• Z ŻYCIA SZKOŁY 2016/2017

        •  

          Dzień RKO i pierwszej pomocy przedmedycznej UCZYMY RATOWAĆ

           

          W środę 21 czerwca 2017r. w naszej szkole odbył się Szkolny dzień RKO i pierwszej pomocy przedmedycznej

          UCZYMY RATOWAĆ

             

          Uczniowie klas 4-6 brali udział w pokazach oraz warsztatach, natomiast uczniowie klas 0-3 podczas zajęć z wychowawcą inscenizowali rozmowy telefoniczne z dyspozytorem pogotowia ratunkowego.

          Tematem scenek ratowniczych była  resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) oraz pozycja bezpieczna boczna. Pokazy wykonały szkolne drużyny w składzie: Hanna Pawlak 6d, Kacper Czarniak 6a,  Artur Sztandera 6a, Wiktor Książek 6e, Pola Szkuat 6e, Grzegorz Swęd 6b, Aleksander Sabala 6c, Małgorzata Czarniak 5b.

          Uczniowie mieli również możliwość poćwiczyć RKO na fantomie osoby dorosłej lub dziecka.

          Koordynatorzy: Dorota Z.-U. i Iwona Zborowska





          Zielona szkoła w Serwach – klasy 6a i 6b

          W dniach 22 – 26 maja klasy 6a i 6b były na zielonej szkole w Serwach. Uczniowie realizowali program przyrodniczo – sportowy przygotowany przez firmę Chris. Wszyscy poznali faunę i florę Pojezierza Suwalskiego, a przy tym świetnie się bawili podczas licznych zajęć rekreacyjnych, takich jak: pływanie kajakami i łodziami, wycieczki rowerowe, turnieje sportowe i ogniska. To był niezapomniany wyjazd.

          Justyna Czulewicz





          Urząd Statystyczny w Gimnazjum 125


             

          W ramach IV edycji akcji „ Zrozumieć statystykę” 11 maja 2017r. w naszym gimnazjum gościliśmy przedstawicieli Urzędu Statystycznego z Warszawy. Odbyły się trzy lekcje 45 minutowe z uczniami klas: III a, II a oraz I c, podczas których zrealizowano następujące tematy:

          • Jak poprawnie interpretować dane statystyczne?
          • Rynek pracy w województwie mazowieckim - podstawowe dane statystyczne
          • Podstawowe pojęcia demograficzne na przykładzie województwa mazowieckiego i m.st. Warszawy

          Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali lekcji, wykazywali się bardzo dużą aktywnością, bardzo chętnie zadawali pytania, chcąc zgłębić swoją wiedzę głównie z zakresu rynku pracy w naszym województwie.

          Monika Siemiątkowska





           Konkursu  Interpretacji Teatralnej dla uczniów klas 0 - I: „Witajcie w naszej bajce…”.

          Celem konkursu było promowanie wśród uczniów aktywnej postawy wobec życia kulturalnego,

          prezentacja talentów artystycznych dzieci, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań teatralnych, upowszechnianie kultury żywego słowa,rozwijanie zainteresowania literaturą polską i europejską, twórcza wymiana doświadczeń między uczniami.

          Podczas I etapu konkursu zostali wyłonieni półfinaliści.

          W II etapie, a tym samym w finale odbyła się prezentacja konkursowa pólfinalistów.  Została ona zakończona werdyktem jurorów oraz przyznaniem nagród głównych.

          Jury w składzie: Pani Dyrektor Bożena Smoczyńska, Pani Wice Dyrektor Aleksandra Wojda-Czajkowska oraz Pani Anna Piórkowska głosując kierowało się następujacymi kryteriami:

          1.  interpretację aktorską

          2.  spójność prezentacji

          3.  scenografię

          4.  dobór repertuaru

          5.  kostium – charakteryzację

          Wybór był bardzo trudny, wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowali się w swój występ. Jury po obradach  wytypowało zwycięsców.

                      W kategorii klas 0 zajęli odpowiednio:                         

                                        1 miejsce  Amelia Gałecka                               

                                     2 miejsce   Aurelia Sobczak                           

          3 miejsce   Natalia Ciura

          W kategorii klas 1:

          1. miejsce Nadia Pomorska

          2. miejsceTamara Kołacka

          3. miejsce Martyna Różańska

          Wyróżnienie otrzymali Jan Maj i Maja Krasuska

          Podczas finału konkursu teatralnego zostały również wręczone nagrody za konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”.

          Konkurs również był podzielony na kategorie wiekowe dla klas  0 i 1.

          W kategorii klas 0 zwycięscami zostali:

          1.  Antoniina Załubska

          2. Liliana  Częstochowska

          3. Karolina  Osińska

          wyr. Zuzanna Kawka

          wyr. Aleksander Olk

          W kategorii  klas 1:

          1. Tymoteusz Litkowiec

          2. Julia  Aleksiejuk

          3. Jakub Bieńkowski

          wyr. Hanna  Kruk

          wyr. Oliwia  Adamczyk

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy za udział w konkursach.

          Rownież dziękujemy serdecznie szanownemu jury.

          Opracowała:Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          Klasa 4c

          W dniach 22-24 maja uczniowie klasy 4c pod opieką pana Andrzeja Smolińskiego oraz wychowawcy pana Radosława Malinowskiego uczestniczyli w Zielonej szkole w Bochni. Uczniowie zwiedzili kopalnię soli, uczestniczyli w lekcji historycznej, na której poznali jej historię oraz znaczenie dla regionu oraz Państwa Polskiego w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego. Klasa zwiedziła Muzeum Bochni, uczestniczyła w lekcji przyrodniczej na temat motyli oraz w warsztatach dotyczących rzemiosła oraz znajomości ziół. Uczniowie mile spędzali czas zwiedzając Bochnię oraz uczestnicząc w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

          Radosław Malinowski

           





          Suwalszczyzna i Wilno – zielona szkoła klasy IIA i IID

          Koniec maja obfitował w ciekawe wycieczki w naszym Gimnazjum. Klasa IIA i IID udały się w dobrych humorach na podbój pięknej Suwalszczyzny i Wilna.

          Młodzież poznała florę i faunę regionu podczas wizyty w Muzeum Wigier. Pani przewodnik w ciekawy sposób przybliżała między innymi życie i zwyczaje bobrów. Całość uzupełniło spotkanie z przyrodnikiem Piotrem Malczewskim, który barwną opowieścią oprowadził uczniów po terenach Suwalszczyzny. Towarzyszył temu pokaz zdjęć artysty.

            

          Młodzież również sama miała możliwość zobaczenia Jeziora Hańcza, Góry Cisowej czy Smolnik. Niebywałą atrakcją był także rejs szlakiem doliny Rospudy. W trakcie wyprawy uczniowie mogli posłuchać opowieści o legendach związanych z jeziorami.

          Dla uczniów pasjonujących się literaturą i historią na pewno zajmujący był wyjazd do Wilna szlakiem Adama Mickiewicza oraz wizyta na cmentarzu na Rossie. Młodzież z uwagą słuchała także opowieści o sztuce i zwiedzała zabytki miasta np. Katedrę Wileńską. Wyjazd uwieńczyła degustacja kibinów. Ostatni dzień wyjazdu to wizyta w Twierdzy Osowiec, dodatkowym atutem była barwna postać przewodnika.

                                                      Myślę, że te kilka dni było ciekawą przygodą dla uczniów.

          Magdalena Jaskólska





          WYJŚCIE INTEGRACYJNE

          „Hulakula” - IC

          Na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy IC wybrali się do kręgielni „Hulakula”. Gimnazjaliści świetnie bawili się podczas tego wyjścia, a niewielka rywalizacja, jaka zrodziła się podczas klasowych rozgrywek w kręgle, tylko umocniła ich w przekonaniu, że tworzą zgrany zespół, którego członkowie zawsze mogą na siebie liczyć. Wycieczka była doskonałą nagrodą za wysiłek, jaki dzieciaki wkładały  w zdobywanie wiedzy przez dziesięć ostatnich miesięcy.

          Monika Lejnweber

           





          ZIELONA SZKOŁA IC

           

          Tegoroczną zieloną szkołę klasa IC spędziła w ośrodku Kulka znajdującym się w miejscowości o tej samej nazwie. Mazury, choć często odwiedzane przez uczniów, po raz kolejny wywarły na nich ogromne wrażenie. Malownicze lasy oraz błękitne jezioro Łęsk okazały się miejscem nie tylko relaksującego wypoczynku, ale również kreatywnej zabawy. Przez pięć kolejnych dni dzieciaki  odpoczywały od murów szkolnych, nabywając jednocześnie nowe umiejętności.

             

          Podczas wycieczki uczyły się korzystać z map i kompasu, przeszły teoretyczne i praktyczne szkolenie kajakowe, poruszały się po wodzie w wielkiej, dmuchanej kuli, wspinały się na przeznaczoną do tego ściankę, wcielały się w zapaśników sumo… A to tylko kilka zadań z z całej palety atrakcji, jakie były przygotowane specjalnie dla Nich na czas tego kilkudniowego wyjazdu klasowego. 

          Monika Lejnweber





          Projekt NEXT STEP

           

          W dniach 29.05.2017r. – 04.06.2017r. gościliśmy w naszej szkole trzech wolontariuszy z trzech różnych krajów (Indie, Gruzja, Hong Kong). Projekt realizowany był we wszystkich klasach gimnazjum oraz w klasach szóstych szkoły podstawowej.

          Studenci prowadzili z dziećmi interaktywne warsztaty w języku angielskim m.in. przedstawiając swój kraj i kulturę. Celem projektu było wyedukowanie młodych ludzi w świadomym planowaniu ścieżki swojej kariery poprzez warsztaty prowadzone przez wolontariuszy z całego świata, podczas których uczniowie rozwijają w sobie świadomość swoich mocnych i słabych stron.

            

          Większość zajęć opierała się początkowo na przedstawieniu siebie oraz własnej kultury przez wolontariuszy. Poprzez różnego rodzaju prezentacje, filmy, stroje oraz tradycyjne jedzenie starali się oni jak najbardziej przybliżyć klimat krajów, z których sami pochodzą.

             

          Wolontariusze aktywnie angażowali w swoje zajęcia uczniów, którzy z przyjemnością brali w nich udział. Nasi goście byli również zaangażowani w Piknik Rodzinny, gdzie uczniowie mogli w bezpośrednim kontakcie porozmawiać i poćwiczyć swój angielski.

                       

          Katarzyna Dobrzyńska





          Sprawozdanie z wyjazdu na zieloną szkołę

          Termin wycieczki: 30 - 31.05.2017

          Trasa wycieczki: Szlak Piastowski: Gniezno, Dziekanowice, Ostrów Lednicki, Żnin, Biskupin, Kruszwica

          Klasy:3a SP 31, 2a SP 31

          Opiekunowie: Tomasz Banachowicz, Janusz Klimek, Małgorzata Targosińska, Alina Woźniakowska- Durjasz,

          Przebieg wycieczki:

          W dniach 30- 31 maja uczniowie klas 3a i 4b wyjechali wraz z opiekunami na „zieloną szkołę”. Tym razem trasa wycieczki biegła wzdłuż Szlaku Piastowskiego. Pod kierunkiem przewodnika turystycznego pani Elżbiety Detko uczniowie poznali wiele interesujących miejsc związanych z historią Polski.

          Pierwszego dnia wycieczki to jest 30 maja zwiedzano :

          - Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie: m.in. przypomnienie życiorysu patrona naszej szkoły kardynała Stefana Wyszyńskiego który jako prymas Polski miał także tytuł arcybiskupa metropolity warszawskiego, ale także gnieźnieńskiego

          - zwiedzano Katedrę Gnieźnieńską a w m.in niej Drzwi Gnieźnieńskie, Grób Św. Wojciecha patrona Polski

          - zwiedzanie Skansenu w Dziekanowicach w tym  m.in. zagrody i chaty chłopskiej, zapoznawanie się z życiem mieszkańców wsi w dawnych wiekach,

          - przeprawa promem na wyspę Jeziora Lednickiego, zwiedzanie wyspy Ostrów lednicki – pozostałości grodu z X wieku,  oglądanie Baptysterium domniemanego miejsca chrztu Mieszka I,

          - wieczorna dyskoteka w hotelu „Martina” w Żninie, wybory Mis i Mistera Żnina

          Drugi dzień „zielonej szkoły” 31 maja:

          - Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie,

          - poznawanie Osady Kultury Łużyckiej, w tym zwiedzanie grodu, umocnień obronnych zabudowy wnętrza osady

          - wejście na Myszą Wieże w Kruszwicy, słuchanie Legendy o królu Popiele którego zjadły myszy

          Uczniowie wynieśli z tej wycieczki wiele ciekawych wrażeń, zdobyli wiedzę o historii Polski a przede wszystkim wesoło spędzili wolny czas.

          Uczniowie obok figury kardynała Stefana Wyszyńskiego w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie

           W chłopskiej chacie w skansenie w Dziekanowicach

            Ostrów Lednicki, figury średniowiecznych rycerzy

           Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego

           Dyskoteka w Żninie

            W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie

           - zwiedzanie Biskupina

           - w Kruszwicy pod Mysią Wieżą  

          Janusz Klimek





           

          „Wiosenne inspiracje”

          W dniu 17.05.2017 r. w świetlicy szkolnej klas drugich odbyło się rozdanie nagród laureatom dzielnicowego konkursu plastycznego „Wiosenne inspiracje”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III  ze szkół podstawowych z terenu Zielonej Białołęki. Dzieci wykonały piękne, oryginalne i wiosenne prace techniką origami.

             

          Wyniki prezentują się następująco:

          Klasy pierwsze:

          I miejsce – Maja Wilk (SP 112)

          II miejsce – Amelia Chorzępa (SP 112)

          III miejsce – Kasia Posadowska (SP 112) 

          Klasy drugie:

          I miejsce – Hela Szafarz (SP 31)

          II miejsce – Aleksandra Janowska (SP 112)

          III miejsce – Veronika Olinevych (SP 112)

          Wyróżnienie – Ida Lipińska (SP 356)

          Klasy trzecie:

          I miejsce – Anna Ciura (SP 112)

          II miejsce – Kaja Gerlik (SP 356)

          III miejsce – Iga Januszczak (SP 31)

          Wyróżnienie - Maja Prokop (SP 31)

                                 Alicja Suwała (SP 231)

             

           

          Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła Pani Dyrektor Bożena Smoczyńska oraz kierownik świetlicy Pani Magdalena Wójcik. Na rozdaniu pojawili się laureaci, nauczyciele
          i rodzice. Dzieci z klasy II a i II f przygotowały krótki występ artystyczny z wiosennym przesłaniem, a po części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          Sylwia Dudek





          Muzeum Sił Powietrznych

                          23 maja pojechałam na wycieczkę do Dęblina. W autokarze poznałam Panią pilotkę naszej wycieczki, która opowiadała nam o mieście Dęblin. Kiedy dotarliśmy na miejsce, oglądaliśmy duży dzwon. Daniel zgłosił się, żeby nim zadzwonić. Pan przewodnik powiedział nam, że kiedyś zamiast telefonów używano dzwonów. Kiedy wyszliśmy na zewnątrz, zobaczyliśmy ogromny parking pełen samolotów. Pan przewodnik powiedział nam, że samoloty były używane podczas wojen. Mówił, że do samolotu, który oglądaliśmy może zmieścić sie auto. Mogłam wejść do samolotu i pokierować nim. W środku było dużo guzików, pokręteł i jedno radio. Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ pierwszy raz mogłam z bliska zobaczyć prawdziwy samolot.

          Hanna Aleksiejuk, klasa 2 e

                          Dziś pojechaliśmy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Po przyjeździe i wejściu do muzeum zobaczyliśmy przewodnika, który oprowadzał nas po muzeum, samolotach, helikopterach itp. Najbardziej podobał mi się MIG - 21. Zobaczyliśmy samolot prezydencki. Później wsiedliśmy do gigantycznego śmigłowca. Po wyjściu z muzeum pojechaliśmy do restauracji. Na obiad był kotlet, frytki z surówką. Później pojechaliśmy do pomnika. Ta wycieczka była długa, bo musieliśmy przejechać 124km.

          Bartłomiej Kokosiński, klasa 2 e

                          23.05.2017 r. byłem z klasą na wycieczce w Dęblinie. Pojechaliśmy tam autokarem z klasą 2 g. Jak ruszyliśmy pani przewodnik opowiedziała o Dęblinie. Powiedziała, że znajduje się tam szkoła lotnicza "Szkoła Orląt". Chwilę potem pani puściła nam bajkę. Po upływie trzech godzin byliśmy na miejscu. Po wyjściu z autokaru zauważyliśmy 40 metrowy helikopter Mi - 6A o wysokości 9 metrów. Następnie weszliśmy do Muzeum Sił Powietrznych. Pan przewodnik zaprowadził nas do hangaru. gdzie można było wejść do samolotu. Po wyjściu z hangaru poszliśmy w miejsce, w którym było bardzo dużo myśliwców, bombowców i helikopterów. Potem mogliśmy wsiąść do samolotu z napisem Rzeczpospolita Polska. Poszliśmy też do bardzo dużego namiotu, w którym były symulatory. Pan przewodnik powiedział, że na nich uczyli się uczniowie Szkoły Orląt. Później obejrzeliśmy bombowce i wsiedliśmy do helikoptera MI - 6A. Obok niego stał myśliwiec "Iskra". W drodze do Warszawy zatrzymaliśmy się jeszcze w miejscu, gdzie w czasie wojny polskie wojsko przeprawiało się przez Wisłę. To była bardzo udana wycieczka.

          Jakub Lewandowski, klasa 2 e

                          We wtorek byliśmy na wycieczce w Szkole Lotniczej w Dęblinie. Wyjechaliśmy autokarem o 8.30.Na miejscu pan przewodnik oprowadził nas po Muzeum Lotnictwa. Opowiedział nam historię o pilocie, który łatał zagranicznym samolotem. Mimo, że namalował na skrzydłach szachownicę, to i tak Polacy do niego strzelali. Potem mogliśmy wejść do trzech samolotów i helikoptera. Mieliśmy czas na kupienie pamiątek. Ja kupiłem sobie dwa plakaty z samolotami. Potem był obiad i zabawa na placu zabaw. Następnie udaliśmy sie do parku, by zobaczyć most desantowy do przeprawy wojska. Wycieczka bardzo nam się podobała. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

          Krzysztof Trawiński, klasa 2 e

                          Z klasą byliśmy na wycieczce w Dęblinie. Jadąc w autokarze pani opowiadała nam o Dęblinie. Gdy dojechaliśmy na miejsce czekał na nas pan przewodnik, który oprowadził nas po muzeum. Pan zaprowadził nas do samolotów, gdzie mogliśmy wejść i obejrzeć samolot. Na początku oglądaliśmy samolot pasażerski. Zwiedzając go pan pokazał nam przez okienko kabinę pilota. Na ogonie znajdowała się kuchnia dla pasażerów. Później oglądaliśmy samolot wojskowy. W nim również była kabina pilota i długa ławka. Po zwiedzaniu poszliśmy do sklepiku, żeby kupić różne pamiątki. Później pojechaliśmy do restauracji na pyszny obiad. Po obiedzie mogliśmy iść na plac zabaw. Gdy wracaliśmy autokarem dzieci były bardzo zmęczone, ale szczęśliwe.

          Izabela Wojda, klasa 2 e

                          Pojechałem z klasą na wycieczkę. Jechaliśmy aż dwie godziny, to była chyba najdłuższa wycieczka. Jechaliśmy do Dęblina, a dlatego to taka nazwa, bo kiedyś w Dęblinie było dużo dębów i ryb. Kiedy dojechaliśmy mogliśmy zjeść śniadanie. Zwiedzaliśmy różne helikoptery, samoloty. Widzieliśmy stroje pilotów. Ja jako jedyny zadzwoniłem dzwonem i pan powiedział, że wysłałem esemesy do nieba i w przyszłości zostanę pilotem. Widzieliśmy schemat dwupłatowca Polski. Oglądaliśmy naboje, rakiety, rakietnice, działa, a to wszystko było w hangarze samolotów. Wsiadaliśmy do helikopterów i samolotów. Gdy wracaliśmy wstąpiliśmy do restauracji. Zjedliśmy obiad i bawiliśmy się na placu zabaw. Wycieczka mi się podobała.

          Daniel Zdan, klasa 2 e

                          23 maja 2017 roku byliśmy z klasą na wycieczce w Muzeum Sił Powietrznych. Na początku pan przewodnik puścił nam hymn pilotów pod tytułem "Chmury". Potem pokazał nam herb lotników. Widzieliśmy też dzwon, który przesyła wiadomości do nieba. Osoba, która chce zostać pilotem może użyć dzwonu. Następnie byliśmy w garażu, w którym trzyma się: lakierowane samoloty, helikoptery i inne rzeczy. Później weszliśmy do samolotu. W środku było bardzo fajnie! Pod koniec oglądaliśmy jeszcze inne pojazdy do latania. Na zakończenie weszliśmy do wielkiego helikoptera. Potem niestety musieliśmy wracać. Moim zdaniem to była mądra i doskonała wycieczka.

          Maria Matecka, klasa 2 e





           

          Klasa 1 c
           

          Teatr "Baj" to miejsce znane dla klasy Ic, systematycznie odwiedzane i lubiane przez uczniów. Tym razem wybralismy się do teatru na spektakl pt."Plastusiowy pamiętnik" 3 marca br. O Plastusiu PRAWIE WSZYSTKO wie Plastusiowy Pamiętnik, który jest największym przyjacielem Plastusia. To jemu Plastuś opowiedział PRAWIE WSZYSTKIE swoje przygody, to na jego Kartkach Plastuś narysował i opisał swój piórnikowy świat. Pamiętnik Plastusia i jego Kartki chętnie przedstawiły naszym widzom mieszkańców piórnika, bo nie każdy wiedział, jakie to barwne towarzystwo. Poznaliśmy Tosię, Zosię, Jacka, a nawet niezbyt grzecznego Witka. Pamiętnik opowiedział PRAWIE WSZYSTKO o Plastusiu z nadzieją, że podpowiemy mu, gdzie ma go szukać, bo dawno temu, nie wiadomo dlaczego ich drogi się rozeszły.Ten Plastuś jest taki: cały z plasteliny, ma duży nos, odstające uszy i zielone majteczki. Wszyscy mówią, że jest śliczny. Kto powie, gdzie on jest, dostanie 4 malowanki i 1 żółtą wstążeczkę... taki motyw przdewodni nosiło przedtawienie. Uczniowie byli zachwyceni całym przedstawieniem, szkolna lekura z pewnością na dłużej zagości w ich umysłach, ale też w serduszkach.


          Klasa 1c podczas kolejnej wycieczki miała możliwość uczestniczenia w warsztatach w MulitCentrum na Białołęce. Wybralismy sie tam komunikacją miejska 15 maja. Uczystniczyliśmy w pierwszych warsztach z cyklu zajęć, które pozwalją spędzić wolny czas w grupie rówieśników. Poprzez zabawę, doświadczenia fizyczne i biologiczne, tworzenie własnych konstrukcji z klocków K'Nex  każdy mógł podczas zajęć w Centrum pobudzić wyobraźnię i spróbować rozwijać swoje zainteresowania.W tej interaktywnej placówce dydaktycznej, która korzysta z najnowszych osiągnięć technologii informatycznych uczniowie mogli rozwijać swoje sprawności w zakresie korzystania ze zdobyczy technologicznych. Dotyczyło to zarówno umiejętności poruszania się w skomputeryzowanym środowisku edukacyjnym jak i możliwości ukierunkowania i poszerzania zainteresowań.Była to dla nas pierwsza taka wyprawa. Trochę zmęczeni  z niewielkimi przygodami, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.


          24 maja cała klasa Ic uczestniczyła w lekcji o mediach w Kinotece . Temat lekcji "ABC Mediów" miał za cel przybliżenie uczniom mediów. Pani animator, a zarazem dziennikarka w bardzo przystępny sposób uświadamiała dzieci krok po kroku jak powstaje telewizja, co dzieje się za jej kulisami. Dzieci podczas lekcji dowiedziały się, co robi dziennikarz i jak wygląda jego praca, przekonały się, ile wspólnego ma suszarka z pilotem do telewizora, dowiedziały się, na co trzeba uważać korzystając z różnych mediów, odkryły, jaki związek z gazetą ma sroka, przekonały się, że internet to nie tylko rozrywka, dowiedziały się, co łączy alfabet Morse’a z radiem. Były to bardzo ciekawe i po uczające zajęcia, a samo miejsce już wszystkich małych kinomanów pobudziło do reflekcji. Na koniec mogliśmy obejrzeć film animowany "Dom" co stało sie dodatkowa atrakcją dla naszych uczniów.


          Dzień Dziecka to czas oczekiwany przez wszystkie dzieci, z okazji tego święta wybraliśmy się z klasą 1c do nowo powstałej Pizzeri na Ruskowym Brodzie. Udaliśmy się w to miejsce komunikacją miejską. Pizzeria jest bardzo ładnym i przyjaznym dla dzieci miejscem spotkań tym raszem koleżeńskich. Każde dziecko mogło przygotować sobie własnoręcznie pizzę, z dowolną ilością kolorowych składników. Ucniowie bardzo podekscytowani nie mogli doczekać się własnych wyrobów. Dzieci ze smakiem zjadły swoje pizzę i koniecznie chciały skorzystać z placu zabaw znajdującym sie w ogrodzie lokalu. W ruch poszły huśtawki, trampolina, boisko do piłki... Jednak wycieczka na tym sie nie skończyła. Postanowiliśmy udać się pieszo do pobliskiego placu zabaw w parku na Ruskowym Brodzie. Tam dopiero zaczęła się zabawa, końca nie było widać. Nikt nie chciał wracać. Myślę, że z pewnością powtózymy takie wyjście. Najtrudnijeszy był tylko dalszy powrót o własnych nogach. Zmęczeni ale bardzo szczęliwi i wybawieni wrócliśmy do szkoły.

          Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





           

          VI Praski Konkurs Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej

                               

          19 maja 2017 r. uczniowie klas szóstych i piątych wzięli udział w VI Praskim Konkursie Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej.

          Drużyna w składzie:

          Hanna Pawlak 6d, Kacper Czarniak 6a i Artur Sztandera 6a,

          zajęła VIII miejsce.

          30 drużyn wykazało się wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach pozorowanych. W trakcie pozoracji oceniane było: prawidłowe ocenienie stanu poszkodowanego, opatrywanie urazów mechanicznych, wsparcie psychologiczne udzielane poszkodowanemu, skuteczne wezwanie pomocy służb medycznych oraz zachowanie na miejscu zdarzenia.

          Sytuacje pozorowane miały bardzo realny charakter. Uczniowie udzielali pomocy:

          • poszkodowanemu ze złamaniem podudzia,
          • poszkodowanemu z silnym krwawieniem z przedramienia oraz z silnym krwawieniem z nosa,
          • poszkodowanemu nieurazowemu niereagującemu,
          • oraz poszkodowanemu niereagującemu nieoddychającemu.

            Nasi uczniowie wykazali się szeroką wiedzą na temat zasad i sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również doskonałymi umiejętnościami praktycznymi.

              

          •  

             

              

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zakresie udzielania pomocy przed przyjazdem wyspecjalizowanych grup medycznych!

            Nauczyciele zajęć technicznych





                        UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          Z okazji 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja klasy 6e i Ib G przygotowały apel dla uczniów klas IV-VI SP i I-III G pod kierunkiem p. Aleksandry Smolińskiej – Imbir i p. Roberta Kulki. O oprawę muzyczną zadbał p. Marek Gogol, chór zaśpiewał piękne majowe pieśni. Splendoru uroczystości dodała również dekoracja przygotowana przez p. Zuzannę Książkiewicz i p. Dorotę Michalak.

            

          Przedstawienie miało przypomnieć młodym ludziom, jak ważne dla naszego kraju było ustanowienie Konstytucji 3 Maja i w jakich warunkach politycznych oraz społecznych do tego doszło. Wystąpienie miało również na celu uświadomienie młodzieży, że w czasach współczesnych Ustawa Zasadnicza pełni niezwykle istotną rolę w życiu społeczeństwa, a jej poznanie i przestrzeganie zapewnia ład w państwie i daje bezpieczeństwo obywatelom.

            Opracowanie: Aleksandra Smolińska-Imbir, Robert Kulka





          Zajęcia z elektroniki

          W ramach współpracy z rodzicami w dniach 26.01.2017 i 6.04.2017 zostały przeprowadzone  w klasach III gimnazjum zajęcia z elektroniki . Zajęcia przygotował i przeprowadził za pomocą  własnych elementów elektronicznych pan Piotr Kołodziejczyk .

          Tematy zajęć :

          Montaż obwodów elektrycznych .

          Pomiary wielkości elektrycznych : napięcia , natężenia prądu , oporności.

          Montaż układów  funkcjonalnych z wykorzystaniem diod, kontraktonów, układów scalonych , tranzystorów , potencjometrów.

          Badanie charakterystyki diody LED .

           

          Zajęcia  pozwoliły uczniom na praktyczne poznanie właściwości elementów elektronicznych i ich przeznaczenia. A za poprawne i sprawne wykonanie doświadczeń była możliwość uzyskania ocen bardzo dobrych i celujących.

            

            





          „Białołęcki Diabeł”

          W ramach realizowanego w ZS 43 projektu „Varsavianistyczna Szkoła” w dniu 08. 05. 2017 roku w godzinach 9.25 – 10.40 odbyło się spotkanie warsztatowe z panem Bartłomiejem Włodkowskim reprezentującym fundację AVE, która zajmuję się promowaniem historii Białołęki. Tematem warsztatów przeprowadzonych w klasie VId był „Białołęcki Diabeł”.

           

           

          Po przywitaniu gościa przez pana wicedyrektora Mariusza Kaliszewskiego rozpoczęły się dwugodzinne warsztaty. Dzieci brały aktywny udział w warsztatach i jak relacjonowały były zachwycone. Na koniec zajęć nasi uczniowie zostali obdarowani pocztówkami związanymi z historycznymi miejscami Białołęki.

          R. Kulka





          Program „Bezpieczna woda”

          W dniach 24 – 27.04.2017 roku w naszej szkole odbył się cykl spotkań programu edukacyjnego „Bezpieczna woda” dla uczniów klas I – IV. Celem akcji była popularyzacja bezpiecznego zachowania w , nad i na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

          Zajęcia były prowadzone przez Pana Krzysztofa Pakułę – jednego z członków „Sztorm Grupy”.  Podczas tych kilku dni dał się poznać jako człowiek wielu pasji i doskonały wykładowca. W  sposób prosty i przystępny  przedstawił dzieciom:

          • najważniejsze zasady zachowań nad, w i na wodzie,
          • miejsca niebezpieczne,
          • znaki i sygnały obowiązujące nad wodą,
          • autentyczne wydarzenia, które miały miejsce nad wodą.

          Dzieci  żywo reagowały na  słowa  p. Krzysztofa, pytały, dyskutowały.  Zrozumiały też, że woda, mimo swojego piękna, jest jednak miejscem, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

          Pan Krzysztof Pakuła w ramach podziękowania otrzymał od uczniów obrazek przedstawiający statek na morzu, który wraz dziećmi wykonała p. Grażyna Skipiała.

          Cykl zajęć okazał się być na tyle udany, że „Grupa Sztorm” postanowiła wziąć udział w naszym, szkolnym Pikniku rodzinnym, tak więc rodzice także będą mieli okazję poznać ludzi pełnych pasji .

            

          Opracowała : Magdalena Wójcik





          TANGRAM 31

          W Szkole Podstawowej nr 31 odbył się w dniu 25.04.2017r Finał Dzielnicowego Konkursu Matematycznego TANGRAM 31. W konkursie wzięło udział 36 młodych pasjonatów matematyki z klas 5 i 6 z dziewięciu szkół dzielnicy Białołęka. Uczniowie rywalizowali rozwiązując zadania tekstowe, krzyżówki oraz łamigłówki logiczne.  Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 maja br.

          Uroczysta  gala rozdania nagród odbędzie się 30 maja br.

             

          R. Malinowski





          MISTRZ GRAMATYKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          26 kwietnia w naszej szkole odbył się finał Dzielnicowego Konkursu MISTRZ GRAMATYKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO adresowanego do uczniów klas piątych i szóstych. W finale wzięło udział 20 uczniów z czterech szkół: SP 31, SP 112, SP 110 i SP 118.
          30 maja o godzinie 10:00 odbędzie się uroczysta gala finałowa, na której zwycięzcy otrzymają nagrody.

           

          D. Skorupski





          Sprawozdanie z wycieczki klasy IC

          Dnia 26 kwietnia 2017, klasa IC, pod opieką P. Moniki Lejnweber i P. Zuzanny Książkiewicz wybrała się na wycieczkę do centrum Warszawy. Pierwszą częścią wycieczki był plener fotograficzny. Zadaniem uczniów było znalezienie i sfotografowanie najciekawszych kadrów Warszawy.  

          Drugą częścią wycieczki była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym. Tematem lekcji byli artyści sztuki końca XIX wieku. Koniec XIX wieku charakteryzuje wielość postaw artystycznych. Podczas zajęć uczniowie poznali  dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Witolda Wojtkiewicza. Każdy z tych artystów współtworzył główne kierunki w sztuce Młodej Polski.

              

          Po podsumowaniu i wykonaniu przez uczniów zadań utrwalających cała klasa udawał się z powrotem do Szkoły.

          Zuzanna Książkiewicz





          Sprawozdanie z wycieczki  klasy 5a do Muzeum Chopina i Muzeum Narodowego.

           

          Dnia 12 kwietnia 2017, klasa 5a pod opieką P. Joanny Kołodziejskiej i P. Zuzanny Książkiewicz wybrała się na jednodniową wycieczkę. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Chopina.  Głównym tematem lekcji muzealnej była Opera.  Uczniowie poznali strukturę i części Opery oraz mogli wysłuchać kilu utworów.

                           

           Prosto z Muzeum Chopina klasa udała się do Muzeum Narodowego gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęli lekcję muzealną pt. ,, Słownik sztuki dla początkujących’’. Walor, światłocień, perspektywa, kompozycja – uczniowie dowiedzieli się co oznaczają te terminy i jak się nimi posługiwać w opisywaniu dzieł sztuki.

          Przed obrazami z różnych epok przybliżono im zagadnienia dotyczące formy dzieł i utrwalono posługiwanie się terminami plastycznymi.  Na końcu zajęć dzieci podzielone zostały na mniejsze grupy , a zadaniem każdej z nich było opisanie wybranego dzieła sztuki XIX wieku.  Klasa 5a bardzo szybko poradziła sobie z zadaniem dzięki czemu zostało jeszcze trochę czasu żeby obejrzeć słynną ,,Bitwę pod Grunwaldem’’  mistrza Jana Matejki.

          Zuzanna Książkiewicz





          Sukcesy sportowe

          Piłka siatkowa dziewcząt (G) - zawody dzielnicowe - III miejsce.

          skład - Julia Herbich IIIA, Weronika Rokicka IA, Martyna Brzozowska IA, Diana Surman IIIA, Aleksandra Pękała IA, Katarzyna Chotkowska IIC, Aleksandra Siewruk IIB, Natalia Wrotek IIB, Weronika Tymińska IIIC, Julia Choromańska IIID.

           

          Piłka siatkowa chłopców (G) - zawody dzielnicowe - II miejsce.

          skład - Mateusz Mucha IIIA, Wiktor Woźniakowski, Dawid Baranowski, Jan Basałaj IIA, Piotr Psuty IIIA, Bartek Łuczyński IID, Łukasz Szmagalski IIIA, Tymoteusz Barwiński IIA, Maksymilian Michniewicz IIC, Michał Chojnowski IIA.

           

          Badminton (G) - zawody dzielnicowe dziewcząt - II miejsce.

          skład - Jauli Herbich IIIA, Aleksandra Siewruk IIB, Marianna Tkaczewska IC.

            

          Pływanie dziewcząt - zawodzy dzielnicowe III miejsce.

          skałd - Marta Wysota 3D, Iga Januszczak 3D, Kornelia Kobylarczyk 4C, Klara Kobylarczyk 4C, Pola Szkuat 6E, Maria Chojnowska 6E, Sandra Kurowska 6A, MariaGrzegory 6C, Aleksandra Woźniak 6D.

          Pływanie chłopców - zawodzy dzielnicowe II miejsce.

          skład - Mateusz Sabala 3D, Karol Maciejewski 3D, Igor Jukszewicz 4A, Szymon Kaczyński 5A, Jakub Kaczyński 5A, Jakub Juraszek 6D, Jakub Suchocki 6D, Aleksander Sabala 6C, Bartosz Wysota 6A. 

          Emil Kowalski





          "Dzieciaki sadzeniaki"

                      Dziś, 10 kwietnia, byliśmy na wycieczce w Leroy Marlin. Pojechaliśmy na zajęcia pt. "Dzieciaki sadzeniaki". Sympatyczna pani, która je prowadziła, przygotowała dla nas zagadki i konkursy. Każdy mógł wygrać jakąś nagrodę. Mnie udało się zdobyć lampkę do oświetlania klawiatury komputera. Potem sadziliśmy rośliny. Każdy wybrał kwiatek, który mu się spodobał. Mój był pomarańczowy. Sadzonki umieściliśmy w białych osłonkach. Po zajęciach wróciliśmy do szkoły. Oprócz kwiatka dostałem konewkę, żeby o niego dbać. Wycieczka bardzo mi się podobała.

          Krzysztof Trawiński, klasa 2 e

                      W dniu dzisiejszym byliśmy na warsztatach "Dzieciaki sadzeniaki". Na miejscu Pani pokazywała na ekranie krajobrazy. Mówiła o tym, jak zdrowe dla nas są drzewa i inne rośliny. Później były zagadki związane z roślinami. Na koniec każdy z nas sadził samodzielnie roślinkę. Wszyscy dostali prezenty i dyplom.

          Filip Cydejko, klasa 2 e

                      W poniedziałek byłam na wycieczce w Leroy Merlin, gdzie sadziliśmy kwiaty. Pani wyświetlała nam na telewizorze różne kwiaty, które musieliśmy odgadnąć. Za prawidłową odpowiedź dzieci dostawały różne nagrody. Dostaliśmy ziemię w torebkach, doniczki. Pani pomagała nam sadzić kwiaty. Wycieczka mi się podobała, bo była bardzo pouczająca.

          Izabela Wojda, klasa 2 e

                      Dziś wybraliśmy się do sklepu Leroy Marlin. Na tej wycieczce sadziliśmy rośliny. Każdy mógł wybrać kwiat, jaki chciał. Najpierw braliśmy garść keramzytu i zasypywaliśmy go ziemią, a potem wsadzaliśmy kwiaty. Później pani rozdała dyplomy i konewki. Jeszcze później zabraliśmy kurtki i torby z rzeczami. Ta wycieczka była krótka, ale fajna.

          Bartłomiej Kokosiński, klasa 2 e

                      Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Leroy Merlin. Pojechaliśmy na  warsztaty "Dzieciaki sadzeniaki". Pani opowiedziała nam, jak należy pielęgnować rośliny. Podczas słodkiego poczęstunku oglądaliśmy zdjęcia kwiatów. Później był quiz z nagrodami. Na zakończenie sami sadziliśmy rośliny. Wycieczka bardzo mi się podobała.

          Natalia Wiśniewska, klasa 2 e

                      Pojechałem z klasą na wycieczkę do Leroy Merlin. Zbiórka była o ósmej, nie było kilkorga dzieci. Jechaliśmy jednym autobusem. Gdy dojechaliśmy, musieliśmy sporo przejść piechotą. W końcu dotarliśmy na miejsce. Od razu po wejściu pani zaprosiła nas do sali. Usiedliśmy na poduszkach. Pani poczęstowała nas sokiem pomarańczowym i czekoladką. Wtedy zaczął się quiz. na ekranie pojawiały się kwiaty i pytanie: Jaki to kwiat? Dostaliśmy nagrody, takie jak: smycz, światełko i odblask. Następne zadanie polegało na przesadzeniu kwiatków. Pod koniec pani wręczyła dyplomy. Pożegnaliśmy się i wróciliśmy do szkoły na obiad.

          Daniel Zdan, klasa 2 e





           

          Wycieczka Gimnazjalistów na Giełdę Papierów Wartościowych
           
          W czwartek 6 kwietnia 2017r. uczniowie klasy I d naszego Gimnazjum mieli okazję zwiedzić siedzibę  Giełdy Papierów Wartościowych. Uczestniczyli w nietypowej lekcji matematyki, podczas której zapoznali się z  zasadami funkcjonowania giełdy, dowiedzieli się czym są akcje, a czym obligacje oraz jakie wymagania należy spełnić, by móc inwestować na giełdzie.
          Monika Siemiątkowska




          Dzień Bociana w klasach IV – VI SP 31 i I – III G 125

            

                  Tradycyjnie, 21 marca na wesoło obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Chór Zespołu Szkół nr 43 oraz zespół szkolny „Iron School” wystąpiły tego dnia w niezapomnianym koncercie. Na pożegnanie zimy zabrzmiały piosenki zimowe, na powitanie wiosny – wiosenne.

          Wszystkie klasy  zgromadzone na sali gimnastycznej wspólnie wykonały piosenkę „Wiosna, wiosenka”, były występy solistek, zespół szkolny wykonał kilka piosenek rockowych. Część poetycko – prozatorską przygotowała pani Monika Lejnweber.

                                                                            Marek Gogol





           Wycieczka integracyjno-edukacyjna klasy 4c (7.04 2017r.)

           

          Klasa 4c w dniu 7.04.2017r pojechała na wycieczkę integracyjno-edukacyjną do Multicentrum oraz Muzeum Czar PRL. W Multicentrum uczniowie wzięli udział w warsztatach technicznych z użyciem klocków knex. Uczniowie budowali w grupach skomplikowane konstrukcje z klocków, które  wprawiali w ruch dzięki zastosowaniu silniczków elektrycznych podłączonych do baterii  słonecznych. Klasa uczestniczyła również w warsztatach komputerowych oraz rozwiązywała zagadki logiczne. Następnie udaliśmy się do muzeum Czar PRL gdzie uczniowie mogli przenieść się do czasów komunizmu. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w czasie której po krótce zapoznali się z sytuacją polityczną oraz warunkami życia w ówczesnej epoce.

                                                                                                                                    Opracował:

                                                                                                                              Radosław Malinowski





          Konspiracja.Mały sabotaż

          W dniu 31 marca klasa 6D była na wycieczce w Muzeum Powstania Warszawskiego i uczestniczyła w lekcji muzealnej „Konspiracja.Mały sabotaż”.

              

          Uczniowie podczas bardzo ciekawych zajęć poznali tajniki konspiracji w Warszawie podczas II wojny światowej. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość przejścia przez rekonstrukcję kanałów, które była „drogami życia” podczas powstania.

            

          Uczniowie obejrzeli rekonstrukcję lokalu konspiracyjnego, drukarni oraz poznali zasady poruszania się po okupowanej Warszawie. Na koniec obejrzeli film w 3D „Miasto ruin”.

           

          Grzegorz Pasieka





          Kurt Scheller

           Właściciel firmy Gastro Team Pan Tomasz Kuranowski postanowił wykorzystać wieloletnią znajomość i zaprosił do wspólnych warsztatów mistrza Kurta Schellera.
                

            

          Pokazy wraz z degustacją odbyły się w dniu 24.03.2017 dla Zespołu Szkół nr 43 ul. Kobiałka 49.

          Uczniowie mieli okazję skosztować potraw z kurczaka:

          - pieczony kurczak faszerowany

          - pierś marynowaną kurkumą i imbirem

          - kulki mięsne

          -mix sałat

            

            

          Wioletta Zimochocka





          Sprawozdanie z Dnia Bociana

          Jak co roku w naszej szkole klasy I-III świętowały Dzień Bociana, czyli pierwszy dzień wiosny. Nasze przygotowania do tej jakże ważnej imprezy rozpoczęliśmy tydzień wcześniej. Aby stworzyć iście wiosenny klimat, wychowawcy świetlicy organizowali dla swoich podopiecznych rozmaite zabawy, zajęcia przyrodnicze oraz zawody sportowe. Wychowankowie świetlicy, wzięli również udział w konkursie plastycznym „Bocian – zwiastun wiosny” i stworzyli wiele pomysłowych i atrakcyjnych prac.

               

          Po tygodniu przygotowań wreszcie nadszedł upragniony dzień, w którym wiosna zawitała
          w nasze szkolne progi. Ponieważ pogoda za oknem pozostawiała wiele do życzenia, dzieci i ich wychowawcy podjęli się niezwykle ważnego zadania, czyli przywołania Pani Wiosny. Wszystkie klasy pod kierunkiem swoich wychowawczyń, przygotowały krótki program artystyczny, a niektóre panie zdecydowały się nawet na założenie wiosennych kreacji, które zaprojektowali ich podopieczni z pomocą rodziców. Kolorowe i rozśpiewane prezentacje obserwowało i oceniało wiosenne jury w składzie: pani dyrektor Bożena Smoczyńska, pani wicedyrektor Aleksandra Wojda-Czajkowska, pan wicedyrektor Mariusz Kaliszewski oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Barcikowska-Nazarczuk. Występy dzieci i nauczycieli wprawiły wszystkich w cudowny nastrój. Jedynie szanowne jury miało nieco zatroskane miny, ponieważ czekało na nich nie lada wyzwanie, czyli wyłonienie najlepszych wiosennych klas.

             

          Oczekując na wyniki konkursu dzieci pod kierunkiem pani Grażyny Skurzak odśpiewały piosenkę „Zakochany bocian” oraz obejrzały pokaz zdjęć z „tygodnia bociana” opracowany przez panią Małgorzatę Chedę.
          Ostatnim, lecz najbardziej oczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu „Wiosenna klasa”. Jak się okazało nie sposób było wyłonić jednej zwycięskiej drużyny, toteż spośród wszystkich 19  prezentacji, jury wybrało aż 4 najlepsze. Wśród nagrodzonych klas znalazły się klasy: II b, II c, II a oraz III e.

             

          Dumni wychowawcy odebrali nagrody z rąk pani dyrektor Bożeny Smoczyńskiej oraz pani Małgorzaty Barcikowskiej-Nazarczuk, która chwaliła zaangażowanie nauczycieli i uczniów oraz ich kolorowe stroje. Podsumowaniem i zwieńczeniem Dnia Bociana było przemówienie pani dyrektor, która pochwaliła wszystkie wiosenne występy i pogratulowała dzieciom, nauczycielom, rodzicom jak również wychowawcom świetlicy, którzy odpowiadali za organizację tej imprezy.                 

          Agnieszka Zając                        





          Spotkanie z panią M. Wojtatowicz, reprezentującą „Towarzystwo Przyjaciół Warszawy”

           

           

          W ramach realizowanego w ZS 43 projektu „Varsavianistyczna Szkoła” w dniu 27 marca 2017 roku, odbyło się spotkanie z panią M. Wojtatowicz, reprezentującą „Towarzystwo Przyjaciół Warszawy”.

          W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I gimnazjum oraz reprezentanci klas II i III gimnazjum.

            

                   Na wstępie szkolny koordynator projektu pan Robert Kulka przedstawił zebranym naszego gościa i poprosił o poprowadzenie dalszej części spotkania.

          Pani M. Wojtatowicz rozpoczęła od krótkiego omówienia historii i działań Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Następnie w oparciu o prezentację opowiedziała historię średniowiecznej Warszawy.

          Począwszy od pierwszych przekazów i znalezisk archeologicznych aż do roku 1526, kiedy to po śmierci dwóch ostatnich książąt mazowieckich Stanisława i Janusza, Mazowsze wraz z Warszawą, zostało na nowo przyłączone do państwa polskiego.  Pod koniec prelekcji prowadząca dodatkowo omówiła proces odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie po II wojnie światowej.  Nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat „małej ojczyzny” i poznali wiele ciekawostek z historii Warszawy.

          Robert Kulka





          Lekcje muzealne w Centrum Nauki Kopernik

          W listopadzie 2016 roku klasy IIA oraz IID gimnazjum wybrały się do CNK.  Uczniowie podzieleni na cztery grupy uczestniczyli w laboratoriach: chemicznym, biologicznym oraz robotycznym. Najlepiej uczymy się przez doświadczenie, dlatego też gimnazjaliści samodzielnie, pod okiem specjalisty, przeprowadzili szereg fascynujących eksperymentów.

               

          W Centrum Nauki Kopernik znajduje się kilkaset  eksponatów w sześciu galeriach tematycznych. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk.  

          Po zakończeniu lekcji w pracowniach doświadczalnych, uczniowie zwiedzali obiekt. Gimnazjaliści mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się rewolucji naukowej naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice.

           Grażyna Rybicka





          Wizyta w Wydawnictwie Agora kl. IID

           

             Dzięki uprzejmości Rady Rodziców Gimnazjum nr 125 uczniowie klasy IID w grudniu 2016 r.  mieli możliwość odwiedzenia Wydawnictwa Agora.

                      Podczas wizyty gimnazjaliści zapoznali się z pracą redaktorów i dziennikarzy. Uzyskali również informację na temat rynku mediów elektronicznych i papierowych. Młodzież miała okazję w praktyce zaobserwować, jak dokonuje się korekta tekstu i w jaki sposób pozyskiwanie są informacje do konkretnych wydań. Poznali również strukturę tego interesującego miejsca pracy. Uczniowie zadawali także pytania odnośnie bieżących problemów dziennikarskich  i zmieniającego się rynku wydawniczego w Polsce.

                      Myślę, że było to bardzo inspirujące spotkanie dla młodzieży i wniosło pomysł na przyszłość przynajmniej niektórych osób.

          Magdalena Jaskólska





          WOLONTARIAT GIMNAZJALNY

          KONCERT CHARYTATYWNY „ŚWIAT BEZ GŁODU”

          Wolontariat Gimnazjalny zorganizował 1 lutego 2017 r. koncert muzyki poważnej, z którego dochód przeznaczony został na wsparcie akcji Polskiej Akcji Humanitarnej „Świat bez głodu”. Charytatywny recital pianistyczny Bartosza Krajewskiego, laureata międzynarodowych konkursów, wysłuchali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Artysta zaprezentował utwory słynnych kompozytorów muzyki klasycznej.

                                         

          Akcja Wolontariatu spotkała się z niezwykłym odzewem ze strony uczniów i rodziców. Dzięki hojności rodziców udało się zebrać 2000 zł. Pieniądze te Gimnazjalny Wolontariat przekazał Polskiej Akcji Humanitarnej, która przeznaczy je na zakup żywności dla dotkniętych wojną ludzi na Ukrainie i w Syrii.

             

          Opracowanie:

          Mariam Zazyan-Jaworska

          Aleksandra Smolińska-Imbir





          CENTRUM PIENIĄDZA NBP

          Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie to nowoczesne muzeum  ukazujące dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. 16 listopada 2016 roku, jako pierwsza wybrała się tam  klasa IC naszego gimnazjum. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z edukacji finansowej według ścieżki zwiedzania Pieniądz z historią w tle. 

          Podczas zwiedzania, uczniowie odkrywali powiązania pomiędzy etapami kształtowania się pieniądza i systemów pieniężnych, a przełomowymi wydarzeniami  w dziejach świata i Polski.  Ponadto  uczestniczyli w zajęciach na ekspozycji, podczas których zwiedzali  wybrane sale i rozwiązywali  zadania dotyczące wybranych aspektów ekspozycji.

              

          Na koniec każdy uczestników mógł wydrukować pamiątkowy, samoprzylepny bilet z dowolnymi inicjałami.

          Grażyna Rybicka





          CENTRUM PIENIĄDZA NBP

          Śladami uczniów klasy IC, jako kolejna klasa uzdolniona matematycznie, do Centrum Pieniądza wybrała się klasa IIA gimnazjum. Wyjazd odbył się 4 stycznia 2017 roku. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z cyklu Laboratorium Autentyczności Pieniądza. 

             W trakcie zajęć poznali kilka typów  istniejących zabezpieczeń: zobaczyli w świetle UV znaki wodne banknotów, paski opalizujące oraz druk recto-verso. Warsztaty dokładnie wyjaśniły, jak zabezpieczane są banknoty, które z zabezpieczeń widać gołym okiem, a które są ukryte. Uczniowie dowiedzieli się także co robić, jeżeli obawiamy się, że posiadany banknot może być fałszywy.

              

          Po zakończeniu warsztatów  klasa IIA miała chwilę na zwiedzanie Centrum.

          Grażyna Rybicka





          CENTRUM PIENIĄDZA NBP

          11 stycznia 2017 roku do Centrum Pieniądza NBP wybrała się klasa IIIA gimnazjum. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt:  Ale Bank.  Podczas zajęć prowadzący wyjaśnili uczniom jak powstały banki, jaka jest ich rola i jak można z nich  korzystać.

              

          Trudno jest wyobrazić sobie świat bez telewizji, Internetu czy… banków. Są ściśle związane z codziennym życiem. W banku można założyć konto osobiste, na które wpływa pensja czy wpłacane jest kieszonkowe od rodziców. Za pośrednictwem konta bankowego opłacamy rachunki, dokonujemy przelewów na inne konta, do firm czy instytucji – o tym rozmawiano podczas zajęć.

             

          Po warsztatach klasa IIIa miała chwilę na zwiedzanie Centrum z przewodnikiem. Najaktywniejsi, w nagrodę  otrzymali ocenę z przedmiotu.

          Grażyna Rybicka





          CENTRUM PIENIĄDZA NBP

            

          Klasa IID gimnazjum to kolejna klasa, która udała się do Centrum Pieniądza NBP. Uczniowie  swój wyjazd zaplanowali na 31 stycznia 2017 roku. Tym razem dzieci uczestniczyły w  warsztatach    pt:  Twórca pieniądza i produkcja pieniądza. Podczas zajęć uczniom zostały wyjaśnione  tajniki projektowania i produkcji pieniędzy oraz znaczenie poszczególnych znaków na banknotach. Uczestnicy zajęć przeistoczyli  się w projektantów banknotów, uczestniczyli w procesie tworzenia uruchamiając swoją intuicję, wizję artystyczną i kreatywność, jednocześnie dostosowując się  do obowiązujących zasad.

          Uczniowie mieli okazję zobaczyć banknoty różnych krajów -  swego rodzaju wizytówki państw.  Ponadto poznali  historię  zniszczonych banknotów np.: wypranych w pralce, nadpalonych, itp. , które znajdowały się  na jednej z ekspozycji muzeum.

          Grażyna Rybicka





          XX Festiwalu Nauki

          W ramach XX Festiwalu Nauki – 29.09.2016r., uczniowie klasy II D naszego gimnazjum uczestniczyli w wykładzie pt:  „Otoczeni przez czujniki”. Wykład odbył się w siedzibie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

          Podczas lekcji festiwalowej uczniowie poznali  zasady działania nowoczesnych sieci bezprzewodowych. Zaprezentowano możliwości zastosowania tego typu sieci w różnych obszarach naszego życia, przemyśle oraz systemach bezpieczeństwa. Gimnazjaliści aktywnie uczestniczyli w przeprowadzonych mini eksperymentach.

            

          Na koniec odbył się quiz podczas którego, najlepszym wręczano nagrody.

          Grażyna Rybicka





          STADION LEGII

          W październiku dzieci z oddziału przedszkolnego razem ze swoimi Paniami wychowawczyniami odwiedziły stadion Pepsi Arena im. Józefa Piłsudskiego, gdzie na co dzień rozgrywa swoje mecze klub Legia Warszawa. Zwiedzanie stadionu rozpoczęliśmy od garażu dla autokarów, które przewożą piłkarzy na mecze. Następnie poszliśmy na trybunę północną zwaną ,,Żyleta’. Tam dzieci słuchały Pani przewodnik, która opowiadała o historii, ciekawostkach związanych ze stadionem i piłkarzami. Potem mogliśmy poczuć jak czuje się zawodnik na ławce rezerwowych.

              

           

          Następnie zaprowadzono nas do sali konferencyjnej , gdzie odbywają się spotkania z dziennikarzami. Następnie poszliśmy do loży biznesowej i wtedy mogliśmy się przekonać jak duże jest to boisko. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy były kabiny komentatorów. Mogliśmy się tam poczuć jak prawdziwi komentatorzy. Później poszliśmy do muzeum Legii, gdzie były wszystkie pamiątki z najważniejszych meczów tego klubu. Na koniec dzieci poszły do sklepu dla kibiców i dostały na pamiątkę z wycieczki znaczki z logiem klubu. Największą atrakcją była jednak maskotka drużyny Miś Kazek, która towarzyszyła dzieciom w zwiedzaniu. Miś chociaż nic nie mówił, był bardzo milusiński, przytulał dzieci, zaczepiał, bawił się. Chłopcy jak i dziewczynki, które na co dzień nie interesują się piłką nożną, były bardzo zainteresowane i zadowolone z tego co zobaczyły pod czas wycieczki.

          Robert Kulka

           





          „Mecenat artystyczny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego” 28.11.2016r.

           

            Klasy IIIa i IIIb naszego gimnazjum wybrały się na lekcje muzealną na Zamek królewski w Warszawie.

            

          Zanim rozpoczęła się lekcja poznaliśmy tragiczne losy Zamku w czasie II wojny światowej i jego odbudowę po jej zakończeniu. Następnie zapoznaliśmy z zasługami ostatniego króla dla Warszawy szczególnie w dziedzinie urbanistyki, kultury i sztuki. Z ciekawością słuchaliśmy historii związanych z „obiadami czwartkowymi” organizowanymi przez króla Stanisława.

          Robert Kulka

           





          „Szlakiem Kamieni na Szaniec”    

          Dnia 27 października w piękny czwartkowy poranek klasy II Gimnazjum 125 wybrały się na wycieczkę edukacyjną „SZLAKIEM KAMIENI NA SZANIEC”.

          Zbiórkę wyznaczono na 7 rano, ale nawet tak wczesna pora nikogo nie zniechęciła. W radosnych nastrojach zajęliśmy więc miejsca w autokarze i ruszyliśmy w kierunku kwater Szarych Szeregów na Cmentarzu Powązkowskim Wojskowym. Gdzie uczciliśmy pamięć bohaterów „Kamieni na Szaniec”, a także ich autora Aleksandra Kamińskiego. W skupieniu opuściliśmy „Powązki” i udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. po dotarciu do celu, rozpoczęliśmy zwiedzanie wraz z przewodnikami. Poznając historię „Powstania Warszawskiego”, jednocześnie zrywaliśmy kartki z kalendarza powstańczego, oglądaliśmy muzealne eksponaty i filmy. Następnie pojechaliśmy do Liceum Batorego, gdzie do szkoły chodzili  główni bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Jan Bytnar „Rudy”, Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, a także wybitny polski poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Wreszcie przyszedł czas na „Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945, czyli znana z ponurej sławy Aleja Szucha. Kolejnym etapem naszej wyprawy było więzienie śledcze - Pawiak (nazwa od ulicy Pawiej). Nasza wycieczka dobiegła końca.

             

          Robert Kulka





          Sprawozdanie z wycieczki na Stare Miasto    

          Klasa IIIf i IIIc wybrały się 3 października na wycieczkę po Starym Mieście. Pogoda tego dnia niestety nie sprzyjała wędrówkom, jednak udało się uczniom zobaczyć tajemnicze zakamarki Starówki. Przypomnieli sobie legendę o Warsie i Sawie oraz Warszawskiej Syrence, zwiedzali starą część klasztorną kościoła świętej Anny, wybudowaną w stylu gotyckim z pięknym diamentowym sklepieniem, dowiedzieli się, że ulica Celna dawniej zwana była ulicą Gnojną, ponieważ prowadziła na miejskie wysypisko śmieci. Teraz zaś  miejsce to zostało zamienione na uroczy taras widokowy, na którym zakochani przyczepiają kłódki ze swymi imionami.

            

          Zwiedzili również kamienne schodki, które dawniej były drewniane i prowadziły nad samą Wisłę. Oglądali gąsienicę niemieckiego czołgu bezzałogowego Goliat, który w czasie II Wojny Światowej zniszczył mury Katedry Warszawskiej. Poznali miejsce dawnego pochówku Warszawiaków, który mieścił się za Katedrą i wysłuchali tam legendy o niezwykle hojnym i dobrym szewczyku Niteczce, który pomagał ubogim mieszkańcom dawnej Warszawy. Dotknęli również dzwonu, który stoi na tyłach kościołów z nadzieją, że pozwoli to spełnić ich najskrytsze marzenia. Na koniec wysłuchali legendy o biednej kwiaciarce, w której zakochał się bogaty i dobry, ale bardzo brzydki książę Mazowiecki zwany Niedźwiedziem. Jej posąg stoi na jednym z zamkniętych podwórek, zaś książę zaklęty w kamiennego niedźwiedzia pilnuje wrót Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Cała wycieczka zakończyła się słodkim ciastkiem w przytulnej kawiarence. Deszcz nie popsuł nikomu nastroju. Wszyscy zmęczeni acz zadowoleni wrócili do szkoły.

          Robert Kulka





          Paź na dworze Jego Królewskiej Mości

                      W środę 8 marca byłem z klasą na wycieczce w Zamku Królewskim. Do zamku jechaliśmy autobusem miejskim. Gdy wysiedliśmy z autobusu, poszliśmy do tunelu, w którym były ruchome schody. Ruchomymi schodami wjechaliśmy na Starówkę. Następnie poszliśmy do zamku, gdzie w szatni zostawiliśmy plecaki, buty
          i kurtki. Po zamku oprowadziła nas Pani przewodnik, która pokazała nam kaplicę, komnaty królewskie i różne obrazy. Dowiedzieliśmy się, że król Stanisław August miał ciemne włosy, ale posypywał je  pudrem i wyglądały na białe. Następnie obejrzeliśmy dwa filmy o historii Zamku Królewskiego, jego zniszczeniu i odbudowie oraz wystawę multimedialną. Z rzeczy które widziałem w Zamku Królewskim, najbardziej spodobał mi się stolik króla francuskiego z paziem. To była udana wycieczka.

          Jakub Lewandowski, klasa 2 e

             

                      Dziś byliśmy na wycieczce w Zamku Królewskim. Pojechaliśmy tam komunikacją miejską. Gdy weszliśmy do zamku rozebraliśmy się i zjedliśmy drugie śniadanie. Potem z panią przewodnik poszliśmy do zamkowych sal. W pierwszej oglądaliśmy różne eksponaty. Później obejrzeliśmy film opowiadający o historii Polski. W następnej sali bawiliśmy się dotykowymi ekranami. na koniec pożegnaliśmy się z panią i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

          Krzysztof Trawiński, klasa 2 e

             

                      Dziś wybraliśmy się na wycieczkę do Zamku Królewskiego. Temat wycieczki dotyczył pazia, czyli służącego króla. Najpierw zostawiliśmy plecaki i kurtki, potem zaczekaliśmy na panią przewodnik. Po przyjściu pani przewodnik poszliśmy na lekcję. Poszliśmy przez tajemnicze pokoje. Po przejściu przez ostatni pokój zauważyliśmy pazia, który grał na mandolinie i pani przewodnik oznajmiła nam, że będzie tu przedstawienie. Paź pokazał nam ukłony królewskie i tańce. Po zwiedzeniu pokoi zeszliśmy na pierwsze piętro. Chwilę później pani zgodziła się, żeby obejrzeć film o wojnie i odbudowaniu zamku. Według mnie ta wycieczka była bardzo fajna.

          Bartłomiej Kokosiński, klasa 2 e





          SFERA 125

          W dniu 9.03.2017 odbył się międzyszkolny etap Warszawskiego Konkursu Matematyczno-geograficznego

          ,,SFERA 125”.                       

          W konkursie wzięło udział 30 osób w dwu osobowych drużynach z Białołęckich gimnazjów.

          Do finału konkursu zakwalifikowały się trzy drużyny.             

                  

          Laureatami zostali

          1 miejsce: Adam Warowny i Bartosz Korczak  Gimnazjum nr 124

          2 miejsce:  Julia Herbich i Weronika Skiba Gimnazjum nr 125

          3 miejsce: Katarzyna Trzaska i Natalia Firlej Gimnazjum nr 124

           

          Warszawski  konkurs  matematyczno –geograficzny ,,Sfera 125” skierowany był do uczniów ze szkół gimnazjalnych, z dzielnicy Białołęka. Trzecia  edycja konkursu  została zorganizowana przez Gimnazjum 125 ul. Kobiałka 49  w Warszawie.

          CELE KONKURSU

          1.Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz popularyzacja treści matematyczno- geograficznych uczniów klas I-III gimnazjum.

          2.Dostrzeganie korelacji miedzyprzedmiotowej .

          3.Kształtowanie  umiejętności  pracy w zespole.

          4.Stymulowanie sprawności rachunkowej, poprawnego i logicznego wyrażania myśli.

          5.Rozwijanie umiejętności analizowania i wnioskowania.

          6.Kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji w zakresie zdobytej wiedzy.

          7.Rozwijanie umiejętności stosowania wiedzy w praktyce.

          Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa, składająca się z nauczycieli matematyki i geografii ze wszystkich szkół biorących udział w konkursie.

          Konkurs odbył się planowo, zgodnie z regulaminem, bez zakłóceń.

          Ewa Nawrot





          Sukcesy sportowe

          Mini piłka siatkowa( SP) - zawody dzielnicowe - I miejsce w dzielnicy i awans na L WOM.

          skład - Aleksandra Lis 6B, Zuzanna Żmuda 6B, Maja Zienkiewicz 6B, Julia Szewczyk 6A, Amelia Szaturska 6B, Kalina Szepietowska 6C, Aleksandra Łuszczak 6C,  Marysia Grzegory 6C, Lena Szczepanek 6D,

          Sandra Kurowska6A.

          Piłka siatkowa dziewcząt (G) - zawody dzielnicowe - III miejsce.

          skład - Julia Herbich IIIA, Weronika Rokicka IA, Martyna Brzozowska IA, Diana Surman IIIA, Aleksandra Pękała, Katarzyna Chotkowska, Aleksandra Siewruk IIB, Natalia Wrotek, Weronika Tymińska IIIC, Julia Choromańska.

          Piłka siatkowa chłopców (G) - zawody dzielnicowe - I miejsce.

          skład - Mateusz Mucha IIIA, Wiktor Woźniakowski, Dawid Baranowski, Jan Basałaj IIA, Piotr Psuty IIIA, Bartek Łuczyński, Łukasz Szmagalski IIIA, Tymoteusz Barwiński IIA, Maksymilian Michniewicz, Michał Chojnowski IIA.

          Emil Kowalski





          Sukcesy gimnazjalistów w  konkursie „Odpowiednie dać obce słowo”

          W dniu 7 marca, w XXI Liceum im. H. Kołłątaja w Warszawie, odbyła się uroczysta gala, na której ogłoszono laureatów III edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Polskiej w Językach Obcych „Odpowiednie dać obce słowo”.

          Uczniowie naszej szkoły startowali w tym konkursie w trzech kategoriach: j. angielski – 4 osoby, j. hiszpański – 1 osoba i  j. rosyjski – 2 osoby.  Udział w konkursie wymagał od uczestników zdolności językowych, recytatorskich i aktorskich, a także umiejętności opanowania stresu i tremy.

          Laureatkami konkursu zostały:

          Adrianna Gałecka z klasy III C – II miejsce w kategorii j. angielski,

          Milena Suska z klasy III C – III miejsce w kategorii j. hiszpański,

          Zuzanna Siwek z klasy III B – III miejsce w kategorii j. rosyjski.

          Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły, a zwycięzcom gratulujemy!!!

                                                                                                                                       Elżbieta Pawlak





          Dziady

          23 stycznia 2017 r. w sali gimnastycznej odbyła się premiera spektaklu inspirowanego drugą częścią Dziadów Adama Mickiewicza.

               

          Uczniowie naszego gimnazjum nie tylko wcielili się w postacie z tegoż wielkiego dzieła dramatycznego, ale sami też zadbali o scenografię, kostiumy, rekwizyty oraz o całą oprawę artystyczną. Młodzi artyści przez wiele miesięcy ciężko pracowali, aby ich interpretacja dramatu została dobrze przyjęta przez widownię.  Publiczność, włożony przez nich wysiłek, wynagrodziła brawami.

          Monika Lejnweber





          Teatr Wielki, Katedra Warszawska

          Termin wycieczki: 25.01.2017

          Trasa wycieczki: Teatr Wielki, Katedra Warszawska

          Klasy:4b SP 31, 6d SP 31

          Kierownik wycieczki: Alina Woźniakowska- Durjasz

          Opiekunowie: Mariusz Kaliszewski, Janusz Klimek

          Przebieg wycieczki: zwiedzanie pod kierunkiem przewodnika turystycznego Pani Elżbiety Detko kulis Teatru Wielkiego Opery Narodowej w tym: poznawanie charakterystyki pracy w  Teatrze Narodowym,  obserwacja przygotowań sceny do przedstawień teatralnych, obserwacja tworzenia dekoracji i rekwizytów w różnych pracowniach teatralnych m.in. pracowni: malarskiej, krawieckiej, stolarskiej, szewskiej. Zwiedzanie garderoby teatru. Oglądanie próby teatralnej. Poznanie nowego zawodu inspicjent teatralny.

          Obiad w restauracji „Honoratka”.

               

          Zwiedzanie wnętrza katedry Warszawskiej, wysłuchanie opisu  jej stylu architektonicznego, poznanie wydarzeń historycznych związanych z katedrą Warszawską. Odwiedzenie podziemia świątyni, miejsca spoczynku wielu wybitnych Polaków m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Mościckiego.

          Janusz Klimek





          Skarbiec Króla Jegomości

                      25 stycznia 2017 roku pojechaliśmy z klasą na wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie. Tak, jak ostatnio pojechaliśmy tam autobusem miejskim. W tym budynku byłam juz piaty raz! Ale przejdźmy do rzeczy. Kiedy juz byliśmy w zamku, to zaczęliśmy zwiedzać. Najpierw usiedliśmy przed kominkiem, w którym się nie paliło. Mówiliśmy o tym, jakie skarby miał król, jak sie nazywał i co oznaczały słowa tytułu naszej wycieczki. Gdy już wszystko wyjaśniliśmy pani przewodnik dała każdemu kartkę i żółtą kredkę. Mieliśmy odnaleźć na niej 2 wyrazy i trzy skarby króla. Odnalazłam te wyrazy i obrazki, a hasło było takie: skarby króla. Potem patrzyliśmy na różne drogie rzeczy, jak na przykład: porcelanę, biżuterię, pudełeczka ozdobione diamentami lub inne przedmioty. Później poszliśmy do sali, w której było pełno obrazów. Przewodniczka powiedział nam, który portret przedstawia Stanisława Augusta. Następnie poszliśmy do sypialni króla. Ten pokój był bardzo wielki i też ozdobiony złotem. Łóżko miało kolor zielony. Później poszliśmy do sali tronowej. Na tronie był herb z rycerzem na koniu, orłem i cielęciem w środku. Ten herb nazywa się pogoń. Za tronem była czerwona ściana, na której były namalowane białe orły. Potem poszliśmy do pracowni władcy. Było tam biurko, regały z książkami czy inne rzeczy. Dowiedziałam się, że tylko na skórzanej blaszce można pisać piórem. Później poszliśmy do salonu, dużego i zielonego. Na podłodze był kocyk, a na nim stolik i 2 fotele. Na koniec każdy zobaczył szklane berło, które dobrze, że przetrwało. Też były tam korale z orzełkami i koronami. Widzieliśmy także miecz, który też przetrwał. Gdy już skończyliśmy zwiedzać, pani nam coś ważnego wytłumaczyła. Chodziło jej o to, że skarb to nie tylko berło, złoto czy inne bogactwa. Skarb to też: przyjaźń, miłość, rodzice, dzieci nasi bliscy. Niestety juz skończyliśmy tę wycieczkę. Według mnie była ona pomysłowa, doskonała i mądra. Jestem szczęśliwa, że na nią pojechałam.

          Maria Matecka, klasa 2 e

             

                      25 stycznia pojechałem z klasą na wycieczkę do Zamku Królewskiego. Przebraliśmy się w szatni, zdjęliśmy kurtki, czapki, a założyliśmy kapcie. Przyszła pani przewodnik i oprowadzała nas po zamku. Mnie zaciekawiła chińska porcelana, miecz króla, jabłko królewskie i berło. Były tam wielkie groty, był też autentyczny tron króla. Po drodze mijaliśmy inne grupy. Kiedy weszliśmy do sali balowej na górze był taki duży, ale to bardzo duży obraz. Według mnie wycieczka była udana i fajna.

          Daniel Zdan, klasa 2 e

             

                      Dziś wybraliśmy się na wycieczkę do Zamku Królewskiego. Po wejściu do zamku zostawiliśmy kurtki w szatni i udaliśmy się do małej salki, w której była długa ławka. Po krótkim oczekiwaniu przyszła do nas pani przewodnik, która miała opowiedzieć o skarbach króla. Najbardziej podobał mi się miecz z napisem  "Stanisław August Król". Podczas zwiedzania pokoi najbardziej zdziwiło mnie małe łóżko króla. Po zakończeniu zwiedzania zamku poszliśmy na krótki spacer po Starym Mieście. Największą niespodzianką dla wszystkich był powrót metrem.

          Bartłomiej Kokosiński, klasa 2 e

                       25 stycznia pojechałam na wycieczkę do Zamku Królewskiego. Jechaliśmy tam dwoma autobusami. Gdy byliśmy w zamku przyszła do nas pani przewodnik. Opowiedziała nam o królu Stanisławie. Powiedziała, że korona, berło i jabłko to skarby królewskie. Kiedy król umarł, drewniane kopie tych skarbów kładziono na jego trumnie. Ta wycieczka bardzo mi się podobała i chciałabym pojechać tam jeszcze raz.

          Hanna Aleksiejuk, klasa 2 e

                      Byłem wczoraj na wycieczce w Zamku Królewskim w Warszawie. Oprowadzała nas po zamku pani Agnieszka. Pokazywała nam klejnoty koronne: jabłko, berło i koronę. Oglądaliśmy obrazy królów Polski: Bolesława Chrobrego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na koniec wycieczki spacerowaliśmy po Starym Mieście. Widzieliśmy Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy i Pałac Prezydencki.

          Miłosz Chodkowski, klasa 2 e

                      25 stycznia byliśmy z klasą na wycieczce w Zamku Królewskim. Pojechaliśmy tam autobusem miejskim. Od razu jak wysiedliśmy, poszliśmy do tunelu, w którym znajdowały sie ruchome schody. Potem poszliśmy Starówką do Zamku Królewskiego. Przed wejściem stał ochroniarz i zapytał naszą panią, z której jesteśmy klasy. Nasza pani odpowiedziała, że jesteśmy z klasy 2 e. Następnie poszliśmy do szatni, gdzie zostawiliśmy: plecaki, buty i kurtki. Pani przewodnik oprowadziła nas po wyznaczonej trasie. Dowiedziałem się, że pierwszym królem Polski był Bolesław Chrobry, a ostatnim Stanisław August. Po wyjściu z Zamku Królewskiego poszliśmy na Stare Miasto. Drogę powrotną pokonaliśmy metrem i autobusem miejskim. To była bardzo ciekawa wycieczka.

          Jakub Lewandowski, klasa 2 e

                      Gdy przyjechaliśmy do Zamku Królewskiego pani przewodnik opowiadała o Bolesławie Chrobrym. Potem widzieliśmy obrazy wszystkich królów Polski. Dalej pani pokazała sypialnię Stanisława Augusta, jego biuro i tron. W innej sali był jego miecz ceremonialny, berło, łańcuch Orderu Orła Białego. W następnej sali widzieliśmy kielichy, półmiski, talerze, zegarki. Na koniec pani przyprowadziła nas do sali balowej.

          Filip Cydejko, klasa 2 e

                      W środę byliśmy z klasą na wycieczce w Zamku Królewskim. Pani przewodnik oprowadzała nas po komnatach królewskich. Zwiedzając Zamek Królewski widzieliśmy ładnie pomalowane sufity, a na ścianach były obrazy królów. Widzieliśmy koronę i berło królewskie oraz tron i łoże. Pani zaprowadziła nas do sali balowej oraz dała zadania, które musieliśmy rozwiązać. Później poszliśmy na Starówkę, gdzie widzieliśmy choinkę i świecący pociąg.

          Izabela Wojda, klasa 2 e

                      W dniu 25.01.2017 r. byliśmy z klasą na wycieczce. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Widzieliśmy obrazy królów Polski. Pani przewodniczka była bardzo miła, tłumaczyła nam o skarbach króla. Kiedy skończyliśmy zwiedzać zamek, poszliśmy na spacer po Starówce. Wracaliśmy do szkoły metrem i autobusem.

          Marcin Kiełek, klasa 2 e

                      Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Zamku Królewskim. Oglądaliśmy znaki władzy króla: koronę, berło i jabłko. Widzieliśmy tron królewski i salę balową. Po wyjściu z zamku spacerowaliśmy po Starym Mieście. W drodze powrotnej do szkoły jechaliśmy metrem. Wycieczkę uważam za udaną.

          Natalia Wiśniewska, klasa 2 e

                      W środę pojechaliśmy na wycieczkę do Zamku Królewskiego W zamku na początku zwiedzaliśmy salę, w której wisiały portrety królów Polski. Potem dostaliśmy karty pracy, na których trzeba było odnaleźć berło, koronę i złote jabłko. Po skończeniu karty pracy przenieśliśmy się do kolejnej sali z portretami władców. W jednej z sal pani przewodnik pokazała nam prawdziwe berło, naszyjnik i złoty miecz. Spodziewałem się, że będzie tam też bazyliszek. Według mnie było tam nudno.

          Adam Załęski, klasa 2 e

                      W środę 25 I byliśmy na wycieczce w Zamku Królewskim. Spotkaliśmy się wcześnie rano o 7:30. Na miejsce jechaliśmy dwoma autobusami miejskimi, linią 120 i 527. Po spotkaniu z panią przewodnik zwiedzaliśmy komnaty królewskie i oglądaliśmy eksponaty. Były tam obrazy, gobeliny i piękne meble. Kolega mógł przymierzyć insygnia królewskie: koronę, berło i jabłko królewskie. Potem dostaliśmy kolorowanki. Po wizycie w zamku spacerowaliśmy po Starówce. Zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

          Krzysztof Trawiński, klasa 2 e





          Konkurs „Twoja twarz brzmi znajomo”

           

          27.01.2017 r. w świetlicy klas trzecich odbył się finał konkursu „Twoja twarz brzmi znajomo” dla uczniów klas 1-3.

          Uczniowie samodzielnie dokonali wyboru artysty i piosenki, którą zaprezentowali. Przez ostatni miesiąc w domu uczyli się tekstu utworu, ćwiczyli układ choreograficzny i przygotowywali własne metamorfozy. W ostatnich tygodniach uczestniczyli w próbach w świetlicy szkolnej, by oswoić się z odgrywaną przez siebie postacią. Niektórzy zdecydowali się na to, by śpiewać poznane piosenki, inni spróbowali swoich sił w playbacku.

          Gościem honorowym konkursu była pani dyrektor Bożena Smoczyńska, która cały czas dopingowała uczestników, oraz osobiście podziękowała dzieciom za wspaniałe występy i emocje, których dostarczyły widzom.

          Występy naszych młodych gwiazd oceniło jury w składzie:

          pan wicedyrektor – p. Mariusz Kaliszewski,

          pani kierownik świetlicy – p. Magdalena Wójcik,

          pani Grażyna Skurzak - nauczyciel rytmiki.

          Prezentacja programu artystycznego polegała na jak najwierniejszym odwzorowaniu wybranego przez siebie wokalisty lub duetu. Liczyła się zarówno charakteryzacja, jak i taniec oraz znajomość tekstu piosenki. Jury oceniało choreografię, ruch sceniczny, śpiew lub poprawną imitację śpiewu. Ważny był również ogólny wyraz artystyczny, czyli to, jakie wrażenie uczestnicy zrobili na publiczności.

          Podczas narady jury wystąpił szkolny zespół cheerleaderek pod kierunkiem nauczyciela świetlicy - pani Małgorzaty Chedy.

            

            

          Wyniki konkursu:

          I miejsce: Asia Domurad (3b)

          Nina Domańska (3a)

          II miejsce: Maja Prokop (3c)

          Asia Ozga (3a)

          Julia Nowakowska (3e)

          III miejsce: Iga Januszczak (3d) i Karol Maciejewski (3d)

          Wyróżnienie specjalne jury: Mateusz Sabala (3d)

           

          Serdecznie dziękujemy również Rodzicom, którzy czuwali nad przygotowaniem swoich dzieci do konkursu oraz kibicowali im podczas występów!

          Agnieszka Lewandowska





          Manufaktura Czekolady

          Klasa Ic w środę 11 stycznia wybrała się na wycieczkę do Manufaktury Czekolady.

          Manufaktura Czekolady to jedyny w Polsce zakład, w którym czekolada jest produkowana ręcznie bezpośrednio z ziarna kakaowca. Cały proces produkcji ma miejsce pod jednym dachem....

          Uczniowe naszej klasy mogli mogli tej produkcji się przyjrzeć i w niej uczestniczyć dzięki warsztatom własnoręcznego tworzenia czekolady. Na miejscu dzieci zaczęły od wybory dekoracji do swojej czekolady. Następnie bardzo przejęte i zaangazowane wzięły sie do dekoracji.  Po stworzeniu swojej tabliczki dzieci wysłuchały prezentacji multimedialnej procesu powstawania czekolady- od ziarenka do tabliczki.

          Posmakowały prawdziwej gorącej czekolady, miała mijesce także degustacja ziarna kakao.

          Po słodkich przyjemnościach obejrzały pokaz rećznego temperowania czekolady. Na akoniec warsztatów każdy uczestnik pakował samodzielne swoją tabliczke czekolady. Warsztaty okazały się bardzo udane ale i smaczne :)

             

           

           

          Opracowała: Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          Przedstawienie Teatru Lektur Szkolnych pt. "Zwyczajna opowieść zimowa"

          17 stycznia klasy Ib i Ic wybrały się na przedstawienie Teatru Lektur Szkolnych pt. "Zwyczajna opowieść zimowa".  Spektakl wprowadził dzieci w zimowy, ale pełen humoru nastrój. Opowiadał o malej dziewczynce Agatce – przykutej do wózka inwalidzkiego, marzącej o podróżach i braciszku.   Pewnego mroźnego poranka przyjaciele przygotowali dla niej cudowną niespodziankę. Ulepili wielkiego Bałwanka. Nikt nie spodziewa się, że Dobra Wróżka z odrobiną teatralnej magii tchnie w niego życie! Niestety – okaże się on być prawdziwym nicponiem! Na domiar złego po okolicy krąży stary, wygłodzony wilk i ostrzy pazury na mieszkańców zagrody. Dzieci z niecierpliwością  i wielkim zaanagażowaniem przyglądały się losom Agatki i jej przyjaciół. Spektakl upływał w atmosferze cudownych piosenek i bogatych strojów. Wartka akcja sprawiała, że mali widzowie reagowali niezwykle żywiołowo przez cały spektakl.

              

           

          Opracowała: Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          Czy cały las zimą śpi?

                      13.01.2017 roku pojechaliśmy z klasą na wycieczkę do lasu. Dojechaliśmy tam autobusem. Gdy dotarliśmy na miejsce, zauważyłam pomnik przyrody. Wyglądał on tak: był bardzo wielkim głazem otulonym czystym śniegiem. Chwilę później przyszła do nas pani przewodnik.

                      Najpierw przypominaliśmy sobie zasady, które dotyczą przebywania w lesie, na przykład: nie krzyczeć, nie oddalać się od grupy, nie biegać, albo nie wyprzedzać pani. W końcu ruszyliśmy w drogę. Najpierw bawiliśmy się w zabawę, która wyglądała tak: pani pokazywała zdjęcie, albo słońce, albo sopel lodu. Na słońce biegaliśmy, a na sopel lodu zatrzymywaliśmy się i staliśmy w miejscu. Ta zabawa była bardzo fajna!!! Gdy się skończyła poszliśmy dalej. Przewodniczka pokazała nam pluszowego dzięcioła, który wydawał inny odgłos niż stukanie w drzewo. Po obejrzeniu ptaszka, pani podzieliła nas na grupy. Dostaliśmy lupy i foliowe zdjęcia trzech drzew. Mieliśmy znaleźć te drzewa rozpoznając pąki. Każdy coś znalazł. Gdy ćwiczenie się skończyło dalej wędrowaliśmy. Następnie ustawiliśmy się w kolejkę. Naśladowaliśmy zwierzęta, które męczą się chodząc po śniegu. Potem bawiliśmy się w przedostatnią zabawę! To były zawody. Podawaliśmy sobie szyszki od góry do dołu, albo w parach trzymaliśmy je pomiędzy ramionami i tak skakaliśmy. Później poszliśmy przed siebie. Na koniec wycieczki bawiliśmy się w ostatnią zabawę
          w króliczka. Byłam króliczkiem i chowałam się. Dzieci musiały mnie znaleźć. Gdy ich zauważyłam, zaczęłam uciekać. Niestety mnie złapali! A potem było tak z innymi dziećmi i niestety wycieczka się skończyła.

                      Myślę, że ta wycieczka była ciekawa, mądra i fajna!!!

               

          Maria Matecka, 2 e

                      W piątek 13 stycznia wybraliśmy się z klasą na wycieczkę do Lasu Bródnowskiego. Pojechaliśmy tam autobusem miejskim, ostatni odcinek pokonaliśmy pieszo. Kiedy dotarliśmy na skraj lasu musieliśmy chwilę zaczekać na panią przewodnik, która miała nas oprowadzić po lesie. Zanim wyruszyliśmy na wyprawę pani przedstawiła się i spytała, jak należy zachowywać się w lesie. Następnie poszliśmy za panią ścieżką edukacyjną. Po pewnym czasie pani wymyśliła fajną zabawę. Polegała ona na tym, że jak pani pokaże słońce na planszy, to można się ruszać, a jak sopel lodu, to musimy stać w miejscu. Później zobaczyliśmy panów, którzy nagrywali las. Pani poprosiła nas, abyśmy dobrali się w trójki. Ja byłem
          w grupie z Jankiem i Danielem. Mieliśmy odnaleźć w lesie drzewa, których gałęzie były namalowane na planszy. Moja grupa poradziła sobie tak dobrze, że dostała dodatkową planszę. Potem były kolejne zabawy. Jedna polegała na tym, że skakaliśmy parami z szyszką na ramieniu, starając się, żeby nie wypadła. Druga zaś była zabawą w chowanego. Wychodząc z lasu pani kazała nam wyskoczyć
          i powiedzieć, co nam sie kojarzy z zimą. Na zakończenie wycieczki poszliśmy na plac zabaw. To była fajna wycieczka!

          Jakub Lewandowski, 2 e

                      Wczoraj wyjechaliśmy na wycieczkę do lasu. Był tam śnieg i było zimno. Pani pokazywała nam różne drzewa. Potem graliśmy w grę. Polegała ona na tym, że  jak pani pokazywała słońce, to biegaliśmy, a jak sopel, to się zatrzymywaliśmy. Potem pani rozdała nam kartki z rysunkami drzew, żebyśmy znaleźli je w lesie. Na końcu mogliśmy się pobawić sami. Wracaliśmy komunikacją miejską. Według mnie było tam nudno.

          Adam Załęski, 2 e

             

                      13 stycznia w piątek byliśmy na wycieczce w lesie. Po zbiórce poszliśmy na przystanek i autobusem ZTM nr 120 pojechaliśmy na miejsce spotkania z panią przewodnik. Pani zapytała, czy wiemy, jak zachować się w lesie. Opowiedzieliśmy, co wolno, a czego nie. Pani przypomniała nam, że jesteśmy tam gośćmi. Potem obserwowaliśmy drzewa i za pomocą lupy rozpoznawaliśmy ich gatunki. Następnie rozmawialiśmy o zwierzętach, jak przetrzymują zimę. Na koniec graliśmy w zająca
          i bawiliśmy się na placu zabaw. Wycieczka nam się podobała i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

          Krzysztof Trawiński, 2 e

             

                      W dniu 13 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do Lasu Bródnowskiego. Na początku spotkaliśmy panią przewodnik. Tematem naszego spotkania było pytanie "Czy las śpi zimą?". Pierwsza część wycieczki polegała na tym, że trzeba było powąchać i dotknąć woreczek z niespodzianką. Była nią gałązka iglastego drzewa. W lesie usłyszeliśmy odgłos ptaka, który nie spał, był to dzięcioł. Na wycieczkę wybraliśmy się autobusem miejskim. Rzeczywiście cały las nie śpi zimą.

          Bartłomiej Kokosiński, 2 e

                      W piątek byliśmy na wycieczce w lesie. Szukaliśmy i rozpoznawaliśmy gałązki drzew, liście i szyszki. Potem pani opowiadała o leśnych zwierzętach. Widzieliśmy paśnik dla dużych zwierząt. W międzyczasie były gry i zabawy. Na zakończenie szukaliśmy "zajączka". Wycieczka była bardzo udana i pouczająca.

          Filip Cydejko, 2e

                      Wczoraj byłam na wycieczce w Lesie Bródnowskim. Razem z całą klasą jechałam autobusem miejskim. Pani przewodnik opowiadała nam o ptakach, które zostają w Polsce na zimę. Opowiadała też o różnych gatunkach drzew. Po drodze mijaliśmy paśnik do dokarmiania zwierząt. Słyszeliśmy, jak śpiewa dzięcioł, żeby przywołać kolegów. Na zakończenie bawiliśmy się na placu zabaw. Ja ulepiłam bałwana. Wycieczka bardzo mi się podobała.

          Natalia Wiśniewska, 2 e

           





          WYCIECZKA DO DYNIOLANDU

           

          27 wrzesnia uczniowie klas Ic I Ie wybrali się na wycieczkę do DYNIOLANDU w Wieliszewie. Na miejscu przywitali dzieci Pan Seler, Pani Tykwa i Pan Dynia, którzy rozpoczeli wspólne oprowadzanie po plantacji dyń. Przygodę uczniowie ropoczeli od  wizyty w tunelu foliowym w którym rosną tykwy. Następnie odbył się spacer po polu dyniowym, oglądanie dyń z całego świata (około 100 odmian) oraz dyń gigantów ważących nawet ponad 300 kg. Kolejnym etapem programu wycieczki było zwiedzanie dyniowych kompozycji.

             

          Pierwszoklasiści wysłuchali również interaktywnego wykładu o dyni, jej historii, pochodzeniu, właściwościach zdrowotnych, zastosowaniu kulinarnym. Odbyli wizytę w mini- zoo, wspólnie karmili  zwierzęta, posłuchali krótkiej opowieści o życiu zwierząt, mieli możliwość pogłaskania królików, koziołków. Niespodzianką dla wszystkich była wizyta w Dyniolandii owczarka australijskiego-"Bajki",  którego właścielką jest Pani Tykwa. Bajka pokazała nam sztuczki, które potrafi wykonać. Ten mądry i odważny pies zrobił na dzieciach niesamowite wrażenie.

           

          Dzieci miały, także czas na swobodną zabawy w słomianej zagrodzie- słomiany labirynt oraz zwierzęta ze słomy. Odbył się  Po tylu atrakcjach przyszedł czas na pyszną zupę dyniową i ognisko z kiełbaskami. Na koniec wycieczki wszyscy otrzymali w prezencie dynie dekoracyjną lub jadalną.

           

          Opracowała: Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO TEATRU MASAKRADA


          Uczniowie klasy 1c  w dzień Mikołajek wybrali się na przedstawienie pt. "Elfy i fabryka prezentów" do teatru Maksarada w Warszawie. W fabryce prezentów na biegunie praca wre. Zbliża sie północ, Mikołąj odpoczywa przed podróżą, a dwa Elfy spieszą mu z pomocą. Jednak wynikają pewne komplikacje. Elfy proszą dzieci o pomoc w pakowaniu prezentów i w zimowych zabawach. Wspólnie jest łatwiej wykonać ciężką pracę. Malowanie kartek świątecznych, rysunków dla dzieci z całego świata i wiele innych przyjemności czekało na dzieci aby mogły sobie umilić trud pracy.

             

          Opracowała: Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          SPRAWOZDANIE Z GALI FINAŁOWEJ PLASTYCZNEGO KONKURSU

           NA ŚWIATECZNY STROIK
           

          15 grudnia 2016 spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów. Przybyli wszyscy zaproszeni goście, pani dyrektor Bożena Smoczyńska, opiekunowie oraz drodzy lauraci konkursu. Tematem konkursu było wykonanie dowolną techniką światecznego stroika. Celem jaki nam przyświecał było rozbudzenie zaintersowań plastycznych i uzdolnień manualnych uczniów ze szkół z dzielnicy Białołęka. Kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji oraz integracja środowiska lokalnego. Chcieliśmy także poszerzyć naszą współpracę z wolontariatem szkolnym, gdzie wszystkie prace można było zakupić na zbożny cel.

                

          Konkurs był podzielony na 3 kategorie wiekowe-uczniów klas 1-3 szkół podstawowych dzielnicy Białołeka.

          W kategorii klas I:

          I miejsce: Jakub Bieńkowski Id

          II miejsce: Joanna Dąbrowska  Ib

          III miejsce: Tymoteusz Litkowiec Id

          Wyróżnienia:

          Igor Woźniakowski Ic

          Igor Tyrakowski Ie

          W kategorii klas II:

          I miejsce: Piotr Wojtaszek IId

          II miejsce: Wiktoria Smolińska IIb

          III miejsce: Nikola Różowicz II SP nr 344

          Wyróżnienia:

          Damian Jurczak IIg

          Natalia Sankowska IIc

          W kategorii klas III:

          I miejsce: Hugo Kuzia IIIg

          II miejsce: Maja Matus IIIe

          III miejsce: Karina Damiańczuk IIIc

          Wyróżnienia:

          Julia Nowakowska IIIe

          Jakub Latek IIIe SP nr 344

          Wszystkim lauratom konkursu gratulujemy i dziękujemy  zapraszamy do dalszych udziałów w naszych konkursach.

          Na zakończnie naszej gali zaprosiliśmy wszystkich uczniów do obejrzenia świątecznego przedstawienia przygotowanego przez uczniów z klasy Ie oraz przekazaliśmy Pani dyrektor wraz z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia Betlejemskie Światełko Pokoju. Tegoroczne hasło jakie przyświeca  sztafecie Światełka to "Odważnie twórzymy pokój". W Polsce zagościło już po raz 26 i tym samym dotarło także do naszej szkoły jako symbol życzeń światecznych.

          Opracowała:Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          Klasa 2 e w Muzeum Sportu i Turystyki

           

                      W środę 14 grudnia pojechałam do Muzeum Sportu i Turystyki. Zobaczyłam tam rowery, których używano dawno temu. Pani przewodnik oprowadzała nas po budynku. Zaskoczył mnie widok roweru dla kobiet, które mały długie suknie. Ten rower miał trzy koła i nazywał się trycykl. Bardzo mnie zdziwiło, kiedy Pani przewodnik powiedziała nam, że panie miały specjalne siodła, na których jeździły siedząc bokiem. Było to niewygodne, dlatego siadały normalnie, jedną nogę zginały, aby nie było jej widać. Doczepiały drewnianą nogę, aby panowie myśleli, że jadą siedząc bokiem. Ta wycieczka bardzo mi się podobała.

          Hanna Aleksiejuk, klasa 2 e

             

                      W dniu 14 grudnia pojechałam z klasą do Muzeum Sportu i Turystyki
          w Warszawie. Dojechaliśmy tam autobusami miejskimi z przesiadką. W muzeum było bardzo cicho. Na początku każdy zjadł swoje jedzenie, a potem przyszła do nas pani przewodnik. Opowiadała nam o różnych środkach transportu. Mówiła nam na przykład o dawnych rowerach, kajakach, nartach i sankach. Gdy skończyliśmy zwiedzanie odbył się konkurs. Polegał on na tym, że trzeba było odpowiedzieć na pytania związane z muzeum. Za każde dobre odpowiedzi dostawaliśmy sznureczki. Zdobyłam 5 sznurków i zajęłam drugie miejsce. Jestem z siebie dumna. Myślę, że wycieczka była udana.

          Maria Matecka, klasa 2 e

                      Dzisiaj byłem na wycieczce w Muzeum Sportu i Turystyki. Widziałem tam rowery, kajaki, narty, siodła. Później pokazano nam bardziej  profesjonalne narty. Był tam kombinezon Adama Małysza. Potem był konkurs o tym, czego dowiedzieliśmy się w muzeum.

                      Filip Cydejko, klasa 2 e

                      Dziś wybraliśmy się do Muzeum Sportu i Turystyki. Po wejściu do budynku zostawiliśmy kurtki w szatni. Chwilę potem przyszła po nas pani przewodnik
          i udaliśmy się na lekcję muzealną. Pani przewodnik opowiadała o różnych dyscyplinach sportowych. Nawet mogliśmy w grupach zwiedzić muzeum. Na koniec pani przewodnik zorganizowała konkurs z nagrodami. Najbardziej podobała mi się ekspozycja medali z olimpiady Rio 2016.

          Bartłomiej Kokosiński, klasa 2 e

                      Byliśmy z klasą na wycieczce w Muzeum Sportu i Turystyki. Jak przyjechaliśmy do muzeum, poszliśmy do szatni. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas na piętro, na którym były wszystkie eksponaty. Na początku pani pokazała nam stare rowery, później był przedział zimowy. Dowiedziałem się, że sanie, na których jeździło czterech pasażerów nazywały się bobsleje. Następnie pani pokazała nam inne eksponaty i urządziła konkurs, w którym każdy dostał nagrodę.  Później pojechaliśmy do szkoły. To była fajna wycieczka.

          Jakub Lewandowski, klasa 2 e

                      W środę 14 XII byliśmy na wycieczce w Muzeum Sportu i Turystyki. Podróż była przyjemna, bo lubię jeździć autobusem MZK. W muzeum oglądaliśmy zdjęcia
          i eksponaty oraz słuchaliśmy opowieści pani przewodnik. Potem był konkurs
          z nagrodami. Każdy zdobył dwie nagrody. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

          Krzysztof Trawiński, klasa 2 e

                      W środę byliśmy z klasą w Muzeum Sportu i Turystyki. Oglądaliśmy starodawne rowery. Widzieliśmy również narty i łyżwy, na których dawniej jeżdżono. Pani w muzeum pokazywała nam siodło i strój do jazdy konnej dla pań. Widzieliśmy strój kowbojski i siodła dla panów. Pani przewodnik pokazywała nam stroje piłkarzy ich medale.

          Izabela Wojda, klasa 2 e

            

                      Dzisiaj pojechaliśmy do Muzeum Sportu i Turystyki. Po siódmej wyszliśmy ze szkoły. Jeszcze później pojechaliśmy autobusem. Kiedy już byliśmy w muzeum coś zjedliśmy. Upłynęło parę minut i pani przewodnik przyszła. Opowiadała  o rowerach
          i nartach. Na koniec był konkurs. Zająłem pierwsze miejsce, Marysia drugie, a Daniel trzecie. Po mile spędzonym czasie wróciliśmy do szkoły.

          Marcin Zdan, klasa 2 e

                      Dzisiaj byliśmy w Muzeum Sportu i Turystyki. Pani pokazywała nam stary sprzęt sportowy. Oglądaliśmy puchary i zdjęcia mistrzów. Na zakończenie braliśmy udział w konkursie. Wycieczka była bardzo fajna i wszystko mi się podobało.

          Natalia Wiśniewska, klasa 2 e





          SPRAWOZDANIE Z LEKCJI MUZEALNEJ

           Pierwszy dzień grudnia dla uczniów z klasy 1c okazał sie dniem pełnym przygód. Uczniowie wybrali się na lekcję muzalną pt. "Jego Kudłata mość Kiopek" do Zamku Królewskiego w Warszawie. Była to bardzo nietypowa lekcja. Dzieci udały się na spotkanie z królewskim psem Kiopkiem, ulubionym przez króla Stanisława Augusta, który zaginął. Dzieci wraz z przewodnikiem wyruszyły na poszukiwanie. Niestety odnajdują tylko ślady jego pobytu. Podczas poszukiwań poznają rodzinę, przyjaciół króla i mieszkańców Zamku. Dowiadują się czym był dwór królewski, dzięki zdobytym informacjom wiedzą jakie funkcje pełnili na nim członkowie. Całej lekcji towarzyszły śmiechy, niespodzianki, przygody.

           Opracowała: Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO FABRYKI BOMBEK


          28 listopada klasa 1 c wybrała się na wycieczkę do  rodzinnej Fabryki Bombek "Fogiel" w Warszawie. Uczniowie  zostali oprowadzeni po Fabryczce, usłyszeli ciekawe informacje o bombkach i ich produkcji, a  następnie mogli sami na własne oczy zobaczyć jak sie je tworzy. Uczestniczyły w warsztatach malowania i ozdabiania własnych bomek. Po zabawie, zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Na zakończenie miały możliwość odwiedzenia sklepiku z bombkami.

           

          Opracowała: Agnieszka Wiśniewska-Romańczyk





          Sprawozdanie z Dnia Patrona

           

          Z okazji Dnia Patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasach IV-VI został zorganizowany konkurs polonistyczno-plastyczny "ŚWIĘTE SŁOWA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO".
          Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu własnych refleksji w formie plastycznej lub poetyckiej do wybranej myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego:
          "To prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie."
          "Powszechnie mówi się, że: czas to pieniądz. A ja wam powiem: czas to miłość! Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa."
          "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale jeszcze większą sztuką jest dobrze żyć dla niej."
          "Tyle jest możliwości i tyle dróg do Boga, ile jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka."
          Komisja w składzie: Pani Joanna Kołodziejska, Pan Radosław Malinowski, Pani Zuzanna Książkiewicz biorąc pod uwagę zgodność tematyki pracy plastycznej, estetykę wykonania pracy, samodzielność, oryginalność, pomysłowość, poprawność stylistyczną i ortograficzną wybrała :

           

          W kategorii praca plastyczna:
          I miejsce : Paweł Kukliński kl.5b
          II miejsce: Kacper Grotek kl.6c
          III miejsce: Bartosz Płoski kl.4c
          Wyróżenienia: Michalina Rybicka kl.5a, Maria Wdziekońska kl.6b, Amelia Szaturka kl.6b, Pola Krajewska kl.4e, Helena Matecka kl.4e, Zuzanna Kowalczyk kl.4a

          W kategorii wiersz:
          I miejsce: Mikołaj Bekier kl.4e
          II miejsce: Igor Chądzyński vel Radoliński kl.5b
          III miejsce: Karolina Niewiadomska kl.6d
          Wyróżnienie: Kornelia Kobylarczyk kl.4c

          Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 28 listopada w Święto Patrona.

          Dziękujemy uczniom za udział w konkursie oraz Radzie Rodziców za zakup dyplomów i nagród.

                                                                                                                                          Joanna Kołodziejska
                                                                                                                                         Radosław Malinowski
                                                                                                                                         Zuzanna Książkiewicz





          Sprawozdanie z konkursu plastycznego "Stefek"

          Z okazji Dnia Patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasach I - III został zorganizowany konkurs plastyczny "Stefek". W etapie klasowym brali udział wszyscy uczniowie klas I - III. Dzieci tworzyły swoje prace podczas zajęć lekcyjnych na podstawie wysłuchanego opowiadania wybranego z książki Piotra Kordyasza, pt. „Stefek”:

          kl. I - Pączki, Poranna pobudka, Legenda;

          kl. II - Kromka chleba, Porwana kurtka, Płonąca wieś,

          kl. III - Rajd kozacki, Bitwa w parku, Wyprawa nad rzekę.

               

          Z każdej klasy zostało wybranych 6 prac, które wzięły udział w konkursie szkolnym. Wychowawcy przekazali 109 prac. Komisja w składzie: pani Zuzanna Książkiewicz
          i pani Ewa Pilarczyk, biorąc pod uwagę pomysłowość, technikę i estetyczność wykonania, wybrała 55 prac, w tym 18 uczniów zajęło I miejsce, a pozostali otrzymali wyróżnienia.  Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło sie 28 listopada w Święto Patrona.

          I miejsce zajęli:

          Aleksandra Roszak - klasa 1 a

          Barbara Barszczewska - klasa 1 b

          Maja Wołosiuk - klasa 2 b

          Natalia Sankowska - klasa 2 c

          Hanna Aleksiejuk - klasa 2 e

          Helena Krzemińska - klasa 2 g

          Nina Lewandowska - klasa 3 b

          Maja Prokop - klasa 3 c

          Karolina Gajda - klasa 3 f

          Oliwia Gankowska - klasa 3 g

          Hanna Kruk - klasa 1 c

          Oliwia Kuchnio - klasa 1 d

          Tomasz Wilk - klasa 1 e

          Lena Murach - klasa 2 a

          Kamila Rososzko - klasa 2 d

          Martyna Łepkowska - klasa 3 a

          Julia Kostro - klasa 3 d

          Daria Łapińska - klasa 3 e

          Wyróżnienia otrzymali:

          Maria Deręgowska - klasa 1 a

          Maciej Sadowski - klasa 1 a

          Mikołaj Zdzienicki - klasa 1 b

          Joanna Dąbrowska - klasa 1 b

          Zuzanna Kaczmarek - klasa 2 b

          Julia Wieteska - klasa 2 b

          Weronika Szymańska - klasa 2 c

          Maja Wojtaś - klasa 2 c

          Maria Matecka - klasa 2 e

          Jakub Lewandowski - klasa 2 e

          Julia Jaworska - klasa 2 g

          Oliwia Zienkiewicz - klasa 2 g

          Alicja Mroczek - klasa 3 b

          Amelia Łąkiewicz - klasa 3 b

          Karina Demiańczuk - klasa 3 c

          Katarzyna Grochowalska - klas 3 c

          Nastazja Siemiątkowska - klasa 3 f

          Aleksandra Słomianowska - klasa 3 f

          Małgorzata Borowska - klasa 3 g

          Weronika Wierzbicka - klasa 3 g

          Oliwia Adamczyk - klasa 1 c

          Bruno Wodzinowski - klasa 1 c

          Maja Wąsek - klasa 1 d

          Krzysztof Krawiec - klasa 1 d

          Jakub Sajnacki - klasa 1 e

          Julia Fijałkowska - klasa 1 e

          Zofia Kudła - klasa 2 a

          Maja Smoczyńska - klasa 2 a

          Emilia Kowalewska - klasa 2 d

          Michał Nowocień - klasa 2 d

          Julia Osińska - klasa 2 f

          Weronika Książek - klasa 3 a

          Julia Jankowska - klasa 3 a

          Zofia Chojecka - klasa 3 d

          Amelia Zdrodowska - klasa 3 d

          Zuzanna Grzywacz - klasa 3 e

          Matylda Dużak - klasa 3 e

           

          Dziękujemy wychowawcom klas za przeprowadzenie konkursu oraz Radzie Rodziców za zakup dyplomów i nagród.

          Teresa Jędrzejewska, Dorota Sztolsztejner





          Warsztaty teatralne "W tramwaju" klas II c i II e

           

                      22 listopada 2016 roku wybraliśmy się z klasą na wycieczkę do Teatru Ochoty. Chwilę po przyjeździe, gdy szliśmy do budynku, zauważyłam małego, biegającego za panem pieska. A gdy weszliśmy do teatru juz go nie widziałam. W budynku było ciepło. Pewien pan zaprowadził nas do małej sali. Tam dowiadywaliśmy się, jak zachować się w tramwaju. Odgrywaliśmy też różne scenki na temat bezpieczeństwa. Mówiliśmy tez o znakach dla inwalidów czy kobiet w ciąży. na koniec panowie, którzy prowadzili zajęcia dali nam książeczki bezpieczeństwa. nareszcie wróciliśmy do szkoły. Myślę, że ta wycieczka była ciekawa, mądra i pouczająca.

                                                                                                         Maria Matecka, klasa 2 e

              

                      Dziś pojechaliśmy na naukę dobrych manier w tramwaju. Warsztaty odbyły się w teatrze. Podczas warsztatów Pan prowadzący przedstawiał różne sceny
          z tramwaju. Najbardziej podobało mi sie wykonanie scenki, która uczyła nas zachowania na przystanku. Ta lekcja nauczyła nas bardzo dużo o dobrych manierach i bezpieczeństwie.

                                                                                                        Bartłomiej Kokosiński, klasa 2e

          22 listopada pojechałem z klasą na wycieczkę do teatru. Jechaliśmy autokarem i oglądaliśmy bajkę. Po wyjściu z autokaru poszliśmy do teatru. W teatrze od razu poszliśmy do szatni. W szatni przebraliśmy buty. Później poszliśmy na salę,
          w której znajdowała się widownia, na której usiedliśmy. Następnie Pan Przemek poprowadził rozgrzewkę oraz opowiadał o pociągach. Później robiliśmy pociąg. Następnie zmieniliśmy buty i trochę czekaliśmy na autokar. Później odjechaliśmy. To była bardzo fajna wycieczka.

                                                                                                        Jakub Lewandowski, klasa 2e

               

                      22 listopada byliśmy z klasą na wycieczce w teatrze, jechaliśmy tam autokarem. Zastanawiała mnie jedna rzecz. Nie wiedziałem dlaczego tak daleko jedziemy? Ale potem mi się przypomniało, że to jest tak daleko. Widziałem pracę mojej mamy, mówiłem kolegom, że tam pracuje moja mama, ale oni mi nie wierzyli. Kiedy dojechaliśmy do teatru "Ochota" poznaliśmy Pana Wiktora i Pana Przemka.
          Dziewięć osób  udawało tramwaj, a potem dziewięć osób robiło prezentację swoich przedstawień.

                                                                                                                    Alan Zdan, klasa 2e

          Dzisiaj byliśmy na wycieczce w teatrze "Ochota". Braliśmy udział w warsztatach teatralnych "W tramwaju". Było bardzo wesoło. Przygotowaliśmy własne scenki i organizowaliśmy różne zabawy. Podobało nam się bycie aktorami. Chętnie byśmy to powtórzyli.

                                                                                                        Krzysztof Trawiński, klasa 2e

              

                      Dzisiaj byłam na wycieczce w teatrze. Poznaliśmy dwóch panów. Panowie opowiadali jak bezpiecznie zachowywać się w tramwaju. Sami byliśmy aktorami. Odgrywaliśmy różne scenki sytuacji, które mogą przydarzyć się podczas podróży tramwajem. Wycieczka mi się podobała.

                                                                                                        Natalia Wiśniewska, klasa 2e

          Dzisiaj byliśmy na wycieczce w teatrze. Uczyliśmy sie, jak mamy sie zachowywać w tramwaju. Pan nam mówił z czego zbudowany jest tramwaj. Wiemy, jak dzieci mają zachować się na przystanku tramwajowym. Już wiemy komu mamy ustąpić miejsca w tramwaju.

                                                                                                         Filip Cydejko, klasa 2 e

          22 listopada pojechaliśmy z klasą 2c na wycieczkę do teatru. Jechaliśmy do teatru "Ochoty". Ja z Adamem bawiliśmy się lego. Gdy tylko dojechaliśmy to musieliśmy zmienić buty na kapcie. Potem z dziewięciu osób zrobiliśmy tramwaj. Pan Przemek opowiadał nam jak się trzeba zachować w tramwaju. Robiliśmy scenki. Moja grupa nr 2 robiła scenkę pod tytułem "Niebezpieczne sytuacje na przystanku". Nasza scenka wyglądała tak: Adam z Bartkiem byli przystankiem, ja byłem człowiekiem, co przechodzi na czerwonym świetle, Mateusz z Frankiem byli tramwajem, a Filip był karetką. Hania, Maciek byli ludźmi, co dzwonią po karetkę. Moim zdaniem ta wycieczka była super odjazdowa, po prostu bomba-boom.

                                                                                                                    Daniel Zdan, klasa 2e





          Sukces uczniów Gimnazjum nr 125

          w Dzielnicowym Konkursie Recytacji w Językach Obcych

          i w Języku Polskim „Cztery Żywioły”

           

          W dniu 25 listopada 2016 r. uczniowie białołęckich gimnazjów spotkali się już po raz ósmy w Gimnazjum STO przy ul. Dziatwy 6, by spróbować swych sił w konkursie recytatorskim. W tym roku uczniowie walczyli w sześciu kategoriach językowych: j. polski, j. angielski, j. francuski, j. hiszpański, j. niemiecki oraz j. rosyjski. Uczniowie naszej szkoły walczyli w kategoriach j. niemieckiego, j. hiszpańskiego i j. rosyjskiego.

                             

          Laureatami zostali:

          Bartosz Gajda z klasy II D – III miejsce, j. niemiecki;

          Julia Herbich z klasy III A – II miejsce, j. hiszpański;

          ex aequo:

          Katarzyna Szeliga z klasy III B – I miejsce, j. rosyjski;

                                       Aleksandra Jaremko z klasy III A – I miejsce, j. rosyjski.                               

          Gratulujemy!!!

           

                                                                                                                                                       Opracowała:

                                                                                                                                                       Elżbieta Pawlak





          Wyjazd gimnazjalistów na X Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK 2016

          i do Cerkwi p.w. Marii Magdaleny na Pradze

           

          Już po raz dziesiąty uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK. W tym roku wybraliśmy się na film p. t. :„Dobry chłopiec”, który zdobył Grand Prix na tegorocznym festiwalu "Kinotawr" w Soczi. Film opowiadał o problemach wieku dorastania: pierwszych sympatiach, nieodwzajemnionej miłości, trudnościach w komunikacji z rodzicami, kłopotach w szkole i w domu. Pokazywał też siłę prawdziwej przyjaźni i siłę tkwiącą w rodzinie. Poruszał zagadnienia bliskie naszym uczniom i skłaniał do ważnych przemyśleń. Jedocześnie seans był ciekawą lekcją języka rosyjskiego. Uczniowie oglądali go w oryginalnej wersji językowej z napisami. Dzięki temu mogli ”osłuchać się” z językiem, akcentem i intonacją rosyjską oraz poznać wiele nowych słów.

              

          Po seansie kinowym uczniowie odwiedzili jeszcze przepiękną Cerkiew p.w. Marii Magdaleny na Pradze. W świątyni wysłuchali wykładu o religii prawosławnej i różnicach między prawosławiem a wyznaniem katolickim. Duchowny prowadzący wykład odpowiedział też na wszystkie pytania uczestników wycieczki. Po wykładzie gimnazjaliści zwiedzali wnętrza cerkwi i podziwiali niezwykłe piękno ikon.

             

          Wycieczka wszystkim bardzo się spodobała. Czekamy już na XI Festiwal Sputnik! :)

                                                                                                                                                       Elżbieta Pawlak





          Sukces w kuratoryjnym konkursie recytatorskim

                Dnia 9 listopada 2016 roku odbył się finał XIV Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”. Konkurs był organizowany przez Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi oraz Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie.

             

                                  Finalistką tego konkursu została Julia Herbich uczennica klasy 3a naszego gimnazjum przygotowywana przez panią Grażynę Miśkowicz i Irenę Kałun. Gratulujemy.

                                                                                                                              Irena Kałun, Grażyna Miśkowicz





          "Śniadanie daje moc" w klasie 2 e

           

                      We wtorek 8 listopada klasa 2 e włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji "Śniadanie daje moc".

             

          Uczniowie przynieśli różnorodne zdrowe produkty, z których wykonali kolorowe, owocowe sałatki i ozdobne kanapki. Na deser dwaj chłopcy zaproponowali naleśniki i zbożowe ciasteczka. Po krótkiej pogadance wszyscy przystąpili do wspólnego posiłku. Dzieciom bardzo spodobała się taka forma drugiego śniadania.

            

          Dorota Sztolsztejner





          Wycieczka do Mostówki

          7 XI 2016r. klasa 1e i 3e odwiedziły Mostówkę, gdzie wzięły udział w warsztatach ceramicznych. Dzieci lepiły i malowały figurki z gliny oraz malowały szklane witraże.

                       

          Dorota Michalak





          Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego Staży Miejskiej w Warszawie

           

          Dnia 26.10.2016r. klasa IVd i I c pojechały na wycieczkę do Miasteczka Ruchu Drogowego Staży Miejskiej w Warszawie.

            

          Tematem zajęć było: „ Bądźmy Razem Bezpieczni”.

          Odbyły się zajęcia teoretyczne, na których zostały omówione i wyjaśnione ogólne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w komunikacji miejskiej.

            

          Dalsza część warsztatów poświęcona była zajęciom praktycznym. Dzieci korzystały z miasteczka poznając znaki w ruchu drogowym, poruszali się na rowerach i zapoznawali się z zasadami poruszania się na ulicach.

          Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali książeczki z zasadami bezpieczeństwa.

           

          Aneta Zawiślak

           





          DYNIOLANDIA

          W środę 26 października 2016 roku pojechaliśmy wspólnie z klasą 2 c na wycieczkę do Dyniolandii. Zaraz po przyjeździe pan przewodnik pokazał nam różne dynie. Najbardziej podobało mi się olbrzymie warzywo, które waży 300 kg. Zobaczyliśmy też tykwy. Dowiedzieliśmy się, że z tykw można zrobić marakasy i łyżki. Później bawiliśmy się w bardzo plątanym labiryncie. W wielkim namiocie zjedliśmy dyniowy posiłek. Według mnie zupa była bardzo smaczna. Po tych wszystkich przygodach niestety musieliśmy jechać do szkoły. Myślę, że ta wycieczka była bardzo ciekawa i doskonała.

          Maria Matecka, klasa 2 e

            

          Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Dyniolandii. Widzieliśmy tam: kozy, gęsi, kury i króliki. Mieliśmy różne konkursy, gry i zabawy. Oglądaliśmy różne dynie. Jedna z nich była ogromna – prawdziwy gigant. Na koniec każdy dostał jedną, którą zabrał do domu.

          Krzysztof Trawiński, klasa 2 e

              

          Dziś wybraliśmy się na wycieczkę do Dyniolandii. Pan przewodnik oprowadził nas i opowiadał o dyniach. W trakcie wycieczki pan przewodnik pozwolił bawić się w labiryntach. Później pan wodzirej, którego poznaliśmy wymyślał dla nas różne zabawy. Najbardziej podobało mi się, jak karmiliśmy zwierzęta.

          Bartłomiej Kokosiński, klasa 2 e

              

          Byłem z klasą na wycieczce w Dyniolandii. Na polu rosła bardzo wielka dynia. Później poszliśmy do szklarni. Po szklarni wyszliśmy na podwórko i graliśmy w piłkę. Biegaliśmy także po podwórku. Bardzo podobała mi się wycieczka.

          Jakub Lewandowski, klasa 2 e

            

          Dzisiaj byłem na wycieczce w Dyniolandzie. Widziałem, jak rosną dynie. Na podwórku głaskałem psa. Oprócz psa widziałem kozy, kury, zajączki, kota. Z niektórymi kolegami grałem w piłkę nożną. Do domu każdy z nas dostał dynię.

          Filip Cydejko, klasa 2 e





          Sprawozdanie z wycieczek klas Ia i Id

           

          Wrzesień i październik dla klas Ia i Id obfitował w dwie wycieczki. We wrześniu obie klasy w ramach integracji wybrały się do Mostówki na warsztaty ceramiczne. Tam pod okiem instruktorów dzieci malowały figurki ceramiczne i lepiły z gliny. Przerwą w pracy była zabawa na świeżym powietrzu, która rozbudziła apetyt na  kiełbaski z rusztu. Pobyt uświetnił pokaz dużych baniek mydlanych.

                 

          W październiku klasy Ia i Id wybrały się do teatru Baj na spektakl „Śpiąca Królewna” oparty na teatralnej zabawie. Dzięki dynamice zdarzeń, lekkości i dowcipowi aktorskiej improwizacji na przedstawieniu nie można było się nudzić. A pomysłowa, zaprojektowana z humorem scenografia i lalki oraz muzyka, w której wszystko grało, sprawiły, że spektakl wzruszał i bawił.

           

          Beata Bury





          Kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” w Zespole Szkół nr 43

          26.10.2016 r. w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchy Drogowego, Policji oraz ratownicy medyczni.

               

          W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 4-6. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zestawy składające się z elementów odblaskowych, dzięki którym będą bezpieczniejsi przy poruszaniu się w ruchu drogowym czy to pieszym, czy rowerowym. Następnie uczniowie w grupach uczestniczyli kolejno w trzech panelach edukacyjnych:

          - Prelekcja przedstawicieli Policji - omówienie zachowań potencjalnie niebezpiecznych, które mogą spotkać dzieci  na drodze, ale także podczas różnych form spędzania wolnego czasu. Częścią prelekcji była projekcja filmu „tak, chcę być bezpieczny”(kliknij).

              

          - Spotkanie z ratownikiem medycznym połączone z kursem pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci mogły się dowiedzieć kiedy i jak -  w sposób bezpieczny -  udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczyły się także, jak obsługiwać automatyczny defibrylator.

          - Kurs bezpiecznej jazdy rowerem organizowany przez przedstawicieli WORD-u. Każdy miał szansę zmierzyć się z rowerowym torem przeszkód i sprawdzić swoje umiejętności. Dodatkową atrakcją była możliwość doświadczenia jazdy motorem w mobilnym symulatorze.





          W hołdzie Janowi Pawłowi II

          Dnia 18 października odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II. Wspominaliśmy dzień – 16 października 1978 r., w którym cały świat usłyszał: „Habemus Papam - Mamy Papieża”.

          Powodem świętowania był również XVI Dzień Papieski. Jest on obchodzony w naszym kraju od 2001 roku., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W tym roku pod hasłem „Jan Paweł II-bądźcie świadkami miłosierdzia”.

          W wielu szkołach, także i w naszej, odbyła się uroczystość ku czci Ojca Świętego . Wzięli w  niej udział uczniowie oraz nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Sylwetkę tej wspaniałej osobowości przedstawili uczniowie klas IV, V VI pod kierunkiem pań Agnieszki Murach i Izabeli Długosz. Dla gimnazjalistów, akademię przygotowywali uczniowie klasy III a. nad którymi czuwała pani Irena Kałun. O piękną oprawę muzyczną akademii zadbał pan Marek Gogol. Przygotował wraz z chórem przepiękne piosenki min. „Moje Wadowice”, „Leć muzyczko’, „Bądźcie miłosierni”. Mogliśmy również usłyszeć ulubioną pieśń Ojca Świętego pt.:„Barka”.

              

          Zaprezentowane przez uczniów wiersze i piosenki przybliżyły nam wartości, które głosił święty. Jan Paweł II. Przypomniały nam życie i działalność papieża. Dziś nie ma Go już wśród nas, ale żywa jest pamięć o Nim i Jego słowach. Dla nas pozostanie On wzorem, którego pragniemy naśladować.

                                                                                                               Przygotowała

          Agnieszka Murach





          II Białołęckie Mistrzostwa Pomocy Przedmedycznej Szkół Podstawowych

          Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce w dzielnicy podczas II Białołęckich Mistrzostw Pomocy Przedmedycznej Szkół Podstawowych.

                We wtorek 11.10.2016 uczniowie naszej szkoły w składzie: Małgorzata Czarniak 5a, Kacper Czarniak 6a, Wiktor Książek 6e, Sandra Kurowska 6a, Hanna Pawlak 6d,  Aleksander Sabala 6c, Grzegorz Swęd 6b, Artur Sztandera 6a  wzięli udział w II Białołęckich Mistrzostwach Pomocy Przedmedycznej Szkół Podstawowych zajmując II miejsce.

            

          Podczas drużynowych zmagań szkół białołęckich uczniowie mieli do rozwiązania test z zakresu wiedzy teoretycznej oraz musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach pozorowanych. W trakcie pozoracji oceniane było: prawidłowe ocenienie stanu poszkodowanego, opatrywanie urazów mechanicznych, wsparcie psychologiczne udzielane poszkodowanemu, skuteczne wezwanie pomocy służb medycznych oraz zachowanie na miejscu zdarzenia.

          Sytuacje pozorowane miały bardzo realny charakter. Uczniowie udzielali pomocy:

          • poszkodowanej rowerzystce w wypadku komunikacyjnym z samochodem osobowym, w którym ucierpiał również kierowca,
          • pobitym osobom przez agresywnych napastników,
          • kontuzjowanym graczom podczas meczu koszykówki.

            Nasi uczniowie wykazali się szeroką wiedzą na temat zasad i sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również doskonałymi umiejętnościami praktycznymi.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zakresie udzielania pomocy przed przyjazdem wyspecjalizowanych grup medycznych!

             

            Nauczyciele zajęć technicznych

           





          Wycieczka do fabryki krówek Ciągutek.

          W dniu 05.10.2016 klasa 2 a i 2 d wybrała się na wycieczkę do fabryki Krówek w Grodzisku Mazowieckim. Podróż autokarem i perspektywa obserwacji produkcji smacznych i słodkich krówek wzbudzała w dzieciach niemałe emocje.

          Pani przewodniczka zaprosiła dzieci do sali edukacyjnej na górze i tam zapoznała z historią rodziny Pomorskich. Okazuje się, że krówka ciągutka ma już 95 lata i teraz trzecie pokolenie cukierników produkuje krówki według dawnej receptury Feliksa Pomorskiego: wnuk Piotr Pomorski i wnuczka Konstancja Dołęga- Dołęgowska. My byliśmy na wycieczce właśnie w manufakturze pani Konstancji.

             

          Każde dziecko zaprojektowało swoje opakowanie, w które następnie zawinęło cukierka-krówkę. Po zmaganiach z pakowaniem, dzieci zabrały się do wykonania pracy plastycznej „ Krowa na wesoło”. Rysunki dzieci tak bardzo się spodobały, że zostały obdarowane małymi paczuszkami ze smakołykiem.

          Drugim punktem wycieczki było  zapoznanie się z procesem produkcyjnym cukierków. Zwiedzanie zaczęliśmy od  założenia profesjonalnych fartuszków i czepków chroniących przed możliwymi zabrudzeniami podczas wizyty w fabryce. Obejrzeliśmy ogromną maszynę służącą do wytwarzania cukierków. Pracownicy fabryki zdradzili nam jak powinna wyglądać i smakować prawdziwa krówka. Objaśniono także proces produkcji, przedstawiono pracownice fabryki, które potrafiły zapakować do 80 kg krówek dziennie każda. Najmilszym i zarazem najsłodszym momentem była możliwość spróbowania z taśmy produkcyjnej świeżo zrobionej krówki.

          Pomimo złej pogody  wróciliśmy z wycieczki w dobrych nastrojach i ze słodkimi minami, a także z zapasem cukierków dla rodziców.

           

          Opracowała:

          Anna Cyran





          Jura Park

          Dnia 3.10.2016r. klasa IV d i IV e były na wycieczce w Jura Parku w Bałtowie.

          Odwiedziliśmy Park Dinozaurów, Sabatówkę gdzie przenieśliśmy się w świat wiedźm, czarownic i białej magii.

          Dodatkową atrakcją był film o życiu podwodnym zwierząt w 5D.

              

          Na zakończenie amerykańskim School Busem zwiedzaliśmy Zwierzyniec z leśnymi zwierzętami.

           

           

          Aneta Zawiślak





          Wycieczka klasy 1d i 2g

           

          W środę, 2.10.2016r. klasy 1d i 2g wspólnie z wychowawczyniami wybrały się do Białołęckiego Ośrodka Kultury na spektakl teatralny w wykonaniu teatru „O Rety”, pt. „Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza”.

          Przedstawienie oparte było na znanych i lubianych przez dzieci wierszach J. Tuwima, takich, jak „Pan Maluśkiewicz”, „Murzynek Bambo”, „Pan Hilary”, „Lokomotywa”, „Motyle” oraz J. Brzechwy  „Zoo”. 

          Wraz z głównym bohaterem, panem Maluśkiewiczem dzieci odwiedziły mieszkańców Afryki i poznały ich niezwykle cechy. Motylim samolotem dotarły nad morze gdzie wspólnie z kapitanem zaśpiewały piosenkę prawdziwego wilka morskiego.

          Pomysł na zaangażowanie w przedstawienie dziecięcej publiczności pomógł przybliżyć treści w sposób niezwykle ciekawy.

           

          Opracowały:

          Beata Bądkowska

          Kinga Musiał

          Małgorzata Rospond – Wasilewska





          Sprawozdanie z lekcji „O czym mówią nam nasze geny?”

           

           

          Data: 28 września 2016r.

          Uczestnicy: zainteresowani uczniowie z klas III i III gimnazjum

          Cel: Udział w zajęciach laboratoryjnych i wykładzie w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Wyjazd odbył się w ramach Festiwalu Nauki.

              


          W ramach zajęć uczniowie zapoznali się z podstawowymi metodami stosowanymi w laboratoriach genetycznych (PCR, działanie enzymami restrykcyjnymi, elektroforeza)  i mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia pewnych czynności. Obejrzeli dokładnie wygląd laboratorium i urządzeń w nim używanych.

                 

          Wzięli również udział w części teoretycznej, w czasie której demonstrowali samodzielnie powielanie nici DNA, działanie enzymów restrykcyjnych i zachodzenie mutacji. Niektórzy uczestnicy zapewniali, że właśnie w takim miejscu będą kiedyś pracować – wszystko wskazuje na to, że są na dobrej drodze ;-)

             

          Izabela Majstruk





          XX Festiwal Nauki

           

          W ramach XX Festiwalu Nauki – 28.09.2016r., uczniowie klas II – III naszego gimnazjum uczestniczyli w wykładzie pt:  „Czy super szybki transport torowy może być bezpieczny”  w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.

          Podczas wykładu poruszone zostały zagadnienia dotyczące znaczenia nowoczesnej szybkiej kolei oraz przyczyn katastrof z udziałem pojazdów szynowych. Zaprezentowano  wyniki badań eksperymentalnych testów zderzeniowych na podstawie, których budowane są strefy kontrolowalnego rozpraszania energii uderzenia. Gimnazjaliści  poznali  metody doświadczalne badania skutków zderzeń oraz metody symulacji komputerowej opisujących takie przypadki. W poglądowej formie przybliżone zostały przykłady zastosowania metod komputerowych do analiz wykolejenia pojazdów oraz badania układów hamulcowych stanowiących jeden z ważnych systemów bezpieczeństwa.

            

           

          Grażyna Rybicka





          XX Festiwal Nauki

          W ramach XX Festiwalu Nauki – 27.09.2016r., uczniowie klasy IC uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Kartografii i Geodezji  Politechniki Warszawskiej .

               

          Gimnazjaliści uczestniczyli w pokazie oraz  wykładzie na temat: Ile warta jest nieruchomość? W czasie wykładu uczestnicy  dowiedzieli się co wpływa na wartość nieruchomości. Dalsza część zajęć miała charakter gry edukacyjnej-klasa została podzielona na cztery grupy. W  trakcie zajęć uczniowie  poznali  działanie wybranych instrumentów geodezyjnych, przeprowadzali   pomiary odległości i  na tej podstawie obliczali  powierzchnię działek.

               

          Na koniec zajęć  odbył się konkurs,  najlepsi otrzymali ciekawe nagrody.                                            Uczniowie

          Grażyna Rybicka





          Wyjazd na lekcje otwarte języka rosyjskiego

          w ramach XX Festiwalu Nauki 2016

           

          W Europejskim Dniu Języków Obcych – 26.09.2016 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w lekcjach otwartych języka rosyjskiego na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Lekcje odbywały się w ramach XX Festiwalu Nauki.

                            

          Część pierwsza poświęcona była wykorzystaniu filmów fabularnych na lekcji języka obcego. Uczniowie oglądali fragmenty filmu p.t.: „Jesteśmy z przyszłości” w oryginalnej – rosyjskiej wersji językowej i odpowiadali na pytania związane z nimi. Lekcja druga poświęcona była tzw. „fałszywym przyjaciołom”. Prowadzący pokazali, że mimo podobieństw języka polskiego i rosyjskiego, może dojśc do wielu nieporozumień przez te „fałszywe” słówka. Aby temu zapobiec uczniowie w czasie zajęć poznali szereg „fałszywych przyjaciół” występujących w języku rosyjskim. Dla ich dobrego zapamiętania przeprowadzono różne aktywizujące gry, zabawy i konkursy utrwalające nowe słownictwo. Gimnazjaliści bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zdobywali drobne upominki.

          Lekcje na UW spodobały się uczniom i zachęciły do samodzielnych poszukiwań ciekawych filmów rosyjskich oraz do poznawania kolejnych ciekawych słówek. Cel zajęć został osiągnięty.

                                                                                                                                    Elżbieta Pawlak

                                                                                                                                nauczyciel języka rosyjskiego





           

          Wyjście gimnazjalistów na spektakl w języku rosyjskim

          W dniu 23.09.2016 r. odbyła się wycieczka naszych uczniów na spektakl w języku rosyjskim p.t.: „Próba”, oparty na motywach utworów M. Bułhakowa. Przedstawienie odbyło się w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie.

          Na deskach Sali Koncertowej ośrodka wystapił teatr Studio – MGIMO z Moskwy. Bilety na spektakl ufundowało dla  naszych uczniów Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja. W czasie wycieczki uczniowie odwiedzili też siedzibę i zapoznali się z działalnością RONiK.

                                                     

          Najważniejszy jednak był kontakt z kulturą i żywym językiem rosyjskim. Była to teżokazja by sprawdzić swe umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu i poszerzyć zasób słownictwa.

          Wyjście na spektakl okazało się przyjemną, ciekawą i zarazem bardzo kształcącą lekcją języka rosyjskiego.

                                                                                                                                     Elżbieta Pawlak

                               nauczyciel j. rosyjskieg 





           

           Łazienki Królewskie

          Termin wycieczki: 21.09.2016

          Trasa wycieczki: Łazienki Królewskie, warownia Wikingów Jomsborg (położona w Warszawie)

          Klasy:4b SP 31, 5a SP 31

          Opiekunowie: Joanna Kołodziejska, Alina Woźniakowska- Durjasz, Janusz Klimek

          Przebieg wycieczki: spacer po Łazienkach Królewskich, zbieranie kasztanów, obserwacja jesiennej przyrody. Krótka prezentacja sylwetki Jana III Sobieskiego pod jego pomnikiem położonym w Łazienkach Królewskich. Lekcja muzealna „Przyroda Łazienek Królewskich”: opis fauny i flory występujących w zwiedzanym miejscu, gry i konkursy przyrodnicze, wskazanie potrzeby ochrony przyrody, wizyta w Białym Domu, prezentacja artystycznego przedstawienia przyrody.

            

          Wizyta w warowni Wikingów Jomsborg: słuchanie sagi o Wikingach, oglądanie strojów, broni, narzędzi używanych w dawnych wiekach, podziwianie pokazu walk Wikingów, strzelanie z łuki, pokaz bicie monet. Uczestniczenie w grach i zabawach ruchowych, które inspirowane były dawnymi zwyczajami.

          Janusz Klimek

             





           W dniach 13 -14 września klasy 3a i 3b były na dwudniowej wycieczce

          do Białowieży

          Uczniowie zapoznawali się z przyrodą Puszczy Białowieskiej podczas spacerów po puszczańskich szlakach.  Oczywiście najwięcej emocji wzbudzały  duże i mniejsze żubry oraz żubronie w białowieskim rezerwacie.

                                             

           

          Wycieczka miała też wymiar kulturowy, ponieważ po drodze zatrzymaliśmy się w Hajnówce, aby zwiedzić tamtejszą słynną cerkiew prawosławną. Oprowadzający nas duchowny  ciekawie opowiadał o znaczeniu wystroju świątyni.

                                          

          Ogólnie wycieczka była bardzo udana.

           

           

          Milena Bida





           Sprawozdanie z wycieczki do Ogrodu Zoologicznego 


          Data: 9 września 2016r.

          Uczestnicy: uczniowie klasy II A gimnazjum

                              

           

          Cel: Udział w zajęciach „Płazy i gady” w herpterium warszawskiego ZOO- zapoznanie się z budową, wymaganiami życiowymi i ochroną płazów i gadów; zwiedzanie ogrodu zoologicznego

           

                      

           

          Izabela Majstruk

           

          Relacja z rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 31, klasy IV – VI

                      W czwartek 1 września przywitaliśmy nowy rok szkolny podczas uroczystego rozpoczęcia na sali gimnastycznej.

              

                      Pierwszego września uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. Klasy Vc i Vd zaprezentowały krótki program artystyczny. Uczniowie przygotowali zabawne scenki z życia szkolnego, za co otrzymali gromkie brawa. Na koniec usłyszeliśmy piosenkę „Znów będą wakacje!” .

          A. Sarosiek





           

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • => budynek piętrowy tel. (22)741-70-48 tel/fax (22)744-71-05 *** dyrektor szkoły Beata Bieryło ***wicedyrektor Mariusz Kaliszewski wew. 12 ***wicedyrektor Anna Cyran wew. 13 ***sekretariat SP nr 31 wew. 30 ->od 08:00 do 16:00, *** inspektor Danych Osobowych w SP 31: Anna Żebrowska-Kaczyńska tel. 225103620 wew. 233 adres e-mail: inspektor@dbfo.waw.pl ***pedagog / pok. nauczycielski II piętro wew. 24 ***pok. nauczycielski I piętro wew. 19 *** świetlica sala nr 18 wew. 16 *** świetlica sala nr 19 wew. 17 *** świetlica sala nr 17 wew. 14 ---------------------------------------------------------------------- => budynek parterowy tel (22)811-88-67 wicedyrektor Anna Mocarska-Kilian wew.103 kierownik świetlicy Katarzyna Patakiewicz wew.103 ***sekretariat uczniowski wew.101 od 7.30-16.00 (w dni spotkań z rodzicami 7.30 - 18.00) ***psycholog wew. 102 ***logopeda wew. 104 ***oddział przedszkolny wew. 105 ***pokój nauczycielski klas 0 - I wew. 106 ***pielęgniarka wew.108 (08:00-15:35)
      • 03-044 WARSZAWA UL. KOBIAŁKA 49 Poland
    • Logowanie