostaną powiadomieni wszyscy członkowie Rady Rodziców co najmniej na 7 dni przed głosowaniem tego wniosku oraz za odwołaniem - w głosowaniu tajnym – opowie się bezwzględna większość członków Rady Rodziców w obecności co najmniej 2/3 członków Rady Rodziców. W razie odwołania, o którym mowa w zdaniach poprzedzających, zeb­ranie rodziców uczniów klasy, których reprezentował odwołany członek Rady Ro­dzi­ców, dokonuje wyboru innego przedstawiciela do składu Rady Rodziców.

          § 8

          1. Rada Rodziców działa na posiedzeniach.

          2. Rada Rodziców obraduje co najmniej dwa razy w semestrze.

          3. W czasie, kiedy Rada Rodziców nie obraduje, zadania Rady Rodziców wypełnia Prezydium.

          4. Prezydium działa na posiedzeniach.

          5. Prezydium obraduje co najmniej trzy razy w semestrze. Dopuszcza się możliwość odstąpienia od zasady określonej w zadaniu poprzedzającym, jeżeli Rada Rodziców jest zwoływana częściej niż cztery razy w semestrze.

          6. W czasie, kiedy Prezydium nie obraduje, zadania Prezydium wypełnia Przewod­niczący Rady Rodziców.

          § 9

          1. Najważniejsze zadania do realizacji, Rada Rodziców ustala w ramowym planie pra­cy, określając nazwę i termin wykonania zadania oraz członków Rady Rodziców odpowiedzialnych za ich wykonanie.

          2. W najistotniejszych sprawach decyzje podejmuje Rada Rodziców.

          3. W sprawach innych niż wymienione w ust. 2, decyzje podejmuje Prezydium lub Prze­wodniczący Rady Rodziców.

          § 10

          1. Pracami Rady Rodziców i Prezydium kieruje Przewodniczący Rady Rodziców.

          2. Posiedzeniom Rady Rodziców i Prezydium przewodniczy Przewodniczący Rady Rodziców.

          3. Przewodniczący Rady Rodziców zwołuje posiedzenia Rady Rodziców i Prezydium z własnej inicjatywy albo na wniosek Dyrektora Szkoły, Prezydium lub 1/3 członków Rady Rodziców.

          4. W razie nieobecności Przewodniczącego Rady Rodziców lub z upoważnienia Prze­wodniczącego Rady Rodziców, jego obowiązki wypełnia zastępca Przewodni­czą­cego Rady Rodziców, wyznaczony przez Przewodniczącego Rady Rodziców.

          § 11

          1. Uchwały Rady Rodziców oraz inne rozstrzygnięcia Rady Rodziców podejmowane są zwykłą większością głosów.

          1a. Decyzje, ustalenia i inne rozstrzygnięcia Prezydium podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Prezydium.

          2. Dopuszcza się możliwość podejmowania uchwał i rozstrzygnięć w trybie poro­zumie­wania się na odległość (przy pomocy poczty elektronicznej, faksu, telefonu).

          3. W razie równości głosów, decyduje głos Przewodniczącego Rady Rodziców.

          4. Uchwały Rady Rodziców podpisuje Przewodniczący Rady Rodziców.

           

          § 11a

          1. Komisja Rewizyjna jest organem sprawującym kontrolą nad działalnością Prezydium i Rady Rodziców.

          2. Do kompetencji Komisji rewizyjnej należy w szczególności:
          1) kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności finansowej Rady Rodziców pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami,
          2) przedstawianie Radzie informacji i wniosków wynikających z przeprowadzonych kontroli,
          3) opiniowanie rocznego sprawozdania finansowego Rady,
          4) wykonywanie innych zadań kontrolnych zleconych przez Radę.

          § 12

          1. Przewodniczący Rady Rodziców reprezentuje Radę Rodziców i Prezydium na zew­nątrz, w tym w szczególności w relacjach z Dyrektorem Szkoły, radą pedagogiczną, organem prowadzącym i organem sprawującym nadzór pedagogiczny.

          2. Radę Rodziców w sprawach dotyczących finansów oraz w relacjach ze skarbnikami rad oddziałowych/klasowych [tzw. trójek klasowych], reprezentuje Skarbnik Rady Ro­dziców.

          § 13

          Za gromadzenie funduszy, o których mowa w § 4, oraz gospodarowanie nimi odpo­wia­da Skarbnik Rady Rodziców.

          § 14

          1. W terminie do końca października, Rada Rodziców uchwala Preliminarz Przychodów i Wydatków w danym roku szkolnym, w którym określa w szczególności:

          1) wysokość i przeznaczenie planowanych wydatków,

          2) rezerwę na nieplanowane wydatki,

          3) sugerowaną wysokość dobrowolnych składek rodziców w danym roku szkolnym,

          4) planowane wpływy z dobrowolnych składek rodziców oraz z innych źródeł.

          2. Zbieranie składek, o których mowa w ust. 1 pkt 3 odbywa się w sposób ustalony przez Skarbnika Rady Rodziców ze skarbnikami poszczególnych rad oddziało­wych/klasowych [tzw. trójek klasowych].

          3. Co do zasady, wydatkowanie funduszy, o których mowa w § 4, odbywa się zgodnie z wysokością i przeznaczeniem planowanych wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

          4. Wydatkowanie funduszy w ramach rezerwy, o której mowa w ust. 1 pkt 2 odbywa się na podstawie decyzji Przewodniczącego Rady Rodziców lub Skarbnika Rady Ro­dzi­ców, o których informowane są Prezydium i Rada Rodziców na najbliższych po­sie­dzeniach.

          5. W miarę realizacji Preliminarza Przychodów i Wydatków, dopuszcza się jego modyfi­kowanie, pod warunkiem jednak bezwzględnego przestrzegania zasady, że w żad­nym okresie wydatki i zobowiązania finansowe nie mogą przekraczać wpływów oraz zgromadzonych środków finansowych.

          § 15

          1. Wydatki ponoszone przez Radę Rodziców dokumentowane są na podstawie faktur, paragonów lub pisemnych oświadczeń osób dokonujących wydatków, wskazujących wysokość i przeznaczenie poniesionego wydatku.

          2. Dokumentację przychodów i wydatków Rady Rodziców prowadzi Skarbnik Rady Rodziców.

          3. Raz na pół roku Skarbnik Rady Rodziców przedstawia Radzie Rodziców informację dotyczącą poniesionych wydatków, zebranych składek i wpływów z innych źródeł.

          § 16

          1. Posiedzenia Rady Rodziców oraz uchwały Rady Rodziców są protokołowane.

          2. Protokół powinien zawierać: datę i miejsce posiedzenia, listę uczestników, porządek obrad, wykaz podjętych uchwał oraz treść podjętych rozstrzygnięć, decyzji, ustaleń. W razie rozbieżności opinii i stanowisk, w protokole wzmiankuje się o tym oraz wska­zuje, które stanowisko lub opinia uzyskała większość (podając wynik głoso­wa­nia), stając się stanowiskiem Rady Rodziców i zwięzłe opisuje się to stanowisko. Jeżeli uchwały, rozstrzygnięcia, decyzje lub ustalenia Rady Rodziców lub Prezydium Rady Rodziców były uchwalane lub przyjmowane jako odrębne dokumenty, stano­wią one załączniki do protokołu.

          3. Projekt protokołu opracowuje Sekretarz Rady Rodziców, a w razie jego nieobecności – inny członek Rady Rodziców wyznaczony przez Przewodniczącego Rady Rodzi­ców.

          4. Projekt protokołu jest konsultowany z Przewodniczącym Rady Rodziców.

          5. Protokół jest przyjmowany przez Prezydium w głosowaniu jawnym zwykłą więk­szoś­cią głosów, na posiedzeniu lub w trybie porozumiewania się na odległość (przy po­mocy poczty elektronicznej).

          6. Protokół podpisuje Przewodniczący i Sekretarz Rady Rodziców.

          § 17

          1. Z posiedzeń Prezydium sporządza się protokół ustaleń.

          2. Protokół ustaleń powinien zawierać: datę i miejsce posiedzenia, listę uczestników oraz treść podjętych rozstrzygnięć, decyzji, ustaleń.

          3. Przepisy § 16 ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.

          4. Przyjęty protokół ustaleń jest przekazywany członkom Rady Rodziców drogą elek­tro­niczną.

          § 18

          1. Protokoły posiedzeń Rady Rodziców i protokoły ustaleń Prezydium oraz uchwały Rady Rodziców umieszcza się w protokolarzu Rady Rodziców.

          2. Za protokolarz Rady Rodziców i jego prawidłowe prowadzenie odpowiada Sekretarz Rady Rodziców.

          3. Protokolarz Rady Rodziców jest przechowywany w sekretariacie Szkoły.

          § 19

          1. Na zakończenie kadencji Prezydium przyjmuje sprawozdanie z działalności Rady Rodziców.

          2. Za przygotowanie projektu sprawozdania w części zdającej relację z prowadzonych działań odpowiada Przewodniczący Rady Rodziców, a za rozliczenie realizacji Pre­liminarza Przychodów i Wydatków – Skarbnik Rady Rodziców.

          3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, jest przekazywane Radzie Rodziców nowej kadencji na jej pierwszym posiedzeniu.

          4. Sprawozdanie dołącza się do protokolarza Rady Rodziców.

           

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • => budynek piętrowy tel. (22)741-70-48 tel/fax (22)744-71-05 *** dyrektor szkoły Beata Bieryło ***wicedyrektor Mariusz Kaliszewski wew. 12 ***wicedyrektor Anna Cyran wew. 13 ***sekretariat SP nr 31 wew. 30 ->od 08:00 do 16:00, *** inspektor Danych Osobowych w SP 31: Anna Żebrowska-Kaczyńska tel. 225103620 wew. 233 adres e-mail: inspektor@dbfo.waw.pl ***pedagog / pok. nauczycielski II piętro wew. 24 ***pok. nauczycielski I piętro wew. 19 *** świetlica sala nr 18 wew. 16 *** świetlica sala nr 19 wew. 17 *** świetlica sala nr 17 wew. 14 ---------------------------------------------------------------------- => budynek parterowy tel (22)811-88-67 wicedyrektor Anna Mocarska-Kilian wew.103 kierownik świetlicy Katarzyna Patakiewicz wew.103 ***sekretariat uczniowski wew.101 od 7.30-16.00 (w dni spotkań z rodzicami 7.30 - 18.00) ***psycholog wew. 102 ***logopeda wew. 104 ***oddział przedszkolny wew. 105 ***pokój nauczycielski klas 0 - I wew. 106 ***pielęgniarka wew.108 (08:00-15:35)
      • 03-044 WARSZAWA UL. KOBIAŁKA 49 Poland
    • Logowanie