• PROJEKT UCZNIOWSKI

Prezentacja „Katyń naszej w pamięci” została wykonana w ramach projektu gimnazjalnego z historii przez uczennice klasy 2b: Zuzię Wierzchoń, Michalinę Skrońską i Paulinę Werelich. Jej celem było zapoznanie uczniów z tematem zbrodni Katyńskiej. Swoją pracę autorki poprzedziły przeprowadzeniem badania znajomości tematu wśród uczniów klas:6a, 2d, 3b, 3a. Wyniki ankiety wykazały dużą nieznajomość historii w tym zakresie.

Prezentacja zawiera 27 slajdów, na których przedstawiono historię zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Uczennice przypominały tragiczny rys historyczny tego wydarzenia, sylwetki głównych oprawców szefa NKWD Ławiernji Beria, Józefa Stalina. Wspomniały także postaci pomordowanych m.in. gen. Stanisława Hallera i gen. Leonarda Skierskiego. Treść uzupełniły mapy miejsc, w których ginęli Polacy. Autorki podkreśliły również trudności z przekazywaniem prawdy o tym wydarzeniu, fałszowanie historii przez Rosjan. Doprowadziły temat zbrodni katyńskiej do czasów Okrągłego Stołu w roku 1989, kiedy zostało umożliwione upowszechnianie rzeczywistej wiedzy na temat tragedii polskich oficerów i ich rodzin.

Prezentacja „Katyń naszej pamięci” została przemyślana od strony graficznej. Wyróżnia się prostotą: na czarnym tle poszczególnych slajdów znajdują się czerwone litery, które mogą kojarzyć się z krwią poległych.  Czerwone napisy podkreślają dramatyzm tamtych wydarzeń.

Całość uzupełniają fotografie, których liczba jest proporcjonalna do ilości tekstu. Stanowią uzupełnienie treści, podkreślają dramatyzm wydarzenia, tragedię ludzką.

Mamy nadzieję, że nasz projekty przyczynił się do zwiększania wiedzy uczniów naszej szkoły na ten bolesny temat...

Prezentacja "Katyń w naszej pamięci" - projekt gimnazjalny uczennic klasy 2B: Michaliny Skrońskiej, Pauliny Werelich i Zuzi Wierzchoń.    ↓

Katyn_w_naszej_pamieci.pptx